Seurustelen enkä etsi siis seurustelukumppania mutta
olen avoin ja sosiaalinen ihminen.
Tämä tarkoittaa siis sitä että osaan myös flirttailun jalon taidon ja tykkään höpötellä niin
miesten kuin naistenkin kanssa.
Käyn joskus baareissa tyttökavereideni kanssa
ilman miestäni.
Naisten kanssa jutustelu onnistuukin ihan hyvin mutta miehet vetää monesti ihan omia tulkintojaan.
Jos hymyilen ja juttelen ystävällisesti niin se rohkaisee ilmeisesti aina yrittämään ja toiset heput ovat harvinaisen sitkeitä siinä.
Lopulta ahdistun ja pakenen paikalta.
Mies on jopa vihaisena sanonut että miksi en heti kertonut olevani varattu.
Juttelin tämän miehen kanssa vilpittömin mielin mutta jouduin torjumaan lähentelyt jotka seurasivat kun päästin juuttuetäisyydelle.
En haluaisi olla ilkeä mutta antakaahan vinkkejä jolla saan miehen ymmärtämään että juttuseura kelpaa muuta seuraa en etsi.
Pitääkö se sanoa ihan heti? Etsiikö miehet aina pokaa? En voi olettaa heti näin olevan kun joku tulee juttelemaan vai voinko?
Eikö siinä tilanteessa tule tunne että ompa tuo nainen varma itsestään jos ekana täräytän että älä yritä olen varattu.
olen avoin ja sosiaalinen ihminen.
Tämä tarkoittaa siis sitä että osaan myös flirttailun jalon taidon ja tykkään höpötellä niin
miesten kuin naistenkin kanssa.
Käyn joskus baareissa tyttökavereideni kanssa
ilman miestäni.
Naisten kanssa jutustelu onnistuukin ihan hyvin mutta miehet vetää monesti ihan omia tulkintojaan.
Jos hymyilen ja juttelen ystävällisesti niin se rohkaisee ilmeisesti aina yrittämään ja toiset heput ovat harvinaisen sitkeitä siinä.
Lopulta ahdistun ja pakenen paikalta.
Mies on jopa vihaisena sanonut että miksi en heti kertonut olevani varattu.
Juttelin tämän miehen kanssa vilpittömin mielin mutta jouduin torjumaan lähentelyt jotka seurasivat kun päästin juuttuetäisyydelle.
En haluaisi olla ilkeä mutta antakaahan vinkkejä jolla saan miehen ymmärtämään että juttuseura kelpaa muuta seuraa en etsi.
Pitääkö se sanoa ihan heti? Etsiikö miehet aina pokaa? En voi olettaa heti näin olevan kun joku tulee juttelemaan vai voinko?
Eikö siinä tilanteessa tule tunne että ompa tuo nainen varma itsestään jos ekana täräytän että älä yritä olen varattu.
Vastaukset 14
Vanhimmat
oletan ensisijaisesti kaikkien olevan vapaita. Siltä pohjalta siis ihmisiä lähestyn, mutta todella harvoin siis lähestyn.
Mutta jos nyt olisi kuvitteellinen tilanne, et lähestyisin jotain miestä tai se mies tulisi juttelemaan mulle, niin mitä nopeammin se sanoisi olevansa varattu, niin sitä parempi!
Ei sitä tarvi suoraan sanoa, mutta voi sivumennen mainita vaikka naisystävästään jotain, jotta tulee selväksi että tällainen on olemassa.
Sellaista se baarissa on. Siellä itse kukin käsittää mukavan höpötyksen ja pikkuriikkisen flirttailun kiinnostuksen osoitukseksi. Olis se sitten yhdenyön juttuja mielessä pitäen, tai halu tututstua paremmin.
Ja ystävällinen ihminen ei tahallaan aiheuta väärinkäsityksiä tai herätä turhia toiveita edes oman egonsa pönkittämiseksi.
Kun on esittäydytty, niin voit ihan huomaamattomasti sivulauseessa mainita miehestäsi.
Toinen hyvä keino on pistää sormus vasempaan nimettömään. Itse joskus käytän sedän jäämistöstä perinnöksi jäänyttä kihlasormusta.
Jotkut eivät todellakaan halua julistaa parisuhdettaan ulkoisin merkein.
Tai kertoa siitä kökössä sivulauseessa.
Mikä siinä on, että kaikki on aina kohteen vastuulla? Miksi on niin vaikea sanoa, että "jututan sua ainoastaan panon toivossa" tai sanoa etsivänsä suhdetta? Miksi ei voi itse kysyä onko toinen vapaa vai varattu?
On se vaan saakeli ihme, että se, jolla on suhde, joutuu selittämään sitä, miksi ei halua jutella tuntemattoman kanssa tai lähteä panemaan jonnekin. Jos se yksityisyys toimii siellä tunnelin Alepassa, niin miksi se ei toimi katutason Fridayssa?
keskustelukulttuuriin kuuluu, että kysytään onko toinen varattu, jos kerran itse ollaan jotain vailla. Näin toimii ystävälliset, kohteliaat ihmiset.
Lähinnä ajattelin antaa vinkkejä kysyjälle niitä tapauksia varten, kun lähestyjä ei älyä kysyä. Se kait se ongelma oli, ja vielä sellaisina aikoina, kun itse haluaa oikeasti olla rauhassa.
Helsinkiläisten ruokakauppojen ja seurusteluravintoloiden asiakkaiden käyttäytymismalleista en tiedä mitään.
Ja vielä vaikeampaa jollei ole varattu muttei halua mitään sen enempää kuin viettää hauskan illan ystävien seurassa. Eräänä baari-iltana tässä taannoin juttelin lähemmäs kymmenen miehen kanssa hiukan enemmän, alkuun juttelu sujui ihan kivasti mutta jossain vaiheessa kun mies pyysi numeroa tai jatkoille niin jouduin sitten ystävällisesti kieltäytymään.
Juttelen myös mielelläni ihmisten kanssa mutta tuli melkoisen tuskastunut olo kun tunsin olevani epäystävällinen kun en sitten edes sitä numeroa antanut. Miehet olivat ihan mukavia jne mutta kun en halua mitään nyt, haluan olla sinkku. En halua edes sitä yhden illan juttua, enkä halua mitään epämääräisiä jatkoja jonkun tuntemattoman tyypin luona joten olisiko parempi valehdella olevansa varattu vai töykeästi torjua kaikki miesten jutteluyritykset? Vai pysyä tyystin poissa baareista?
jos et kerran seuraa ole vailla.
Mitä epäystävällistä siinä on, jos asian suoraan ilmaisee ja jättää sen numeron antamatta? Asian voi ilmaista ihan ystävällisesti, mutta silti jämäkästi. Ei asiallinen ilmoitus mitään epäystävällisyyttä ole.
Miksihän minäkin tuota murehdin...? Kai sitä vaan ei halua aiheuttaa toiselle pahaa mieltä (ihan kuin sitä baari-illan aikana ehtisi jonkun sydämen särkemään ;)) mutta tottakai fiksu ihminen ymmärtää ystävällisen kieltävän vastauksen eikä turhasta loukkaannu.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=3500000000000010&posting=22000000029377038
oli se viesti ihan ookoo, mutta ei se nyt noin hyvä ollut kuitenkaan.
... että joskus jos miehille sanoo pienenkin kohteliaisuuden tai ystävällisen sanan, ni heti ne ajattelee et on kiinnostunu.
...eilen viimeks tuli huomattua, että miehen kanssa ei voi jutella ilman, että hän alkaa lopulta vonkaa näkemistä, lähtemistä hänen matkaansa tms... Ja kun nätisti kieltäytyy, pitäisi ummet ja lammet selittää, miksi ei..? Eikö nyt jokaisella ole oikeus kieltäytyä syystä tai toisesta niin ettei tarvitse alkaa selittelemään...?
Toinen pointti on myös se, että olimme kaverini kanssa liikenteessä ja tanssimme suurimman osan aikaa keskenämme emmekä katsastelleet ympärillemme juurikaan. Joka helkkarin välissä tuli joku mies heilumaan siihen viereen tunkien milloin persettä ja milloin etumustaan meihin kiinni. Emme tehneet mitään, mikä olisi "kutsunut" näitä miehiä kanssamme tanssimaan/hinkkaamaan. Saimme sitten ehdottaa poistumista näille tyypeille ja saimme taas tyrmistyneitä ilmeitä osaksemme...
Baarit on pariutumista varten ja jos ei kestä lähestymisyrityksiä, on parempi pysyä pois.
Voit ajatella näinkin päin: luuletko että seuraa etsivä mies löytää seuraa, ellei yritä sitä hankkia? Ei naista löydä olemalla söpösti poissa tieltä vaan kyllä se on otettava härkää sarvista ja lähdettävä hakemaan naista ja siinä sivussa niitä rukkasiakin.
Samaa mieltä, vaikka nainen olenkin. Baareista miehet hakevat joko seksi- tai seurusteluseuraa - siis jos eivät vain hengaa omassa porukassaan. Jos vieras mies tulee jututtamaan baarissa niin saa olla aika hupsu, että pitää sitä kaverikiinnostuksena. So not.