Elikkä siis haluaisin, että iTunes etsisi kätevästi levynkansia kappaleille, joista ne puuttuu.
Tähän kuitenkin vaaditaan rekisteröimistä, joka ei mene läpi ilman luottokorttitietoja. Itsehän en minkäänlaista luottokorttia omista.
Ei hirveesti nappaisi tuo manuaalinen kansien säätö joten mitä kannattaisi tehdä?
Tähän kuitenkin vaaditaan rekisteröimistä, joka ei mene läpi ilman luottokorttitietoja. Itsehän en minkäänlaista luottokorttia omista.
Ei hirveesti nappaisi tuo manuaalinen kansien säätö joten mitä kannattaisi tehdä?
Vastaukset 28
Vanhimmat
Macin Dashboardiin on käteviä widgettejä, jotka hakee kuvat netistä iTunesiin helposti. Windowsista en tiedä.
Anna jonkun ostaa itsellesi lahjakortti vaikka kympille iTunes Storeen ja rekisteröi itsesi sillä. Samalla voit ostaa yhden albumin tai kymmenen irtobiisiä.
Tuota Dasboard-widgetia kokeilin ja se on surkea. Kanssikuvat ovat mitä sattuu ja väärin tunnistettujen biisien määrä on tosi suuri, vaikka kaikki ID3 tiedot ovat oikein, kun on rapattu alkuperäisistä levyistä. Kaiken lisäksi kuvat ovat surkeita, erikokoisia ja suttuisia, useiden päällä on jotain kiinalaisia tarroja. Ei hyvä ei.
Tuo iTunesin kansitoiminto on myös surkea, kun ei tallenna niin mp3 tiedostoihin, vaan jonnekin kovalevylle salatussa muodossa, ja jos mp3 tiedoston siirtää toiseen koneeseen tai mp3 soittimeen niin niissä ei mitään kansikuvia olekaan. Täys paska sekin on.
Ensinnäkin näitä widgettejä on useita. Ja toisekseen, kun käännät sen widgetin siitä i-kirjaimesta, voit valita mistä kansikuvia haetaan. Ilmeisesti sulla on se japanilaisen tekemä, joka oletuksena hakee japanilaisilta sivuilta niitä kansia. Vaihda siihen sen amazon.co.jp tilalle amazon.com.
Tiedä sitten hänestä miten huono toi iTunesin kansitoiminto on, mulla siirtyi uuteen nanoon kannet ihan hyvin.
iTunes tallentaa ääliömäisesti kanssikuvat erilliseen hakemistoon ja vielä salatussa muodossa, eikä itse mp3 tiedoston ID3 tageihin niin kuin standardien mukaan pitäisi tehdä. Ja kun biisin siirtää toiseen koneeseen niin siinä ei ole mitään kanssikuvia.
Ja itse käytin amazon.co.uk palvelinta, koska se on eurooppalainen, ja kuitenkin, niissä kanssikuvissa on jotain kiinalaisia merkkejä ja tarroja. Ja itse kuvat ovat ala-arvoisia, ja todella suuri osa ovat vääriä.
Siis jos laitoit niitä vääriä tai huonoja kansia niin kumman syy se on, sinun vai widgetin?
Mun käyttämät widgetit eivät liitä kansia automaattisesti, joten voin valita kelpaako vai ei. Ja pistää widgetin etsimään toista, jos eka ehdotus ei kelpaa.
Totta toki on, että kaikki kannet, mitä netistä saa, eivät ole laadultaan parhaita mahdollisia. Sille nyt vaan ei voi mitään.
kyllä ainakin mun PSP näyttää iTunesissa mp3-tiedostoihin lisätyt kannet..
http://www.onetipaday.com/2006/12/31/how-to-add-itunes-artwork-to-mp3-id3-tags-using-itunes/
Kuka hullu rupee jokaisen kansikuvan laitamaan käsiin ID3 tageihin?
Yhtä hyvin voi etsiä ne käsiin vaikka Googlella ja vetää ne iTunesiin.
Pointtihan oli, että iTunesin paska kansikuvahalu, ei laita niitä ID3 tagehin.
Jos ohjelma hakee automaattisesti kansikuvat ja tallentaa ne tiedostoihin, niin kenenköhän se syy on, että puolet kuvista ovat vääriä ja loput surkeita kuvanlaaduiltaan? Minä veikkaan että ohjelma on yksinkertaisesti paska.
Tai jos surkea iTunes ei tallenna kuvia niin kuin pitäisi ID3 tageihin, vaan jonnekin ties minne, ja vielä salatussa muodossa, niin kenenköhän se syy myös on? Minä veikkaan taas, että surkean iTunesin.
Ja jos sinulla on aikaa ja halua, hakea ja tarkistaa jokainen kansikuva erikseen, niin minulla ei ole. Kun kaiken lisäksi se on mahdollista tehdä myös automaattisestikin, jos vaan tuo iTunes ei olisi niin surkea ja tahallaan rajoitettu paska ohjelma.
"Pointtihan oli, että iTunesin paska kansikuvahalu, ei laita niitä ID3 tagehin."
Eli jos levyllä olis vaikka 10 biisiä. Hyvälaatuisen kansikuvan koko esim 100kB. Äkkiä laskemalla 10 * 100kB = 1000kB eli noin megatavu. Tämä kertaa kaikki albumit.
ID3-tageissa ne kuvat toki varmasti on, mutta syövät suotta tilaa.
Noilla widgeteillä on kansikuvani hakenut ja ihan itse saanut päättää kelpaako kuva vai haetaanko toinen.
Mutta kuten sanottu, miten se on iTunesin vika, jos osasta albumeja netissä on huonot kansikuvat?
Kun siirsin musatiedostojani koneesta toiseen, kannet tulivat mukana. Mutta tein varmaan jotain väärin. Tai sit mulla on vaan Macci, joka tekee homman väärin.
iTunes ei tallenna kanssikuvia ID3 tageihin, vaan jonnekin hakemistoon salatussa muodossa. Näin ainakin Macin iTunes, Windowsin iTunesista en tiedä, kun en omista Windowsia. Jos olisit hakenut kansikuvat iTunesilla ja siirtänyt ne toiseen koneeseen, niin mitään kanssikuvia ei siityisi.
Widgetit tallentavat kuvat ID3 tageihin, mutta kuten sanoin, laatu on surkea ja puolet kuvista mitä kokeilin ovat olleet vääriä.
Jos sinulla on aikaa tarkistaa jokainen kansikuva erikseen, niin sitä vaan, minulla ei ole aikaa eikä halua tehdä sitä, mitä ohjelman pitäisi pystyä tekemään automaattisesti, jos se ei vaan olisi niin surkea ja tahallaan rajoitettu, niin kuin esimerkiksi iTunes.
Tiedoston ID3 tageissa on tilaa biisin tiedoille, kanssikuville ja sanoituksille.
Idea on siinä, että jos siirrät tiedoston toiseen ohjelmaan, toiseen tietokoneeseen, toiseen soittimeen tai vaikka toiseen käyttöjärjestelmään niin kuva siirtyy mukanaan.
iTunes myy biisit kuvien kanssa, mutta jos on hakenut ne jälkikäteen niin iTunes ei enää tallenna niitä biiseihin vaan salatussa muodossa jonnekin hakemistoon. Eli puolet tiedostoista on kuvien kanssa ja puolet ilman. Mitä järkeä siinä on? Ja jos siirtää tämän biisin toiseen koneeseen tai ohjelmaan niin se siirtyy ilman kanssikuvia. Joten mitä järkeä siinäkin?
jos siirrät iTunes -kansion koneesta toiseen niin tasan siirtyy levynkannetkin. Ne siirtyy mun iPod nanoonkin moitteettomasti.
Miksi niitä pitäisi muille siirrellä? Jos sulla ja kavereillasi on (arveluttavasti) tapana jaella mp3-tiedostoja keskenänne, kyllä kai sen kuvituksen voi itse kukin omalle koneelleen mistä lystää.
Sinä kasvatat taas käsittämätöntä raivoa ihan triviaalista asiasta. Suosittelen muistamaan verenpainettasi;)
Sitä paitsi se on kansikuva, ei "kanssikuva".
alkoi sen verran kiinnostamaan, että kerrotko mikä soitto-ohjelma toimii noiden standardien mukaan? Eli siis sitoo ne kuvat id3 -tageihin. Ja tietysti sellainen joka ne myös automaattisesti hakee.
Tämä siis ihan silkasta mielenkiinnosta.
>alkoi sen verran kiinnostamaan, että kerrotko mikä soitto-ohjelma toimii noiden standardien mukaan? Eli siis sitoo ne kuvat id3 -tageihin
Kaikki ohjelmat? Vaikka iTunes, jos etsit kuvat vaikka googlella ja siirrät sen käsiin iTunesiin, niin kyllä se menee ID3 tageihin.
Ainoastaan iTunesin automaattinen kansihakutoiminto tallentaa ne eri paikkaan kuin itse biisit. Toista niin älytöntä ohjelmaa en tiedä.
>jos siirrät iTunes -kansion koneesta toiseen
Ja jos siirtää koko kiintolevyn toiseen koneeseen, niin samalla kaikki muutkin kryptatut tiedostot siirtyvät sen mukana.. just joo..
>Miksi niitä pitäisi muille siirrellä?
Miksi ylipäätänsä pitäisi jotain siirtää? Miksi verkot tai internet on olemassa? Taas yksi Applen aivopesty uhri. Jos ostat biisin iPhonella, niin et voi siirtää sitä kotikoneeseen, ja jos haluat kuunnella sen kotikoneella, se pitää ostaa uudestaan.
Niin miksiköhän joku haluaisi siirtää tiedoston koneesta toiseen...
>Jos sulla ja kavereillasi on (arveluttavasti) tapana jaella mp3-tiedostoja keskenänne
Suomen lain mukaan täällä saa edelleen kopioida sekä itselleen, että kavereilleen - aivan laillisesti. Biisit eivät ole mitenkään sidottu yhteen laiteeseen tai koneeseen.
>Sinä kasvatat taas käsittämätöntä raivoa ihan triviaalista asiasta.
Ei täällä kasvata mitään raivoa, vaan todetaan, että iTunes on vaan surkea, ja iTunesin tapaa säilyttää kansikuvat erillään biiseistä salatussa muodossa on älytön. Jos sinulla on vaikeuksia hyväksyttyä muiden mielipiteitä, niin se on sinulla on ongelma, ei muilla.
"Ainoastaan iTunesin automaattinen kansihakutoiminto tallentaa ne eri paikkaan kuin itse biisit. Toista niin älytöntä ohjelmaa en tiedä."
Esim WMP?
näin minäkin olen ymmärtänyt. Eli käsittämätöntä kiukuttelua tuolla aiemmin.
Näitä iTunesin levynkansia ei kai oikein voi noihin yleisesti saataviin coverartteihin verrata. Näähän on ensinnäkin laadultaan ihan eri luokkaakin.
Uskoisin että syynä on jonkunlainen tekijänoikeusjuttu. Ja kyllä niiden kansien hakupaikka erottuu nanon ruudullakin;)
tyhjä tynnyri kolisee;)
Heti alkaa hirmuinen muiden älykkyyden arvostelu kun huomaat olevasi alakynnessä ja täysin väärässä. Niin että äly hoi vaan ja mikäs jumalansana se sun mielipide on että siitä ei saa olla eri mieltä?
Eli kerran viel': iTunes voi ihan vapaasti sinun mielestäsi olla surkea. Nähtävästi et vaan ikinä ole sitä käyttänyt, niin pielessä arvostelusi on.
Taasko siirrät maalit kun sulle pistettiin jauhot suuhun, ja todettiin ettei kommenteissasi ollut hitustakaan järkeä? Miten tyypillistä sinulle Mr.VeskuTrolli, voi voi...
Voisit edes kommentoida viestiä, jos sinulla on jotain sanottava. Mutta kun ei ole...
Vaikka hyvin tiedät että olet väärässä, etkä voi mitään tosiasiasialle, ettei iTunesin kansihaku tallenna kanssikuva ID3 tietoihin, jauhat vaan epätoivoisesti paskaa.
Minun mielipiteeni sentään perustuu faktoihin, sinun tunteisiin ja epätoivoon. Joten en voi kuin nauraa tuollaiselle fanatismille, heh heh... :)
Yritätkö nyt epätoivoisesti löytää perustelut iTunesin älyttömälle toiminnalle? Hohhoijaa... Sorry vaan, mutta iTunesin kansihaku on vain surkea. Ja tallentaa kanssikuvat erilliseen hakemistoon salatussa muodossa mitä typerin idea mitä voi olla!
...siis rekisteröidyllä nikilläkö täällä nyt trollimaineen saa? Aika metkaa, ja ihan uutta keskustelupalstaetiikkaa.
Pannaas sitten kommentoiden kun noin kerran nöyryytystä haluat:)
>jos siirrät iTunes -kansion koneesta toiseen
>>Ja jos siirtää koko kiintolevyn toiseen koneeseen, niin samalla kaikki muutkin kryptatut tiedostot siirtyvät sen mukana.. just joo..
