PAM lähti uhoten liikkeelle: Nyt laitetaan kova kovaa vastaan ja noustaan palkkakuopasta, mutta paskan marjat! Luottamusmiehemme mukaan tilanne on nyt se, että PAM on jo tinkinyt palkankorotusvaatimuksensa 14 % :sta 10 % :in. Työnantajapuoli ehdottaa 8 % :a. Eli sopu löytyy 9 % :n kohdalla. Ilmeisesti 5 % :a ensimmäisenä vuonna ja 4 toisena. Samaan aikaan, toisaalla: kaupat suunnittelevat 10 % :n hinnankorotusta elintarvikkeille tammikuusta alkaen.
PAM tyytyy 9 % :in.
Hoh hoijaa!
3464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hyvä, että edes jotain vaativat! Työnantajapuolella taitaa olla aika vinksahtanut käsitys siitä, mitä varten ihmiset töissä käyvät, kun tarjoavat niin paljon osa-aikaisia töitä huonolla tuntipalkalla. Varmaan huonontaisivat entisestään, jos kukaan ei pistäisi ollenkaan hanttiin.
Maksavana asiakkaana maksaisin mielelläni esim. kaupan kassalle kunnon työpaikan, jolla tulee toimeen! Boikotoin mielelläni kauppoja PAMin ilmoittamana lakkopäivänä!
....
Turhia pellejä!
Kunta-alan palkkakuopassa olleet saivat hiukan reilu 8% (paitsi hoitajat vähän enemmän) ja heillä oli oikeutetusti suurempi tarve kuin muilla.
Muksi ihmeessä muut ovat niin kateellisia ensimmäisenä sopineille, että alkavat tarkoituksellisesti kilpakorotuksiin?! Vain ja ainoastaan isompien prosenttien takiako?? Lapsellista.