E-pillerit. mielialan vaihtelut kuinka pian?

tyttöystäväni aloitti e-pillereiden syönnin noin kaksi viikkoa sitten ja hänen mielialansa vaihtelee nyt jo usein. välillä on normaal, välillä taas erittäin vittuuntunut ja mikään ei kuulemma kiinosta. itsekkin kärsin siitä. voiko e-pillerit vaikuttaa noin nopeasti mielialaan? tai yleensäkkää vaikuttavatko ne noin koskaan?
48138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Taitaa olla jopa yksi yleisimmistä oireista nuo mielialan muutokset. Kaikki eivät niitä osaa ollenkaan yhdistää pillereihin. Vaikutukset voivat tosiaan tulla noinkin "pian", joskin mielestäni pari viikkoa ei ole mikään lyhyt aika.

Nuo oireet voivat mennä ohi ajan kanssa. Yleensä suositellaan, että kolme kuukautta syödään pillereitä, ja jos oireet vielä sen jälkeen jatkuvat, mennään lääkärille vaihtamaan toiseen merkkiin.

Onhan tyttösi tietoinen siitä, että hän on muuttunut vai oletko huomannut sen itse ja jättänyt hänelle mainitsematta asiasta? Olisi hyvä kuitenkin, että tietää itsekin missä mennään ja osaa ehkä käyttäytyä vähän sen mukaan ts. hillitä raivonpuuskiaan. Ja tietysti kumppanin on hyvä osata suhtautua asiaankuuluvalla tavalla. Jos mielialat vaihtelevat hormonien takia, ei kannata pitää sitä tyttöystävän uutena luonteenpiirteenä, vaan erottaa ihminen hormoneista.

Tsemiä!

Äänestä

Itsellänikin kävi aivan noin: järjettömiä itkukohtauksia tai muita mielialan notkahduksia. Lisäksi pillerit alkoivat myöhemmin vaikuttaa fyysisiin toimintoihin muutenkin: esim. yhdynnässä oli vaikea kostua, vaikka ennen se oli ollut täysin helppoa. Mielialojen heittelyt kyllä helpottivat, mutta sen jälkeen olo alkoi olla liiankin tasainen eikä edes ajatus seksistä kiinnostanut. Koin pillerien syönnin sen verran vastenmieliseksi, että jätin ne pois muutaman kuukauden jälkeen, joten en osaa sanoa, olisiko enempi syöminen muuttanut tilannet. Tyttöystäväsi tuntemukset eivät kuitenkaan käsittääkseni ole harvinaisia.

Äänestä

Itselläni alkoi mielialan vaihtelut heti seuraavana päivänä. Turhia itkukohtauksia ihan pienistäkin asioista, välillä taas olen todella iloinen ja yhtäkkiä taas mikään ei kiinosta. Toivottavasti mieliala alkaisi tasaantua pidemmän käytön jälkeen.

Äänestä
  • Aloittajan tyttöystävä aloitti e-piullerit 14 vuotta sitten.Miksi näihin vanhoihin aloituksiin pitää vastata kun ei voi tietää o´vatko enää yhdessä 14 vuoden jälkeen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmeissään.. pakko saaha ti... kirjoitti:

tyttöystäväni aloitti e-pillereiden syönnin noin kaksi viikkoa sitten ja hänen mielialansa vaihtelee nyt jo usein. välillä on normaal, välillä taas erittäin vittuuntunut ja mikään ei kuulemma kiinosta. itsekkin kärsin siitä. voiko e-pillerit vaikuttaa noin nopeasti mielialaan? tai yleensäkkää vaikuttavatko ne noin koskaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu