farisealaisuus

Tämä jae on AkselValen-Sendstadin "jäähyväiset uskonnolle"-kirjan mukaan tarkoitettu fariseuksille:"Mahdotonta on niitä, jotka kerran ovat valistetut ja taivaallista lahjaa maistaneet ja Pyhästä Hengestä osallisiksi tulleet ja maistaneet Jumalan hyvää sanaa ja tulevan maailman ajan voimia ja sitten ovat luopuneet-taas uudistaa parannukseen, he kun jälleen itsellensä ristiinnaulitsevat Jumalan Pojan ja häntä julki häpäisevat"(Hebr 6:4-6)Kirjan kirjoittaja kirjoittaa, että"Tällainen ihminen on sydämessään lukkiutunut pinnallisuuteen ja välinpitämättömyyteen, niin että siitä on tullut elämäntyyli, jota on vaikea muuttaa. Kuuleepa hän Jumalan sanasta millaista julistusta tahansa, hänen valheellinen uskonnollisuutensa vääristää kaiken, niin että se voi soveltua hänen farisealaiseen perusasenteeseensa."
Mutta se mun mielestä on kaikkein kauheinta että ne liikkuvat ovelasti laumoissa! Ne tietää sen, että enemmistön kanta on se joka ratkaisee.
Oon jostain Raamatusta lukenut kuinka Hän varoittaa niiden "hapatuksesta". Se on pelottavaa, koska kun/jos kuuntelet heitä on seurauksena automaattisesti se että jälkeenpäin huomaat että Jeesus jäi sivuun.
Poikalapsi on kirjoittanut että eivät kaikki ole helluntaikirkossa näitä fariseuksia vaan vaan jotkut.
Ne, jotka on, on niitä, jotka näkevät Jeesuksen aina vaan ristillä verissään heidän vuokseen.
Vaikka jo uskontunnustuksessa sanotaan, että Hän istuu Isän oikealla puolella ja on sieltä tuleva tuomitsemaan eläviä ja kuolleita.
Hän ei enää ole ristillä eikää meidän tule etsiä hänen haavoitettuja käsiään, jotka niin hoitavat.
Jeesus ei tarvitse meidän apuamme, vaan me tarvitsemme Häntä ja Pyhää Henkeä puolustajaksi.
Jeesus, Sanan mukaan, on nähnyt että niin on parempi. Me olemme Pyhän Hengen temppeli.
Tuon hebrealaiskirjeen mukaan PyhäHenki ei tule sellaiseen ihmiseen, joka palvoo haavoitettua ja hävinnyttä Jeesusta.
Mä oon tällaistä tänään miettinyt. En haluais olla penseä.

6

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yli-Vainion sanoin

      Aikoinaan Niilo Yli-Vainio sanoi saarnatessaan että hänellä ei ole mitään sanottavaa fariseuksille. Fariseukset ovat kuin puhvelihärkiä, ne ei muutu eikä ne suutu. Niille ei ole muuta annettavaa kuin kalossinkuva persuksiin. Että tätä mieltä Niilo oli fariseuksista. Tässä ajatuksen aihetta palstan fariseuksille.

      • sellasen kuvan oon saanut kun olen lukenut raamattua. Sain tehtäväksi lukea evankeliumit ja apostolien teot.


    • Matti E Simonaho

      Farisealaisuutta on esimerkiksi että osoittaa kansan maallisen ja sielullisen perimän väärin. Maallinen ja sielullinen perimä on 1 - eli ei saa olla kuin 1 identiteetti joka perustuu Luojan Liiton Ehtoihin; IO Käskyyn. Eli, "olen suomalainen ja [mikä_uskonlako_tahansa]lainen" on väärin ja IO Käskyä on rikottu.

      • et ymmärtänyt tuosta itsekkään mitään.


      • Matti E Simonaho
        auroraboreallis kirjoitti:

        et ymmärtänyt tuosta itsekkään mitään.

        Ihmisellä ei saa olla kuin 1 identiteetti, koska sinua ei ole kuin 1.

        Jos sanot; "Olen suomalainen ja lutherilainen", et ole 1 - jompi kumpi identiteetti valehtelee.

        Kaikessa yksinkertaisuudessaan.


      • Matti E Simonaho kirjoitti:

        Ihmisellä ei saa olla kuin 1 identiteetti, koska sinua ei ole kuin 1.

        Jos sanot; "Olen suomalainen ja lutherilainen", et ole 1 - jompi kumpi identiteetti valehtelee.

        Kaikessa yksinkertaisuudessaan.

        kuin lutherilainen. Ja kyllä minä ymmärrän sinut yhdeksi ja samaksi henkilöksi vaikka sanoisitkin sen noin.
        Hauska näkökulma farisealaisuuteen.
        Tai oikeesti en voi ymmärtää miten se asiaan liittyikään? Taarkoitit varmaan että kukaan ei halua myöntää olevan sa fariseus koko identiteetiltään?
        Jos Jumala(ja Jeesus)on rakkaus, miksi sellainen viha tiettyä ihmisryhmittymää kohtaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7335
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3897
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2612
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2605
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2339
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2219
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2045
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1922
    Aihe