Onks muita naisia, jotka kuulee usein kohteliaisuuksia miehiltä? Muutamil treffeil mitä käyny joku aika sit, ni ei sit jatkuvaa kehumista jaksa kuunnella jos koko ajan kauniiks kehutaan. Vaivaantunu olo tulee vaan, ja sanoin kiitos. Myöhemmin sanoin, ettei tarvi koko ajan toistaa samaa asiaa, ni mies vaa sanoo, ettei voi sille mitään. Kerran jos sanoo ni se on ihan ok, mut kymmenen kertaaki puolen tunnin aikana, ni sit voi lähtee jo menee. Aina sama toistuu muidenkin miesten seurassa. Kehutaa vaa ulkonäköä, eikö ne luonnetta osaa kehua ollenkaa? Tuleekin mieleen, että tällasille miehille ei luonne vaikuta mitenkään, kunhan ulkonäköä on niin se riittää.
Miks miehet vaa ulkonäköä kehuu
luonteellako ei väliä?
9761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onhan se mukava, että joskus kehutaan ulkonäköä. Liika on kuitenkin liikaa. Kyllä minusta pitäisi osata sanoa jotakin positiivista luonteestakin, eikä aina kiinnittää huomiota vain niihin ulkoisiin ominaisuuksiin, jos oikeasti on kiinnostunut toisesta.
Kehujenkin latelu pitää olla tasapainossa 50/50. Jos kokoajan kehutaan vaan kauniiksi, niin lopulta tekeekin mieli vaan lähteä tilanteesta karkuun.
...kenties ei ole luonnetta, mitä kehua?
Onko sulla muuta tarjottavaa kuin ulkonäkö? Ehkä se miestyyppi mistä sä kiinnostut, on just se komea ja lirkutteleva?
on persoja kehuille. Sen takia naiset laittavat kuvagallerioihinkin vähäpukeisia kuvia itsestään koska he haluavat kuulla miesten ihailevia kommentteja kropastaan. Miehet ovat keksineet tämän ja luulevat saavansa kehuilla pesää. Usein saavatkin jos osaavat pysytellä kohtuudessa koska naiset alkaa epäilemään kehujen motiiveja jos kehuja saa liikaa.
... siinä oot ihan oikeessa, että miehet kehuu pesän takia. Osa miehistä vaan ei tunnu ees tajuavan kuinka läpinäkyvää sellanen liiallisuuksiin menny kehuminen on.
Mua on kurssikaverit selkeesti yrittänyt saada sänkyyn kehumalla mua maata taivaaseen. Ja ne ei luultavasti jälkeenpäin ees muista tapahtunutta.
Mutta oon miettinyt, onko jätkät tosissaan kun kehuu kauniiks haalaribileissä?
Ei hitto sentään, en mä ainakaan ehdi puolessa tunnissa niin syvällisesti keneenkään tutustua, että voisin luonnetta kehua. Korkeintaan voi sanoa "sun kanssa on kiva jutella", mutta sehän on vain yksi sosiaalisen ihmisen taito, eikä edes kovin ihmeellinen sellainen. Miestenkin kanssa voi olla kiva jutella.
Sitten kun näkee naisen reagoimassa erilaisiin tilanteisiin, voi sanoa ymmärtävänsä jotain tämän luonteesta. Mutta jos vain istuskellaan, hymyillään ja jutellaan niitänäitä, niin mitä siinä toisesta on lopulta saanutkaan tietää? Että tykkää matkustamisesta, tietynlaisesta musiikista tai - niin kuin kerran yksi mulle sanoi joka asiaan - kaikesta?
- Onpas kiva tavata, neiti X, istupas alas!
- Juu, terve vaan, herra Z.
- Onpas sinulla mahtava huumorintaju ja älykäskin olet ihan selvästi!
:)
Jätkäthän on ihan haltioissaan ja lirkuttelullahan pääsee heidän mielestään pitkälle. Ehkäpä sussa ei ole sitten muuta kuin ulkonäkö? Ehkäpä sulla ei ole sellaisia ajatuksia, että vois sanoa "mä tykkään sun ajatusmaailmasta ja toi oli tosi hyvin sanottu".
Millainen se sun luonteesi sitten on ja onko sulla oikeesti muutakin tarjottavaa, kuin vaan se ulkonäkö?
kirja nimeltä Mars ja Venus seurustelun taito, kirjoittanut John Gray. saat vastauuksen tuohon kysymykseen. Sitä kirjaa suosittelen muillekkin sinkuille ja varatuille.