Työharjoittelu vs. vuokratyö

Jos/kun olet työtön, kumpaan hakisit mielummin seuraavista vaihtoehdoista:

a) vuokratyöhön lyhyisiin sijaisuuksiin
b) työharjoittelijaksi käytännössä ilmaiseksi
11800
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Noi molemmat jutut sopii maahan tuotaville työn orjille

Äänestä

ole mitään vaihtoehtoja. Sama jos kysyisit syötkö mieluummin koiran- vai kissanpaskaa.

Äänestä
  • .... ja sinapilla vai ketsupilla vai peräti kaikilla mausteilla xD

    Äänestä

  • hehhehhehhehhehhheeeeee kirjoitti:

    .... ja sinapilla vai ketsupilla vai peräti kaikilla mausteilla xD

    tulokset tänne :-D

    Äänestä

Harjoitteluunpa tässä pian joutuukin, kun olen koulutuksessa. Saan tm-tukea, joten sama kuin tmt-harjoittelussakin.

Mutta noista kahdesta ihan pakollisen pakon edessä valitsen harjoittelun. Syyt: Ei irtisanomisaikaa, vaan heti samalla sekunnilla kun saa oikeaa työtä, voi lähteä kävelemään. Harjoittelussa on kuitenkin säännöllisyyttä, rahan tulo on todennäköisesti varmempaa kuin vuokratyössä. Kela kuitenkin maksaa, maksaa milloin maksaa, mutta se summa tulee tilille, sekä töitä on joka päiväksi, ainakin pitäisi olla.

Toivon kuitenkin, että tähän koulutukseen liittyvä harjoittelu olisi viimeinen ilmaistyöpätkä ikinä. Toivoahan aina saa. No jos saan rahaa säästöön, lähden katselemaan voisiko osaamistani työstää yrittäjyyteen saakka.

Äänestä
  • mulla. Eli kahdesta pahasta harjoittelu olisi minusta pienempi paha säännöllisyyden ja varmempien tulojen takia.

    Äänestä

  • Tuolla asenteella pääset vielä pitkälle! Uskon, että olet vielä oman yrityksesi pomo. Tarpeellista taitoa ja kokemustahan harjoittelussa juuri saakin.

    Äänestä

  • Kesäkeiju kirjoitti:

    Tuolla asenteella pääset vielä pitkälle! Uskon, että olet vielä oman yrityksesi pomo. Tarpeellista taitoa ja kokemustahan harjoittelussa juuri saakin.

    Kiitos vaan. Kokemusta minulla kyllä on jo vuosikausia ja kaupallinen koulutuskin laskentapuolelta pohjalla, joten ihan hyvä lähtökohta yrittäjyyteen. Lisäksi äitini oli kauppias, ko kauppapaikka olisi vapaa, mutta valitettavasti liian kaukana omasta perheestäni ja tarvitsisi aika suuren laajennuksen kannattakseen. Mutta olen siis yrittäjän lapsi ja tiedän tarkkaan, mitä se on.

    Äänestä

Vuokratyöhön, koska se katkaisisi kuitenkin pitkäaikaistyöttömyyden ja pätkistä voisi kerätä sen 10 kuukautta ja pääsis ansiosidonnaiselle päivärahalle.

Myös eläkettä kertyis. Harjoittelusta ei kerry eläkettä eikä se katkaise työttömyyttä.

Eli jos harjoittelee saa loppuikänsä harjoitella, sitten kun harjoitteluoikeus loppuu siirryt kuntouttavaan työtoimintaan 2 vuodeksi, sitten työkokeiluja, kursseja jne.

Äänestä

Ehdottomasti vuokratyöhön.
Työ kerryttää eläkettä, saat tessin mukaista palkkaa ja luot uusia suhteita.
Monesti vuokratyö on askel uuteen ja kenties jopa vakituiseen työhön jos teet hommasi kunnolla.
Näin kävi minullakin ja olen tyytyväinen. Ilman vuokrakeikkoja en olisi kuullut nykyisestä työstäni.

Vuokratyössä saat myös itse sopia pvät milloin teet keikkaa ja pätkistä saat kerättyä työssäoloehtosi ja voit parantaa elintasoasi.
Kaikki työ on parempaa kun keinotekoiset harjoittelut tai työmarkkinatuella kituminen.

Äänestä

Mielestäni vuokratyöllä on myös hyvät puolensa:

a) se madaltaa työnantajan kynnystä palkata työtön
b) saa oikeata palkkaa josta karttuu eläke
c) saa oikeata työkokemusta
d) se auttaa luomaan suhteita ja antaa tietoa työelämästä
e)myös itsellä on helpompi vaihtaa työnantajaa jos kyseinen työ ei kiinnosta( voi kilpailuttaa työnantajia)

Ei vuokratyö tietenkään kaikille sovi, eikä välttämättä edes kaikille aloille. Mutta aina on aloja ja ihmisiä joille se sopii.

Mutta, olisi hyvä jos vuokratyön pelisääntöjä selkiytettäisiin.

Mielestäni myös vuokratyöläiselle pitäisi maksaa parempaa palkkaa kuin vakituiselle, perusteluni:

vuokraduunari on koko ajan enemmän "tulosvastuullinen" kuin vakituinen. Eli pomo voi sanoa koska tahansa että kiva kun kävit mutta huomenna ei tarvitse enää tulla.

Muutenkin, vuokratyöläinen palkataan tasaamaan tilaushuippuja tai lyhytaikaisesti kiireen ylitse. Siksi olisi enemmän kuin kohtuullista että vuokraduunari tienaisi 20% enemmän kuin vakiporukka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gallup!! kirjoitti:

Jos/kun olet työtön, kumpaan hakisit mielummin seuraavista vaihtoehdoista:

a) vuokratyöhön lyhyisiin sijaisuuksiin
b) työharjoittelijaksi käytännössä ilmaiseksi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu