Pitääkö miehet pitkistä naisista? Eli esim. n. 175-185?
Välillä vaan tuntuu siltä, että ittessä on jotain vastenmielistä pituuden takia.. Ainakin kommenttien perusteella mitä on saanut miehiltä. Silloin varsinkin kun laittaa korkokengät jalkaan.. Miksei pitkät naiset saisi käyttää yhtälailla korkokenkiä kuin lyhyemmät?
Kukaan ei voi pituudelleen mitään.. oli lyhyt tai pitkä. Jokainen on luotu sellaiseksi kun on luotu.
Itse olen ainakin ylpeä pituudestani. Sanoo ihmiset mitä haluavat.
Välillä vaan tuntuu siltä, että ittessä on jotain vastenmielistä pituuden takia.. Ainakin kommenttien perusteella mitä on saanut miehiltä. Silloin varsinkin kun laittaa korkokengät jalkaan.. Miksei pitkät naiset saisi käyttää yhtälailla korkokenkiä kuin lyhyemmät?
Kukaan ei voi pituudelleen mitään.. oli lyhyt tai pitkä. Jokainen on luotu sellaiseksi kun on luotu.
Itse olen ainakin ylpeä pituudestani. Sanoo ihmiset mitä haluavat.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Ja haluan uida liiveihisi!
Olen ollut 178-senttinen viimeiset parikymmentä vuotta, joten kokemusta asiasta on kertynyt. Melkein kaikissa kengissäni on muutaman sentin korot eli olen duunissa ollessani aina reilusti yli 180-senttinen. Ja tykkään siitä. :)
Mukavia kommentteja ja kiinnostuneita katseita tulee aika usein. Joskus nuorena kuulin negatiivisiakin tokaisuja, joista melkein kaikki tulivat viihteellä oltaessa jonkun selvästi kateellisen, humaltuneen naisen suusta. Vain pari miestä on sanonut ilkeästi, mutta niidenkin naamoista on nähnyt selvästi sen, että siinä lyhyehkö mies yrittää itku kurkussa peitellä katkeruuttaan. Mutta tosiaankin, hyvin harvakseltaan tuota negatiivista palautetta on tullut, nyt aikuisempana ei enää ollenkaan.
Jos joku on selvästi vaivautunut pitkästä olemuksestaan ja vaikka kyyröttää seisoessaan onnettomasti, hän varmasti vetää puoleensa sekä katseita että kommentteja. Suoraselkäinen pitkä ihminen, joka on vielä vetänyt jalkaansa korkokengät, on melko varmasti tyytyväinen pituuteensa eikä herätä huonolla tavalla huomiota.
On tietysti niitä lyhyempiä miehiä, kuten tuo ensin vastannut, jotka haluaisivat kiipeilemään pitkää naista ylös alas. En ole ottanut, mutta en pahallakaan ajattele. ;)
Juuri kuin omasta elämästäni, usein se on niin että ne (harvat) ilkeet kommentit tulee pätkämiesten suusta, koska pitkä nainen on heille usein s a a v u t t a m a t o n.
Itsekin, olen ylpeä että olen pitkä, uskottavuutta tulee kummasti lisää...ja huomataan.
Tsemppiä kaikille pituuteen katsomatta..
Mietin asiaa vähän enemmän ja mieleeni tuli kuva vähän keskimittaa pitemmästä prinsessa Dianasta Charlesin vieressä. Dianaressu yritti näyttää siippaansa lyhyemmältä, mutta kumarteleminen, pään riiputtaminen ja supermatalat kengät saivat hänet vain näyttämään nololta ja surkealta, eivät yhtään lyhyemmältä. Kun Diana sai vähän omaa tahtoa ja alkoi pitää selkäänsä suorassa, hänestä kehkeytyi säteilevä yksilö, jonka ei tarvinnut missään tilanteessa yrittää olla persoonaansa pienempi.
Ihmiselle, jolla itsetunto näyttää olevan kohdallaan, ei helposti tulla huomauttelemaan mistään. Pöhkömpikin ilkeilijä huomaa, että letkautuksesta saattaa hyvinkin saada letkautuksen takaisin, eikä sellaiseen tilanteeseen omaan varteensa tyytymätön ihminen taatusti hakeudu. Emme me kiltit ihmiset ihan helposti pienemmillemme naljaile, mutta ainahan varovaisuus kannattaa. :)
omat unelmatyttöystävät olisivat Pitkiä.hoikkia ja vaaleita
kertynyt tuota mittaa rapiat 190,niin ei sinällään kyllä haittaa.Mutta se riippuu niin paljon siitä olemuksesta.Ei kyllä kauhean laiha nainen ole kaunis,oli nyt sitten pitkä tai lyhyt.
Kokonaisuus ratkaisee.Ei se siihen pituuteen kaadu.
Tuli vaan halu tietää mitä mieltä miehet on pitkistä naisista.
Ei sillä, että miestä ittelleni etsisin.
Ittelleni pituutta on kertynyt 184cm. Ja mieheni on 192cm..
Eli korkokengistäkään ei ole haittaa =).
niin kauhean suurta merkitystä ole. Mulle on ihan sama, että onko nainen 160cm vai 190cm. Pääasia että
tulee toimeen sen toisen kanssa.
Tietenkin jotkut lyhyemmät miehet voi hävetä itseään jos nainen on heitä pidempi.
Toistaseksi en oo viellä nähnyt yhtään itteäni pidempää naista ja tuskin näen. Pituutta on vajaat
kaksi metriä.
Miksei miehet saa tykätä mielummin lyhyemmistä naisista. Kun te naisetkin haluatte aina vaan pitkiä miehiä? Hyväksytkö itse vaikka 172-173 senttiset miehet, vai pitääkö kaikkien olla 185-190 senttisiä?
Jokainen saa tykätä sellasesta ihmisestä ku haluaa. En ketään ole pakottamassa tykkäämään pitkistä naisista. Halusin vaan tietää mielipiteitä. Se tykkää lyhkäsestä joka tykkää ja se pitkästä joka tykkää..
Ja seurustelin joskus itseäni lyhyemmän miehen kanssa. Hän oli alle 180cm. Mutta siitä suhteesta jäi ittelleni traumoja. Mies häpes meitä yleisillä paikoilla paljon ja en saanut olla oma itteni. Pukeutumiset ja kaikki oli valittava tarkkaan ettei vaan erottunut liikaa joukosta. Korkokenkien käyttö oli kielletty. Ja oli siinä paljon muutakin.
Mutta itselläni on siskoja.. He seurustelevat kaikki itseään huomattavasti lyhyempien miehien kanssa ja heillä taas menee hyvin. Ja sehän suhteessa on tärkeintä. Siks vaan kysyin mielipidettä kun oon vaan huomannut pituusasian olevan aikalailla esillä näillä sivustoilla.
Ja en minä ensimmäisenä miehessäni pituuteen kiinnittänyt huomioo. Vaan luonteeseen. Se on loppupelissä kaikki kaikessa. Ei ulkonäkö. Ettei väärinkäsitystä kukaan saa.. Mutta sattui vaan osumaan kaikki suht hyvin kohdalleen. Miksi sitten olisin hänet pituutensa takia sivuun heittänyt.
"Mutta itselläni on siskoja.. He seurustelevat kaikki itseään huomattavasti lyhyempien miehien kanssa ja heillä taas menee hyvin. Ja sehän suhteessa on tärkeintä. Siks vaan kysyin mielipidettä kun oon vaan huomannut pituusasian olevan aikalailla esillä näillä sivustoilla."
amatsoniperhe, vai? :)
Olis kyllä ihan kiva tutustua.. xD
itse olen 188cm pitkä ja rakastan jokaista senttiä mitä minulla on. en edes koe, että 175cm olisi edes pitkä. itse asiassa 2 lisäsenttiä ei olisi pahitteeksi. mies on 205 pitkä joten pystyn käyttämään korkeitakin korkoja. rakastan fiilistä kun oikeastaan kaikki katsovat meitä kun kävelemme ylpeinä kaupungilla. itse käytän paljon naisellisia mekkoja ja vastaavia, joten olemme aivan kuin muut paitsi päätä pitempiä....
pahimmat katseet ei tulekaan kokemuksieni mukaan kaikista lyhyimmiltä vaan normaalimittaisilta. no joo...
Outo kysymys. Outo palsta. Joku kyseli tuossa myös että voiko vaaleatukkaisista ja lyhyehköistä naisista pitää... kummallista.
Kyllä tuo pituus on aika yhdentekevää. Tietysti ehkä alaraja olisi naismaussa jotain 140 senttiä ja yläraja jossain kahden metrin paikkeilla. Ihanne kai olisi 150-190 senttiä. Sen tarkemmin en nyt jaksa asiaa miettiä. Suurin osa naisista mahtuu tähän haarukkaan.
Oleellisempaa olisi miettiä, että miksi kysyjä edes kysyy tätä? Korostat moneen kertaan, että on kivaa olla pitkä. Jos pidät pitkänä olemisesta ja toisaalta et voi sitä muuttaa suuntaan tai toiseen, niin miksi sitä pitäisi miettiä saati sitten kysellä täällä?
Vastauksena tuohon kysymykseesi sanoisin että minulle on olemassa ainakin 20 tärkeämpää asiaa naisessa kuin pituus.
Eikö tämän palstan tarkotus ole antaa oma mielipide? Ja halusin udella mielipidettä mitä mieltä miehet on pitkistä naisista, mutta ehkä se oli sitten väärin tehty.
Tientekin ihmisessä on monta muuta asiaa mitkä menee pituuden ja ulkonäön edelle. En mielestäni missää vaiheessa oo tarkottanut sitä, että pituus olis mielestäni ykkös asia ihmisessä. Mutta ehkäpä kirjoitukseni on sitten antanut ymmärtää väärin.
Tottakai pitkä nainen on huomiota herättävä ilmestys ja tosi seksikäs (yleensä).
Näyttävä ja uhkea pitkä nainen on parasta!
Pitäähän ne:)
Itse 199cm hieman alta parikymppinen ja kyllä pitkä nainen olisi tosi kiva, vaikka ei sillä pituudella niin väliä ole, mutta 165senttiä ja lyhyemmän ei kanssa varmaan tulisi lähempää tuttavuutta tehtyä kun homma kaatuu koko eroon, mutta en kiellä sitä.
Yksi 173senttinen tuntuu niin mukavan söpöltä tuossa vieressä ja varmaan hänkin tuntee "kuulemma aina pitkäksi sanottuna" turvallisuutta seurassani.
Itselleni 185senttinen nainen olisi ihan kiva, vielä isoilla koroilla... Yhden kanssa olen vähän tarkempaa tuttavuutta tehnyt ja hänkin taitaa pitää pituudestani:)
Pääasiassa pituudella ei ole niin väliä, kunhan nainen ei ole huomattavasti pidempi:)
Pitkät on parempia kun ei tarvi katella alas niin että niskat taittuu. :D
ylpeä pituudestaan (181 cm). Nuorempana huonolla itsetunnolla varustettuna ja kaikkia luokkakavereita pitempänä, yritin saada itseäni mitä kummallisimpiin asentoihin että en olisi niin pitkä :(. Tässä iässä itsetuntokin on sopivasti kohdallaan ja vaikka tykkäänkin pitää matalia kenkiä, niin kyllä on tosi upeata mennä välillä korkokengissä ja tuntea olonsa mahtavaksi!
Kyllä minä ainakin olen ylpeä pituudestani. Ja miehiltä olen myös saanut kehuja. Vähemmän mitään huonoa kommenttia. Peruskoulun aikana olin kiusattu, mutta en enää.
Siitä vielä kun lyhyemmät miehet valittaa, että miksei pitkät naiset ole heistä kiinnostuneita niin se voi johtua heidän omasta käytöksestään. Olen vain törmännyt moneen kertaa sellaiseen lyhyempään mieheen jotka ovat luultavammin yrittäneet kerätä huomiota väärällä tavalla. Eli heidän käytöksensä on ollut lapsellisen tyhmää mielestäni. Kyllä pitkälle naiselle voi tulla juttelemaan samalla tavalla kuin lyhyemmällekkin naiselle. Eikä tarvitse pitää mitää ylimääräistä esittämistä.
Ja muutaman kerran on käynyt myös niin, että mies on jättänyt minut tanssilattian reunaan. Siinä vaiheessa kun hän on tullut hakeen ja olen noussut tuolista. Miehen ensimmäinen kommentti on ollut "hui kun olet pitkä" ja samalla hän on ottanut jalat alleen ja lähtenyt. Eli millaisen vaikutelman siinä sitten saa lyhyemmästä miehestä..? En ainakaan itse ole saanut kovin hyvää vaikutelmaa.
:DD hienoa!meitä pitkiä naisia on siis muitakin!ihanaa!itse olen 183 normisti ja monesti laitan vielä korot ni pituutta riippuen kengistä löytyy yli 190! mutta missä on kaikki pitkät kivannäköset miehet?!?!olen kuullut positiivista kommenttia miehiltä pituuden puolesta mutta myös sitä että olen pelottavan iso.. yllättävän moni mies on keskimäärin 175 senttisiä..mistä lie johtuu?ei muuta ku korkkarit jalkaan ja nokka pystyssä baanalle :DD
Kyllä siinä on joillain Elleillä tekemistä, ettei pääse myrkyllisiä sanoja pitkien naisten läsnäollessa
Onhan meitä pitkiä naisia vaikka kuinka paljo =). Ja se on hyvä.. ei tunne itteensä "yksinäiseks".
Tietenki kannattaa olla ylpee omasta pituudesta. Kaikille sitä ei oo kuitenkaa luotu.
Ja on niitä söpöjä/komeita pitkiä miehiä olemassa.. Se tietenki riippuu siitä, että millasesta miehestä pitää. Komeus on katsojan silmissä. Kaikki ei pidä samanlaisista. Onneksi.. Ei tarvi tapella niin paljoa =D. Vitsi, vitsi...
Mutta ei se ulkonäkö ole tärkein asia ihmisessä. Vaikka pitkä mies se olla pitää ;).
kyll mää ainakin pidän
olisi pitkä.hoikka.punapää.
pitkä.vaalea ja sinisilmäinen kaunotar
tai punatukkainen.176-192 cm.177-198 cm
Tuossahan tämä tulikin, minun ja varmaankin monien muiden ajatus. Itse ajattelisin, että monet mallit ja missit olisivat paremman/houkuttelevamman/seksikkäämmään näköisiä reippaastikin lyhyempinä. Pitkät naiset kiinnittävät (minunkin) huomiota vain korkeutensa tähden, ei niinkään seksikkyyden, mitä minä naisessa ihailen. Miettinyt paljon asiaa, ja lopulta, -todellakin, pituudella ei ole väliä. Terv. 186 cm mies
1.HANNA 166 CM BLONDI 55 KG 9-23-17
2.MIIA 167 CM BLONDI 56 KG 7-33-34
3.LAURA 168 CM BLONDI 57 KG 5-34-35
4.LINDA 169 CM PUNAPÄÄ 58 KG 7-344
5.LINDA 170 CM BLONDI 59 KG 3-4-3
6.OLGA 171 CM BLONDI 60 KG 9-343
7.LINDA 172 CM BLONDI 61 KG 8-34
8.LINDA 173 CM PUNAPÄÄ 62 KG 7-34
9.TERESA 174 CM BLONDI 63 KG 7-43
10.HANNA 175 CM BLONDI 64 KG 7-35
11.MAGDALENA SWE 176 CM BLONDI 65 KG
12.LINDA SWE 178 CM BLONDI 66 KG
13.LINDA 179 CM BLONDI 67 KG
14.LAURA 180 CM BLONDI 68 KG
15.LAURA 181 CM BLONDI 69 KG
16.HANNA 182 CM PUNAPÄÄ 70 KG
17.LINDA 183 CM BLONDI 71 KG
18.Mari 184 cm BLONDI 72 KG
19.LINDA 185 CM BLONDI 73 KG
20.HANNA 186 CM BLONDI 74 KG
21.ANNE 187 CM BLONDI 75 KG
22.HANNA 188 CM BLONDI 76 KG
23.Marianne 189 Cm blondi 77 kg
24.Marianne 190 cm Blondi 78 kg
25.Anne 190 cm blondi 79 kg
26.anne 191 cm tummaverikkö 80 kg
27.ANNE 192 CM BLONDI 81 KG
28.ANNE 193 CM BLONDI 82 KG
29.MARIANNE 194 CM BLONDI 83 KG
30.marianne 177 cm punapää 84 kg
31.linda 178 cm blondi 85 kg
32.marianne 195 cm Blondi 86 kg
33.inka 196 cm vaaleaverikkö 87 kg
34.janette 179 cm Blondi 88 kg
35.linda 196 cm blondi 89 kg
36.tarja 178 cm punapää 90 kg
37.linda 177 cm punapää 91 kg
38.marianne 192 cm blondi 92 kg
39.Marianne 178 cm blondi 93 kg
40.Janette 177 cm blondi 66 kg
41.laura 178 CM BLONDI 68 KG
42.linda 179 cm Blondi 69 kg
43.saara 180 cm blondi 70 kg
44.Miia 193 cm blondi 94 kg
45.tarja 172 cm Blondi 95 kg
46.Linda 182 cm Blondi
47.eva < swe < blondi
48.anne < blondi
49.anne < punapää < oranssi
50.linda < blondi
51.Linda < blondi
52.susanna 183 cm blondi
53.laura 184 cm blondi
54.laura blondi
55.linda < suvi koponen-look a like
56.mia < blondi
57.Linda < blondi
58.Marianne < punapää
59.anne 193 cm blondi
60.anne blondi
61.anne punapää
62.anne blondi
63.marianne < gemma ward-look-a-like
64.anne < mandy moore look-a-like
65.anne < scarlett johansson look-a-like
66.marianne < blondi
67.anne < blondi
68.anne < blondi..future missis rva j
69.linda < blondi <
70.anne < blondi
71.miia < punapää
72.mari < punapää
73.linda < blondi
74.linda < blondi
75.marianne < blondi
76.linda < blondi
77.anne < future rva j
78.marjo < blondi
79.anne < blondi
80.miia < blondi
81.linda
olisi upeaa olla Tuttu pariskunta Pitkän hoikan ja Vaalean vaimonsa kera piireissä ja sitten punapäisen Naisystävänsä kanssa ja vaalean mallimaisen vaimonsa.ystävättärensä ja Kihlattunsa kanssa Ja sitten koirapoluilla kahden irlanninsetterin ja bernhardilaisen kera ja kahden newfoundlandinkoiran kera ja sitten Jossain pippaloissa missä Hän Loistaisi Kuin 1930-1940.1940-1950 Lukujen kaunotar ja minä sitte olisin kun Mikäkin Elvis Presley tai joku vaan ja sitte itsenäisyyspäivänä Juhlisimme Monta kertaa kaksistaan ja avoparina ja avioparina mm hifk-jokerit 16-1 matsissa.1 erä 1-0.2-0.3-0.4-0
2 erä 5-0.6-0.7-0.8-0.3 erä 9-0.9-1.10-1.11-1
12-1.13-1.14-1.15-1.16-1 < Hän korkokengissään ja mustassa turkissaan ja minä nahkatakissani ja neukkumallisessa Koppalakissani
hei itse olen 175cm,naiseni on 191,olemme hänen mielestään ihan ok,omasta mielestäni juuri sopiva koko,aikoinani sanoin hänelle kun kysyi miksi ihastuin häneen,vastasin siihen että,helppoa ei tarvinnut kuin hirvenkaato lupa,ja tolppakengät.ja vielä ollaan yksissä,tosin tuosta on monenmonta vuotta jo.
mä ainaki Itte toivoisin että tuleva ty.avov.vaimo olisi kuin suomen gemma ward tai scarlett johansson
mun unelma ois pitkä.vaalea.ja hoikka
Tunnen muutamia pariskuntia jossa mies on monta cm:ä lyhyempi kuin nainen. Ja heillä menee todella hyvin. Kieltämättä monilta on tullut palautetta ja naurua siitä, mutta miksi sitä pituuteen pitää kiinnittää huomiota niin paljon suhteessa jos muuten menee hyvin.
Ymmärrettävistä syistä. Jos olisin pidempi niin "rajani" kulkisi siinä ettei ole minua pidempi.
PITKÄ.HOIKKA JA VAALEA SELLAINEN VEIS JALAT ALTA JA HETI
Pitkä, hoikka ja tummatukkainen on minun makuuni!
tietty.pitkä.vaalea ja hoikka typy