Liitton pomojen vuositulot 2005

Tässä on ihan muodon vuoksi listattu parin liiton pomon vuositulot vuodelta 2005, jää normaalien pamilaisten eurot hieman jälkeen:

Ekuri Jouni, Kunta-alan työmarkkinaj. 276 332
Äärimaa Markku, Lääkäriliiton tj. 164 741
Laitinen-Pesola Jaana, Tehyn pj. 114 256
Ahonen Jouko, Paperiliiton pj. 100 206
Palomäki Juhani, Superin pj.     95 658
Selin Ann, PAM:n pj.     90 711
Harjuniemi Matti, Rakennusliiton pj. 87 873
11932
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kuulukaa vaan liittoon...hehhheh

Liitothan juuri tarvitsevat duunareita ja uhkaillaan jatkuvasti, että jos et kuulu niin huonosti menee...loppu lausetta kuuluisi oikeasti "huonosti menee ilman teidän maksuja"!

"Heikoilla" on aina rahastettu ja tullaan rahastamaan. Luodaan uhkaa "pahoista työnantajista" ja lietsotaan epävarmuuden mielialaa - siinä liittojen taktiikka.

Avatkaa jo silmänne ja alkakaa vihdoinkin itse ajattelemaan ja sopimaan itse omat asianne. Ottakaa oman kotivakuutuksen yhteyteen oikeusturvavakuutus (muutama euro vuodessa) niin ajaa ihan saman "turvan" kuin hiton pomojen paksuja kukkaroita lihottavat liitot!

Äänestä
  • työnantajat alkavat tyrkyttämään parempaa palkkaa ja työehtoja??

    Avaisit itse silmäsi.
    Saatko palkkaa näistä "oivaltavista" kommenteista??

    Äänestä

  • saisit jollei joku liitto joskus menneinä vuosina olisi sinunkin asiaa ajanut.
    Tulot olisivat todella pienet jos yhteenliittymiä-liittoja ei olisi. Miksi ne sitten olisivat edes syntyneet? Olisiko patruuna korottanut palkkoja vain koska joku otti 'oikeusturvavakuutuksen', tuskinpa.

    Palkat ihan todella nousevat vain koko tuotannon(tai mitä missäkin työksi tehdään) pysähtymisen uhasta. Se onnistuu vain suurella järjestäytymisasteella.

    Esimerkkinä olkoon Nokia jossa järjestäytymisaste on jo noin 70% ja vain siksi että työntekijöitä on kohdeltu huonosti ja liksat ovat ihan kehnoja. Nyt kuuluu jo työntekijänkin ääni kun koko lafkan sulkemiseen riittävä voima on neuvottelijan takana paikallisissa neuvotteluissa.

    Siitä vakuutuksesta vielä: On sellainen Loimaan kassallakin, mutta sillä voi hyvin pyyhkiä sieltä koska oikeasti asiansa osaavia lakimiehiä jotka olisivat keskittyneet TES-asioihin tai työriitoihin on vain muutama liittojen ulkopuolella. Homma kun ei lyö leiville ja kuka EK:n jäsen enää tulee asiakkaaksi jos ajat työntekijän asioita työnantajia vastaan.

    Äänestä

  • Niin, kun tulee joku erimielisyys työnantajan kanssa ja tulet väärin kohdelluksi, niin soitatko Pohjolaan ja Sampoon ja pyydät niitä mukaan sinne neuvotteluun? Se on ilman liittoja vaan aika paljon raskaamman takana noiden oikeuksien penääminen kun tiukille vedetään. Liitot vievät jäsenmaksun hinnalla asioita eteenpäin välimiesoikeuteen, työtuomioistuimeen ja mihin vaan tarttee. Kotivakuutuksen rahoilla joudut palkkaamaan yksityishenkilönä lakimiehen, joka voi viedä homman vaan siviilioikeuteen. Empä ole kuullut, että työsuhde-epäselvyyksiä oltaisiin siviilioikeudessa kovin menestyksekkäästi koskaan ratkottu. Mitenköhän halukkaita käräjäoikeudet ylipäätään on sanomaan mitään työehtosopimuksen tulkinta-asioista, jos ei ole syytä epäillä mistään varsinaisesta rikoksesta? Kas, kun työehtosopimus on työntekijä- ja työnantajaliiton välillä, ja näiden liittojen edustajilla on oikeus tulkita sitä sopimusta. No ehkä nämä liitot antaisivat siiviilioikeudelle lausunnon jostain asiasta tarpeen vaatiessa, mutta jos ei täysin mahdottoman, niin tosi paljon vaikeemman kautta näitä hommia omilla vakuutusrahoilla hoidellaan. Ainakin siinä jää liiton jäsenmaksuun verrattuna tappiolle sen suhteen, kuinka paljon joutuu itte käyttämään aikaa hommien hoitamiseen, vaikka lakimieskulut vakuutuksesta sattuisikin saamaan.

    Äänestä

Painaa kovaa duunii. Tulioita on?
Miten nauttii eläkkeestään?

Äänestä
  • Sama vanha laulu ja samat ääliöt äänestää näitä samoja vanhoja pieruja ja ihmettelee misssä meni vituiks,,,,,

    Äänestä

  • raha maistuu kirjoitti:

    Sama vanha laulu ja samat ääliöt äänestää näitä samoja vanhoja pieruja ja ihmettelee misssä meni vituiks,,,,,

    työmarkkinajohtaja ei ole työntekijäpuolella,vaan työnantajan edustaja.

    Äänestä

  • raha maistuu kirjoitti:

    Sama vanha laulu ja samat ääliöt äänestää näitä samoja vanhoja pieruja ja ihmettelee misssä meni vituiks,,,,,

    ..mielestäni mitään vikaa ole henkilönä. Ihan asialliset jututhan sillä on. Järkeä ja malttia varmasti ihan eri tavalla kuin monella vastapelurilla.

    Toki ulkonäkö ei monia miellytä ja kaikenlaisia porsaaksi nimittelijöitä riittää.

    Äänestä

  • polemik kirjoitti:

    työmarkkinajohtaja ei ole työntekijäpuolella,vaan työnantajan edustaja.

    työnantajapuolen liittojohtajien palkat ovat moninkertaiset työntekijäpuolen liittojohtajien palkkoihin verrattuna.

    Äänestä

yli 200 000 euroa.! Esim päteviä sijais- ja tuntiopettajia pompotellaan miten vain kunnissa.
KM,jolla kepun jäsenkirja ja muutama pilipali jatkokurssi esim.matematiikassa,ohittaa FM:in,jolla
täysi lukiopätevyys, haettaessa matematiikan lehtorin virkaa YLÄASTEELLE!!!!!!

Äänestä
  • aikki tulot on renitty meidän duunareiiten selkänahasta.
    siks liityin YTKhon ja maksan vain 65 € vuosi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minimaalista korvausta saav... kirjoitti:

Tässä on ihan muodon vuoksi listattu parin liiton pomon vuositulot vuodelta 2005, jää normaalien pamilaisten eurot hieman jälkeen:

Ekuri Jouni, Kunta-alan työmarkkinaj. 276 332
Äärimaa Markku, Lääkäriliiton tj. 164 741
Laitinen-Pesola Jaana, Tehyn pj. 114 256
Ahonen Jouko, Paperiliiton pj. 100 206
Palomäki Juhani, Superin pj.     95 658
Selin Ann, PAM:n pj.     90 711
Harjuniemi Matti, Rakennusliiton pj. 87 873

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu