Hoitajilla haista paska-tilanne!!!

Tämä palkkakeskustelutilanne tulee jatkumaan entistä ahdistavampana tulevaisuudessakin, kun ei tule korotuksia hoitoalan palkkaan ilman, että korottettaisiin muiden ammatiryhmien palkkoja (esim. opettajien). Opettajilla on jo valmiiksi lähelle 2000 euroa kuukausipalkka.

Kaikki edut opettajilla muutenkin: 3 kuukauden palkallinen kesäloma (ei ikinä toteudu) hoitoalalla.

Opettajia onkin syytä kadehtia ja heiltä tulisikin jotain ottaa pois!!!
101143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Niin mutta pitää muistaa että moni opettaja on myynyt sielunsa.

Äänestä
  • ei ole tieteellisesti todistettua näyttöä. Mikä toisaalta tietenkään ei estä sen myymistä.

    Äänestä

Edelleenkin harha kolmen kuukauden kesälomasta. Niitä ei ole enää kuin ammattikorkean puolella.

Äänestä

Jep! Kyllä opettajienkin työaika ym. pitäisi saada samalle viivalle muiden palkansaajien kanssa.Ei se opetustoimi voi niin erikoista olla, että vaatii kolmenkuukauden lomat syys-pääsiäinen-talvi-ja joululomat ja kaikki vielä palkallisina. Johan siinä on yhdelle ammattikunnalle annettu todella erikoiskohtelu ja nyt kun kunnissakin eletään kädestä suuhun, niin olisi viisainta ryhtyä toimiin, että tällaiset vanhat ns. saavutetut edut poistettaisiin ja tästäkin ammattiryhmästä tehtäisiin tavallisia duunareita ja samalla sopimusmallilla, kuin muutkin palkkatyöläiset, olkootkin sitten omasta mielestään , vaikka kuinka vaativassa ammatissa, mutta kyllä itse henkilökohtaisesti arvosta työn vaativuudessa ja vastuullisuudessa sairaanhoitajat korkeammalle ja ehdottomasti he ovat korotuksensa ansainneet ja vieläpä suuremman kuin opettajat.

Äänestä

mainos tämä hoitoalan palkan korotus,on tyhmää maksaa liikaa,niinhän se varmaan on,palkattais lisää hoitolaisia niin ei vakituiset hikeenny työ taakasta vaikka istuvatkin suurimman osan ajasta pienillä paikka kunnilla kaffilla ja tuskastelevat ettäkö on paljon töitä,olis edes ammattilaisia jotka osaavat rytmittää työ hommansa eikä pompi paikasta kuten sellaiset hoitajat jotka tekee muka paljonkin työtä päivässä,muttei tee mitään hyödyllistä.palkka niile joille kuuluu,ei tyhjän jauhajille.

Äänestä

Eikö pää kestänyt oppia, oliko työstettävä aine liian kovaa? Umpiluuta?

Jokainen ammattikunta kerää itselleen ne edut, jotka saa työnantajilta irti. Jos on lullukkaväkeä, on lullukkaväkeä.

Tehyn puheenjohtaja ei näe varpaitaan ilman peiliä, kuten ei Paperi-Ahonenkaan. Hankala neuvottelupöydässä anoa lisää rahaa, kun on kuolemassa nälkään 130kg elopainolla, joka kummallakin näyttää olevan. Ei kovin uskottavaa, eihän?

Katsokaa sutjakkaa voikkaope Erkki Kangasniemeä. Sillä kropalla ja kunnolla on hyvä neuvotella. Nuo Tehyn ja Paperin neuovttelijathan joutuvat käymään joka välissä huikopalalla, kun alkaa nälättää eivätkä jaksa pitkiä yöneuvotteluita tuolla kunnolla ja massalla.

Ihanaa! Kohta on taas loma. Kun ensin jaksaisi nuo 4-5 tunnin työpäivät. Eipä sitä 2100 euroa käteen jäävällä palkalla enempää työtä viitsisikään tehdä. Tukehtukaa kateuteenne! Buhahahahaaaaa!

Äänestä
  • Osaltaan sinä hyvä opettaja olet tyhmyytesi ansiosta nostamassa entistä velkaisemman kunnan veroäyriä!

    Muista se asia seuraavan kerran, kun joku erityisoppilaistasi on tulossa pimeällä sinua vastaan astalo kädessään, ja olet yksin liikkeellä!!!

    Äänestä

  • Kirjoituksesikin osoittaa, miksi sinä olet ryhtynyt opettajaksi. Juuri sen vuoksi, että liksat ovat hyvät ja työaika muutama tunti, kun sinun ajatuksenjuoksullasi ei kertakaikkiaan tehdä töitä normaalin tuntimäärän verran eli täyttä työpäivää.Kesälomatkin sinulla täytyy olla tarpeeksi pitkiä, että pystyt palautumaan siitä ahdingosta, minkä 4-5 tuntinen opettaminen tuottaa, eli kaiken kaikkiaan olet opettaja, kun et nähtävästi pystynyt lyhyen pinnasi vuoksi muuhun opiskelemaan.Tosi pätkätyötä isolla koravuksella. Onko näin? Mitä sitten tulee arvosteluihisi muista neuvottelijoista, niin älä sinä Ahosta aliarvioi ulkomuodon vuoksi, sillä siellä on takana sellainen ammattiliitto, että siinä sinun Oaj:si Kangasniemi vanhan miehen voimistelijavartaloineen jää kyllä toiseksi. Ja oletko sinä , joka olet omasta mielestäsi älykkö, (sillä olethan opettaja), niin oletko huomannut, ettei palkkaneuvotteluissa huomioida ihmisten ulkoista olemusta, vaan siinäkin ratkaisee se mitä on pääkopassa, joka tieto nyt tuli sinulle ilmeisesti aivan uutena ja outona asiana. Joten toivotan sinulle jaksamista opetustyöhösi ja 4 tunnin päivääsi ja jos alat oirehtia työuupumuksesta, niin mene ihmeessä toisen akateemisen koulutuksen saaneen puheille, niin saat ymmärrystä osaksesi.

    Äänestä

  • Eipä teidän edut kauaa kestä.. kirjoitti:

    Osaltaan sinä hyvä opettaja olet tyhmyytesi ansiosta nostamassa entistä velkaisemman kunnan veroäyriä!

    Muista se asia seuraavan kerran, kun joku erityisoppilaistasi on tulossa pimeällä sinua vastaan astalo kädessään, ja olet yksin liikkeellä!!!

    hyvin toimeen. Nou hätä! Eikä nuoret välitä kunnan/kaupungin taloustilanteesta vitun karvan vertaan. Vittumaiset aikuiset ja uusavuttomat vanhemmat ovat pahimpia. Kun on lusikalla annettu...

    Äänestä

  • akateeminenko muka? kirjoitti:

    Kirjoituksesikin osoittaa, miksi sinä olet ryhtynyt opettajaksi. Juuri sen vuoksi, että liksat ovat hyvät ja työaika muutama tunti, kun sinun ajatuksenjuoksullasi ei kertakaikkiaan tehdä töitä normaalin tuntimäärän verran eli täyttä työpäivää.Kesälomatkin sinulla täytyy olla tarpeeksi pitkiä, että pystyt palautumaan siitä ahdingosta, minkä 4-5 tuntinen opettaminen tuottaa, eli kaiken kaikkiaan olet opettaja, kun et nähtävästi pystynyt lyhyen pinnasi vuoksi muuhun opiskelemaan.Tosi pätkätyötä isolla koravuksella. Onko näin? Mitä sitten tulee arvosteluihisi muista neuvottelijoista, niin älä sinä Ahosta aliarvioi ulkomuodon vuoksi, sillä siellä on takana sellainen ammattiliitto, että siinä sinun Oaj:si Kangasniemi vanhan miehen voimistelijavartaloineen jää kyllä toiseksi. Ja oletko sinä , joka olet omasta mielestäsi älykkö, (sillä olethan opettaja), niin oletko huomannut, ettei palkkaneuvotteluissa huomioida ihmisten ulkoista olemusta, vaan siinäkin ratkaisee se mitä on pääkopassa, joka tieto nyt tuli sinulle ilmeisesti aivan uutena ja outona asiana. Joten toivotan sinulle jaksamista opetustyöhösi ja 4 tunnin päivääsi ja jos alat oirehtia työuupumuksesta, niin mene ihmeessä toisen akateemisen koulutuksen saaneen puheille, niin saat ymmärrystä osaksesi.

    Olen juuri siksi ryhtyny opeksi ,että työaika ja lomat ovat ruhtinaalliset, kyllä. Ilkeä nimittelysi vähäisestä ajatuksenjuoksustani sen sijaan pisti miettimään, mihin osaan sinua tyytyväisyyteni elämääni ja uranvalintaani pisti noin pahasti... Kyllä minä olen toiminut sen verran monella alalla, että olen tullut tuntemaan myös 8-tuntisen työvuoron että vuorotyön edut ja haitat. Että se siitä mollaamisestasi.

    Olen aika lyhytjännitteinen, mutta huomaatkos - silti pystynyt suorittamaan akateemisen loppututkinnon, joten ajatuksenjuoksusta tai järjestä se ei kai sitten ole kiinni. Ja vahva takamus minulla on. :)) Kärsimätön olen ehkä enempi kuin lyhytpinnainen, nykyajan muksujen kanssa ei auta olla lyhytpinnainen koulussa kuten te olette heidän kanssaan kotonanne. Te voitte rauhassa hutkia heitä korville, meidän ei auta käyttää voimaa vaan älyä. Turvallinen pätkätyö - kyllä - viitaten nimittelyysi. Älykkö, no jaa. Pisteet kyllä riittivät Mensaan, entä sinulla?

    Kyllä siellä palkkaneuvotteluissa ulkomuodollakin on osansa, tottakai. Kyllä ne neuvottelijatkin ovat ihan inhimillisiä ihmisiä. Minäkin jostain syystä, kun olen käytöstäni paremmin analysoinut, valitsen kaupassa nätin ja nuoren kuin ruman ja vanhan kassan. Sanoisin inhimilliseksi toiminnaksi.

    Työuupumusta ei voi näillä työajoilla ja lomilla tuntea, siitä olen kyllä hiukan kade muille ammattiryhmille. Sillä tuskin saa sairaslomaa. :))

    Lääkärit ja opettajat ovat ainakin yhdessä eräässä nimeltä mainitsemattomassa asuinalueemme kunnassa kovin suuren inhon kohteena, siis poliittisten päättäjien taholta. Lääkärit jo saatiin savustettua ulos, kohta kai sitä aletaan soveltamaan opettajiinkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei voi kuin ihmetellä!!! kirjoitti:

Tämä palkkakeskustelutilanne tulee jatkumaan entistä ahdistavampana tulevaisuudessakin, kun ei tule korotuksia hoitoalan palkkaan ilman, että korottettaisiin muiden ammatiryhmien palkkoja (esim. opettajien). Opettajilla on jo valmiiksi lähelle 2000 euroa kuukausipalkka.

Kaikki edut opettajilla muutenkin: 3 kuukauden palkallinen kesäloma (ei ikinä toteudu) hoitoalalla.

Opettajia onkin syytä kadehtia ja heiltä tulisikin jotain ottaa pois!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu