Miksi Kepu aina petät?
Aina vain lupaat ja lupaat...
Aina vain lupaat ja lupaat...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Työttymyys vain putoaa.. Nyt ei siittä voi valittaa. Mikäs oli aihe punaryssälä nyt ?
Sinua tais ruveta kutistamhan oikein toen teola, ko rupesit ryssittelhen! Eksie ossaa muuta sanua tahi kiriottaa? Äläkä sie rupia täälä kuule lovehtimhan sinun työttömyyen putuamisela, sillä ei sunkhan sole mihinkhän puonnu, luulet vain . housut sulla ennemmin putuaa, ko työttömyys porvareitten valtakauela. Heitä pois höpötykset hyä ihiminen!
vuosina 2002-2007 Torniossa:
2002: 18,3%
2004: 16,9%
2006: 15,8%
2007: 14,3% (elokuu)
Työvoimatston virallisia lukuja. Jos sinulla on esittää muuta, odotan mielenkiinnolla.
Kepu ei ole aate eikä puolue, vaan uskonto takahikiän porukoille. Suomen työttömyys katoaa luonnollisen postuman kautta pikkuhiljaa. Ihan niinkuin itsestään.
ns. luonnollisesta poistumasta on jo työelämästä poistuneita, esim. eläkkeelle siirtyneet, joita ei enää edes lasketa työllisyysprosentteihin mukaan.
Ei mikään yksittäinen puolue saa tilastoihin kovin isoa muutosta positiiviseen tai negatiiviseen suuntaan, mielestäni on melko naiivia edes ajatella noin. Tokihan puolueissa asioita sössitään, mutta työllistyminen ei ole yksin siitä kiinni, mikä väri milloinkin on vallankahvassa.
Suomesta löytyy kuntia joka värille, joissa asiat ovat ihan yhtä huonosti/hyvin kuin Torniossa. Tai huonommin. Tai paremmin.
...on merilappi loistava esimerkki: Kemi aina punainen, Tornio on aina keskustan ikeen alla. Molempien talous täysin kuralla silti samat eväät talouden parantamiseksi(lomautukset & lisä rakentaminen).