Onko olemassa hyvää, halpaa ja ominaisuuksiltaan riittävän monipuolista sykemittaria? Pitäisi olla ainakin keskisykenäyttö ja äänihälytys useammalle eri sykealueelle. Ja tietenkin sen tulee näyttää sykkeet oikein eikä mitään 230 "flimmereitä" kuten Polarit tekee.
Hyvä ja halpa sykemittari
8
1957
Vastaukset
- jagochdu
Mulla on Suunto T1, eli se perusmalli niiltä. Aika hyvin ominaisuuksia, keski- ja maksimisyke eri lenkeiltä, sykealueet jne. Riittävä ainakin kuntoilijalle. Hinta 99€. Tosin kyllä sekin voi joskus näyttää "flimmereitä", mutta se nyt voi johtua vaikka sykevyöstä (ei kostea, ei kunnon yhteyttä ihoon tms.) eikä sinäänsä ole kellon vika.
- ja hyvää
Jos havittelet hälytyksiä useille sykealueille, niin siitä hyvästä jo kyllä osataan rahastaa. Itsellä Polarin F6 jossa keski- ja maxsyke, koodattu lähetin. Mitä muuten tekee monen eri sykealueen hälytyksillä samanaikaisesti? Riittänee kun on hälytys ala- ja ylärajoissa, siis esim. 125-140? Puoli vuotta käyttänyt F6 ja hyvin on toiminut. Tallennus tietsikalle ja takaisin on. 110 €.
- Juoksevainen
"Mitä muuten tekee monen eri sykealueen hälytyksillä samanaikaisesti? Riittänee kun on hälytys ala- ja ylärajoissa, siis esim. 125-140?"
No eipä niitä yhtä aikaa montaa tarvitakaan -tietenkään.
Ajattelin nyt vaan sitä, jotta ei niitä tarvitsisi olla alituiseen muuttamassa vaan voisi poimia napin painalluksella valmiiksi asetutun sykerajan muistista esim. pitkälle lenkille, normaalille pk-lenkille, vk-lenkille jne. Tässä nykyisessä yksinappisessa Polarissa noiden sykerajojen muutteleminen on sen verran raivostuttavaa näpälöintiä, ettei koko hälytystoimintoa tahdo viitsiä edes käyttää. - sporttimasiin
Juoksevainen kirjoitti:
"Mitä muuten tekee monen eri sykealueen hälytyksillä samanaikaisesti? Riittänee kun on hälytys ala- ja ylärajoissa, siis esim. 125-140?"
No eipä niitä yhtä aikaa montaa tarvitakaan -tietenkään.
Ajattelin nyt vaan sitä, jotta ei niitä tarvitsisi olla alituiseen muuttamassa vaan voisi poimia napin painalluksella valmiiksi asetutun sykerajan muistista esim. pitkälle lenkille, normaalille pk-lenkille, vk-lenkille jne. Tässä nykyisessä yksinappisessa Polarissa noiden sykerajojen muutteleminen on sen verran raivostuttavaa näpälöintiä, ettei koko hälytystoimintoa tahdo viitsiä edes käyttää.saat kaiken tuon hintaan 14,90 - 19,90. Vastaavat "flimmerit" kuin muissakin mittareissa :)
Kolme sykealuetta (Intensity) voi laittaa valmiiksi muistiin. Siitä sitten valitset 1, 2 tai 3, kun lähdet lenkille. Näyttää keskisykkeen lisäksi annetulla treenialueella, sen ylä- ja alapuolella jumputetun ajan. Myös kilokalorit, poltettu rasva ja paljon muuta hömppää tarjoaa tuo. Ja kaikki tämä vielä kolmen vuoden takuulla! - Juoksevainen
sporttimasiin kirjoitti:
saat kaiken tuon hintaan 14,90 - 19,90. Vastaavat "flimmerit" kuin muissakin mittareissa :)
Kolme sykealuetta (Intensity) voi laittaa valmiiksi muistiin. Siitä sitten valitset 1, 2 tai 3, kun lähdet lenkille. Näyttää keskisykkeen lisäksi annetulla treenialueella, sen ylä- ja alapuolella jumputetun ajan. Myös kilokalorit, poltettu rasva ja paljon muuta hömppää tarjoaa tuo. Ja kaikki tämä vielä kolmen vuoden takuulla!Missäs olikaan lähin litli :)
- sporttimasiin
Juoksevainen kirjoitti:
Missäs olikaan lähin litli :)
Ne Lidlin mittarit on sesonkituotteita. Joutunet odottelemaan, koska taas tulee myyntiin. On ollut myynnissä yleensä pari kertaa vuodessa. Viimeksi oli muistaakseni keväällä.
Lähin Lidl selviää Lidlin sivuilta.
http://www.lidl.fi
Keskustelua Lidlin mittareista:
http://seponkotisivut.com/vb/showthread.php?t=1060
Hyvä ja halpa kerrankin samassa paketissa :)
- arttu---
Lidlin sykemittari on halvin, mutta sen luotettavuudesta ei tietenkään voi mennä takuuseen. Itse käytän sitä ainoastaan suuntaa antavana laitteena juostessani. Halvimmat ja suhteellisen hyvät sykemittarit näyttää maksavan sen 99 euroa, mutta kannattaa katsoa tarjouksia mitä tulee vastaan. En yhtään ihmettele, jos jossakin myydään niitä 20% alennuksella. :D
- hyvä ja halpa
Ymmärrän kyllä miksi haluat ostaa hyvän sykemittarin mutta mitä ihmettä teet enää sillä halvalla jos kerran omistat jo hyvän?
Sitä paitsi on liioittelua ostaa vielä se kolmas "ominaisuuksiltaan riittävän monipuolinen". Osta mieluummin vähän kalliimpi hyvä jossa on jo kaikki featuret ja jätä se halpa kokonaan hankkimatta.
Olen käyttänyt kahtakin Polaria joissa kummassakin on ollut koodattu lähtetin. Toisessa kova muovipanta ja toisessa tämä uusi paljon mukavampi tekstiilinen joka tulee neppareilla kiinni lähettimeen johon saa itse vaihdettua patteritkin.
En ole kertaakaan saanut näkyviin flimmereitä mutta patterien lähestyessä loppuaan syke on kyllä voinut kadota kokonaan jos kontaktit ovat vähänkään liian kuivat. Oletan nyt että vika oli mittarissa eikä siinä että pumppu olisi lopettanut toimintansa koska 10km lenkki harvemmin onnistuu sydän pysähtyneenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1047624
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075768- 835117
- 1394496
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113190- 542909
- 532822
- 612417
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102404Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562016