Olisi tarjolla uusi 7 vaihteinen Crescent City miesten pyörä. Onko kellään kokemuksia? Tarkoitus olisi ajella työmatkoja kaupunki alueella.
Millainen pyörä
John Crescent
91273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Gooklauksella en äkkiä löytänyt muuta kuin kuvan, ei esimerkiksi mitään tietoa osista. Äkkipäätä sopii matkoille alle 2-3km, jos työmatkasi on pidenpi, niin kannattaa katsoa jotain muuta.
Perustelut, miksi ei sovi työmatkalaiselle:
- liian pysty ajoasento, jos joutuu polkemaan vastatuuleen,
- kuvan satula ei mukava pidemmillä matkoilla ja
- lukkopolkimet puuttuu
mm. http://www.crescent.fi/polkupyorat/city/1583
Itsellä on vastaavan tyyppinen DBS (ilmeisesti kasattu Crescentin tehtailla), ja työmatka-ajoon on passeli. Napavaihde on toistaiseksi kestänyt tuhansia kilometrejä, tosin en ole ajanut pyörällä talvella pakkasten aikaan. Eihän se mikään maantiepyörä ole, mutta on tullut teorioitten vastaisesti ajettua useamman kerran 100 kilometrin lenkkejäkin.
fillarien ehdoton kingi, varsinkin hypriticressu kompotziittirungolla. Meide ei enää muuta haarojensa väliin kelpuuta, persposkien väliin sensijaan eksyy joskus jotain muutakin.
kai ymmärtää sinuakin mutta vaikeaksi se alkaa käydä.
Toivottavasti löydät apua ongelmiisi.
Ja Crecent ei tietääkseni tee hypridejä komposiittirungoilla.
kai ottaa lääkkeet ajoissa. Nyt sentään jo helpottaa.
Hybridi, Crescent, hybridi, Crescent, hybridi, Crescent... kyllä mä joskus vielä opin nää tzydeemit. :-) Sori vaan meikä Ranen sekoilut taas. Tämmöstä se viikonloppuisin tuppaa olemaan. Pitäisi kai mennä metsään fillaroimaan ja jättää toi dopinki vähemmälle.
Jos työmatkapyörän on pakko olla Cressu, niin tällä hetkellä on yksi tarjous ylitse muiden:
http://www.suomenurheilupyora.fi/index.php?pid=30&group_id=24&product_id=1049
Kenen kannattaa maksaa vanhasta vuokrapyörästä tuollainen hinta, kun uuden Race 600:n suositushinta on vain 184 EUR korkeampi ilman minkäänlaista alennusta.
Vaikka pyörällä olisi ajettu vain 2000km on kyseessä jo tosi paska diili, pelkästään renkaiden ja rattaiden kuluminen huomioiden.
Samoja pyöriä mainostettiin aikaisemmin, että ovat olleet jossain kilpailuissa varapyörinä. Sain itse käsityksen, että ovat pääasiasssa maanneet auton katolla. Eli kunto kannattaa tsekata.
Pointi oli joka tapauksessa, että alkuperäisen kysyjän spekseillä lähtisin katselemaan maantiepyörää ennemmin kuin citypytörää tai hybridiä.
kuvittelet kysyjän työskentelevän ainoastaan kesäisin ja hyvien pyöräilykelien vallitessa.