Mitäs tekemistä tällä on minkään kanssa? Sinä et ole missään vaiheessa maininnut mitä olet noilta siirroilta vailla. Ja suuri noin tapahtuu kuin mainitsin, esim. uuden/ulkoisen kovalevyn kanssa. Vai väitätkö vastaan.
>Miksi niitä pitäisi muille siirrellä?
>>Miksi ylipäätänsä pitäisi jotain siirtää? Miksi verkot tai internet on olemassa? Taas yksi Applen aivopesty uhri. Jos ostat biisin iPhonella, niin et voi siirtää sitä kotikoneeseen, ja jos haluat kuunnella sen kotikoneella, se pitää ostaa uudestaan.
>>Niin miksiköhän joku haluaisi siirtää tiedoston koneesta toiseen...
Eli tähänkään et osaa vastata muuten kuin ihmeellisillä väitteillä? Mitä näillä on tekemistä kysymykseni tai koko topikin kanssa?? Miten helvetissä tuo minusta "Applen aivopestyn uhrin" tekee? Selitä edes se, väite on sentään aika rankka.
>Jos sulla ja kavereillasi on (arveluttavasti) tapana jaella mp3-tiedostoja keskenänne
>>Suomen lain mukaan täällä saa edelleen kopioida sekä itselleen, että kavereilleen - aivan laillisesti. Biisit eivät ole mitenkään sidottu yhteen laiteeseen tai koneeseen.
Väitinkös minä sitä jossain laittomaksi? "Arveluttava" ei ole yhtä kuin laiton. Opettele (edes) suomea.
>Sinä kasvatat taas käsittämätöntä raivoa ihan triviaalista asiasta.
>>Ei täällä kasvata mitään raivoa, vaan todetaan, että iTunes on vaan surkea, ja iTunesin tapaa säilyttää kansikuvat erillään biiseistä salatussa muodossa on älytön. Jos sinulla on vaikeuksia hyväksyttyä muiden mielipiteitä, niin se on sinulla on ongelma, ei muilla.
Kuten totesin, sinulla on oikeus mielipiteeseesi. Kenekään muiden ei ole hyväksyttävä sinun mielipidettäsi, joka, tässäkin asiassa on aika päätön ja epälooginen.
Sun ihan totta kannattaisi joskus kokeilla sitä iTunesia niin tietäisit miten se toimii. Et joutuisi aina arvailemaan muiden avausten perusteella ja kehittelemään niistä näitä päättömiä ja päättymättömiä tunteenpurkauksia.
Tiedän kyllä että tapasi mukaan tulet tämänkin kääntämään päälaelleen. Kuten Repen lanseeraamaan termin "siirtää maalia". Jonka senkään merkitystä sinä raukka et lainkaan ymmärrä, etkä osaa sitä oikein käyttää. Mutta sehän se lystiä onkin, seurata kuinka sinä kiehut voimattoman raivon vallassa ja arvuutella mistä ihmeestä se johtuu. Paitsi ehkä kateudesta.
mikähän tuokin on?
Miksi se on surkea? Siksikö ettet sinä saa siirrettyä niitä kavereillesi? Nehän toimivat aivan mainiosti ja odotetulla tavalla siinä ympäristössä mihin ne on tarkoitettukin! Ja nehän on ilmaisia, eikä niitä ole edes pakko hakea.
Sorry vaan mutta minä en ymmärrä kiukuttelusi aihetta. En kerta kaikkiaan. Ostettujen levyjen mukana tulee kansikuvat joille voi tehdä mitä lystää. Ilmaiset on ilmaisia.
Tuota viimeistä lausettasi en oikein ymmärtänyt, käsittämätön raivosi poisti sinulta sen vähäisenkin suomen kielen taidon...
Minä en ole epätoivoinen eikä minulla ole tarvetta etsiä perusteluja millekään. Sinä sen sijaan taidat olla, etkä luultavasti ole tyytyväinen oikein mihinkään elämässäsi?
Pistä esittäjän ja albumin nimi google image-hakuun, niin johan tulee kansikuvia. siitä sitten vaan kopioi/liitä kappaleen tiedostoon, kohdalle kuvat.
No money, no levyn kansi. Mene muualle valittamaan köyhä. Apple on hyvin menestyvien ihmisten juttu, köyhät ostaa jotain ihan muuta.
No onneksi on tulossa kilpailua - pian Applekin joutuu pudottamaan kappaleiden hintaa. Amazon aloitti juuri mp3:sten nettimyynnin, vähän halvemmalla eikä ole kopiosuojausta. Tomivat iPodissakin.
Ahneilla paskanen loppu, ja Applekin saa ansionsa mukaan.