ahtaajan palkka!

nin mikä se on jos on esim.2.vuotta töissä? mistä maksetaan mitäkin lisiä?
81734
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ahtaajan palkka on ihan liian ylimitoitettu koulutukseen nähden.
sTna, ilman koulutusta nämä jäktät jättää paperiliitonkin jäsenet näyttämään penninpyörittäjiltä. 50 000 euroa vuodessa ei ole mitään. Ja koulutus on varmaan 2vkoa kirjekurssina, peruskoulupohjalta.

Tosin saunan takana olis vielä tilaa....

Äänestä
  • Se onkin sellaista oikeata työtä missä paperinpyörittäjä ei pärjää päivääkään. Jollainen ilmeisesti Olet.

    Äänestä

  • tietenkin tuplatunnit viikossa lisää3 x palkan. pitäis puhua peruspalkasta!!!

    Äänestä

  • töilläkö kirjoitti:

    tietenkin tuplatunnit viikossa lisää3 x palkan. pitäis puhua peruspalkasta!!!

    Niin olin kouluaikoina monta vuotta väliaikaistyöntekijänä satamassa ja tuntiliksa oli jotain 12,80 muistaakseni, ihan ookoo ja ei ne hommat vahvalle äijälle mitään raskaita ole ja olihan siellä joku nainenkin hommissa.

    Pirun mukavaa duunia omalla tavallaan mutta ei se palkka mikään maaginen ole, ylitöitä sitten saa välillä painaa niin paljon kuin tahtoo, joten sieltä tulee se kateellisten 50000 €. Toki vanhat paapat siellä saattoivat saada jotain 17 euroa tunnissa eli samaa mitä itse nyt inssinä.´

    Eikä silläkään rikastumaan pääse, yrittäjyys se on mikä kannattaa ja siinäkin täytyy hiukan harmaalla alueella olla.

    Äänestä

  • Maksimi tuntipalkka 14,20 sama kuin akt:n bussinkuljettajalla pks:lla, helbin vastaavassa työssä 12,13. AKT runnonut palkat tappiin lakkojen vauhdittamana.

    Bussikuljettajan palkka kohoaa maksimiin 12 v jälkeen, tuskin ahtaajakaan sitä heti saa, en jaksanut lukea työehtosopimusta tavu tavulta.

    14,20 e/t kun aletaan laskea ilta-, yö-, lauantai-, sunnuntai-, arkipyhäkorvauksia niin varmasti kertyy messevä kk-palkka. Ylityöt erikseen, jos niitä jaksaapi tehdä. 50.000e/ v lähestyy tällä matematiikalla väkisinkin, mutta tunnit on tehtävä, ei tule lahjaksi.

    Olen katsellut sompasaaressa ahtaajien työtä esim. niitä jotka ajavat lukkia, ei voi kuin ihailla, merikontit siirtyvä vauhdilla ruutuihin jopa kymmeneen kerrokseen, yhtään turhaa liikettä ei tapahdu!

    Satamat terveiden ja karskien miesten työpaikkoja!

    Äänestä

  • noilla tuntiliksoilla muka pääsee 60000 ekuun/vuosi?? ja miten iltasanomienki palkka tutkimuksessa ahtaajat tienas yli 4tonnia/kk?? missä mennää ny ristii jos liiton mukaa palkka on toi.

    Äänestä

  • terminaali kirjoitti:

    noilla tuntiliksoilla muka pääsee 60000 ekuun/vuosi?? ja miten iltasanomienki palkka tutkimuksessa ahtaajat tienas yli 4tonnia/kk?? missä mennää ny ristii jos liiton mukaa palkka on toi.

    Peruspalkasta tulee se n. 2000e, kolmivuoron haittalisät siihen n. 35%, silloin se on jo 2700 ja siihen muutama sata h ylityötä.

    Yli 50ke palkassa on jo urakkalisiä paljon. Mutta se hillo ei tule lahjaksi. Yrittäjää käy jatkuvasti. Viikko, kaksi ja pois. Pitää olla valmis sateeseen ja pakkaseen ja jopa lemppaukseen. Vain äijät jää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


terminaali kirjoitti:

nin mikä se on jos on esim.2.vuotta töissä? mistä maksetaan mitäkin lisiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu