Rakennesuunnittelijat...

huhuhu

Olen valmistumassa rakennesuunnittelijaksi keväällä (ins.) ja olen hieman huolestunut kuulemistani palkka-asioista. Millaista palkkaa vastavalmistuneet todella saavat? Kuulemani mukaan hädin tuskin 1900€/kk mikä on mielestäni todella vähän ajatellen, että 4v. koulua tämän takia...

14

9736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitaja

      Vastavalmistunut sairaanhoitaja saa reilut 1700 euroa palkkaa kuukaudessa ja vastuu hieman toinen.. AMK- tutkinto kestää 3.5v ja siihen vuoden erikoistuminen päälle.

      • Lässyn lässyn

        Vastavalmistunut merikapteeni(AMK) saa 1587 euora/kk. Rupee vituttamaan tää hoitsujen itsensä nostaminen toisten yläpuolelle, ihan kuin muilla ei olisi mitään vastuuta. Kanyylin osaa laittaa, lääkkeet laskea ja paskat pyyhkiä vähemmälläkin koulunkäynnillä. Miksi sen pitää olla AMK? Vastaa mun mielestä lähinnä ammattikoulun perustutkintoa.


      • vastuu?

        Mitenköhän se vastuu nyt niin hirveän suuri on sairaanhoitajilla verrattuna insinööreihin? Jos juopon perse jää vähän suttuiseksi on seuraukset siitä paljon pienemmät kuin väärin tehdyt rakennuksen lujuuslaskelmat tms..

        Ja sitäpaitsi: lääkärithän teillä sairaalassa ne oikeasti vastuulliset työt tekee: määrää lääkkeet, hoidon tms. Hoitajat vaan hoitelee rutiinihommia ja tekee niinkuin lääkärit käskee. Kyllä tuon hoitaisi pienemmälläkin koulutuksella.


      • kerro ihmeessä...
        vastuu? kirjoitti:

        Mitenköhän se vastuu nyt niin hirveän suuri on sairaanhoitajilla verrattuna insinööreihin? Jos juopon perse jää vähän suttuiseksi on seuraukset siitä paljon pienemmät kuin väärin tehdyt rakennuksen lujuuslaskelmat tms..

        Ja sitäpaitsi: lääkärithän teillä sairaalassa ne oikeasti vastuulliset työt tekee: määrää lääkkeet, hoidon tms. Hoitajat vaan hoitelee rutiinihommia ja tekee niinkuin lääkärit käskee. Kyllä tuon hoitaisi pienemmälläkin koulutuksella.

        meille tyhmille mikä se vastuu on kongreettisesti. Jos lääkäri tekee hoitovirheen ja potilas kuolee, niin miten se vastuu näkyy kongreettisesti. Ei mitenkään. Hommat jatkuu normaalisti. Ainahan ihmisiä kuolee ja vakuutukset on sitä varten jos käy vahinko. Eikö teille seillä koulussa enään opeteta muuta kuin vastuu, vastuu ja SUURI VASTUU!


      • ah tuo luomakunnan kruunu

        Ai vastuu vähän toinen? Ei j*****ta tää sairaanhoitajien itsensä jalustalle nostaminen alkaa jo oikeasti mennä yli kovaa ja korkeelta. Ihan kun ei muita tärkeitä töitä enää olisikaan.

        Kyllä sillä rakennesuunnittelijalla on mahdollisuus kertalaakista tapattaa vaikka kymmenen tai satakertainen määrä ihmisiä hoitajaan verrattuna - olet siis oikeassa, vastuu on hieman toisenlainen.


      • Keen

        En sairaanhoitajien työn vaativuutta/rasittavuutta lähde kyseenalaistamaan, mutta en nyt suoranaisesti painottaisi työn VASTUITA kovin kummoisiksi. Sairaalassa todellisen vastuun kantaa lääkärit ja lääkärin hoitovirheellä ON seuraamuksia hoitavalle lääkärille, vastoin kuin täällä jotkut väittää.

        Rakennesuunnittelija vastaa esim. siitä, ettei se koko vuodeosaston katto tipu potilaiden päälle...


    • Raksa-alan töissä

      Onko sinussa sitten miestä ottamaan vastuun omista suunnitelmista? Olen rakennusliikkeen töissä ja käsittelen päivittäin piirustuksia, joihin suunnittelija on kirjoittanut "mitat tarkistettava työmaalla". Kätevää, kun voi näin vapauttaa itsensä vastuusta...

      Vastaava työnjohtaja on vastuussa kaikesta, mitä työmaalla tapahtuu, myös ihmishengistä. Eli kyllä sitä rankkaa vastuuta on muillakin kuin hoitajilla (yksikin vakava työtapaturma ja löydät itsesi pian oikeudesta), mutta kyllähän työmaalla tietty tienaa hieman paremmin. Paitsi meidän firmassa vastuuta ei otetan huomioon, kun ostolaskujen käsittelystä saa yhtä paljon palkkaa kuin työmaan työnjohtaja. Se on mielestäni väärin.

      • Keen

        Enpä tiedä onko tuon "mitat tarkstettava työmaalla"-tekstin tarkoitus varsinaisesti siirtää vastuuta muille. Pikemminkin se on muistutus siitä, että rakentaminen ei ole mitään millintarkkaa hommaa ja kaikkia asioita ei toteuteta tasan tarkkaan piirustusten mukaan. On rakennushankkeen KAIKKIEN osapuolten edun mukaista tarkastaa onko betoniseinän aukko todellakin sen kokoinen, että ikkunakaavioon piirretty ikkuna mahtuu siihen. Näin ollen ylimääräinen muistutus tosiasioista ei varmaan ole haitaksi.


    • suunnittelupuolelta

      Puolitoista vuotta sitten valmistuin, ja juuri tuota tasoa on palkat, pariin tonniin ja ehkä muruset päälle bruttopalkka. Tein johtopäätökseni enkä suunnittelutoimistoon edes koittanut. Työmaalla keskimäärin muutaman satasen paremmin, mutta ei sielläkään mitään omaisuuksia tienata (tai päästä lähellekään esim. "alipalkattujen" sairaanhoitajien keskiansioita).

      Voisi joitakin lähiaikoina kuultuja sloganeita lainatakseni todeta, että suhteessa saatavilla olevan työvoiman määrään ja etenkin työn vaativuuteen (nimenomaan rakennesuunnittelu ei todellakaan saa sitä arvostusta joka sille puhtaasti vaativuusnäkökulmasta kuuluisi) palkka on naurettava. Nyt täytyy kuitenkin muistaa että tämä on palkka YKSITYISELLÄ sektorilla vs. sairaanhoitajien "paska" 2500 euroa JULKISELLA sektorilla.

      Go figure.

    • SKOL04

      Terve vaan sinä valmistuva rakennesuunnittelija.
      Olet varmaankin talonrakennuspuolen amk. inssi ja samaisesta koulutuksesta minä valmistuin vuonna 2002 helmikuussa ja suurinpiirtein on itselleni työkokemusta kertynyt siis 5,5 vuotta.

      Ekassa työpaikassa toimin suunnittelijan nimikkeellä, mutta toimenkuvaani kuului niin rakennesuunnittelua, kuntoarvioiden tekoa, rakennuttamis ja valvontatehtäviä ja bruttopalkkani oli 1400 euroa. Tätä kesti 2,5 vuotta ja palkka lopuksi oli 1750 euroa ja paikka oli Turku.

      Muutto pääkaupunkiseudulle ja hakeuduin vastaaviin töihin eli rakennesuunnittelua,rakennuttamis ja valvontatehtäviä. Alkupalkka 2100 euroa ja bonukset päälle. Nyt olen samassa firmassa ja samoja töitä ja siis skol luokassa 4 eli vanhempi suunnittelija ja kuukausipalkka on 3750 euroa, joka on siis vielä yli sen ylärajan joka ilmoitettiin viime viikkoisessa rian lehdessä.

      Itse olen kyllä pitänyt puoliani palkkakehityksessä ja uskon että paikallinen sopiminen toimihenkilöiden tessi tuo minulle ensi vuodeksi taas 15% palkan korotuksen.

      Eli pidä puolesi ja vaadi kunnon liksa.

      Katso rian lehdestä missä hommissa maksetaan eniten ja hakeudu sitten niihin töihin. Älä tee siis pelkästään rakennesuunnittelua, jos haluat paljon palkkaa.

    • hirsitalotehtaalla

      6 vuotta takana samassa talossa ja palkka on kiivennyt 10 kilomarkasta 2,5 kiloeuroon.

    • Jasso2

      "Onko sinussa sitten miestä ottamaan vastuun omista suunnitelmista? Olen rakennusliikkeen töissä ja käsittelen päivittäin piirustuksia, joihin suunnittelija on kirjoittanut "mitat tarkistettava työmaalla". Kätevää, kun voi näin vapauttaa itsensä vastuusta..."

      Ei tämä ole mikään vastuuvapausjuttu - tuollaisen tekstin joutuu laittamaan jos ei itse ole suunnitellut rakennusta (on esim. korjausrakennuskohde tai lisäys vanhaan) eikä lähtötiedot ole aukottomat. Eli kun mennään suunnitellessa arvioilla niin jonkun täytyy työmaalla katsoa miten hyvin ne on osuneet kohdalleen.

      On äärimmäisen harvinaista että tuollaista tekstiä täytyy mihinkään laittaa, mutta itsehän suunnittelenkin pääasiassa uudisrakennuksia. Ja mittojen tarkistaminenhan ei sinänsä vaikuta siihen joutuuko vastuuseen esim. lujuuslaskennasta, koska ei se siihen liity juuri mitenkään.

    • Anonyymi

      Vähän vanha palsta, mutta lähtöpalkoissa hirveästi eroa. Itse tienaan vähemmän kuin muut opiskelukaverini, vaikka minulla on kokemusta enemmän ja tein rakenteiden mitoitusta jo harjoittelijana. Lähdin jo kerran nykyisestä paikastani, olin tyhmä ja palasin vaikka toisaalla olisi ollut ehkä parempi...no oppirahat pitää maksaa

    • Anonyymi

      Niin ja lisään, että ei rakennesuunnittelijaksi valmistu kukaan. Se on ammattinimike. Insinööriksi/DI:ksi valmistutaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2834
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2511
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1172
    4. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1015
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      124
      1002
    6. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      1000
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      952
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      320
      921
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe