http://www.iltalehti.fi/uutiset/200710056684170_uu.shtml
Surullista. Onko johto pakkolomilla, ja jos ei niin miksi ei?
Tärkein asia jätetty hoidotta.
Kemi, eli ME, joudumme maksamaan sakot siitä, että vanhukset kärsivät.
Surullista. Onko johto pakkolomilla, ja jos ei niin miksi ei?
Tärkein asia jätetty hoidotta.
Kemi, eli ME, joudumme maksamaan sakot siitä, että vanhukset kärsivät.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Hallitus on vankka, kätyrlauma sankka.
Se kauhuntuskaa levittää yli onnettoman maan. Urhojansa kansanvalta työntää esiin kaikkialta. Elämästä, kuolemasta kamppaillaan.
Mutta tässäpä sopiva vanhusten joukon marssi Kemin hyvinvoiville vasemistovirkamiehille. Vähentäkää taksissa istuskelua edes. Mitä jos matkustelisitte vähemmän. Käyttäkää pojat/ tytöt luovuutta!
http://www.youtube.com/watch?v=shJm-l3c54s
Joo siellä on taas Kemin kaupunginhallituksessa tyypit hieman hakoteillä... Kyllä sais koko hallitus mennä vaihtoon. En tajua miten voivat "pelleillä" näinkin vakavalla asialla kuin vanhustenhoidolla ja terveydellä. Hävettää.
et taida tietää asioista yhtään mitään.Minä häpeän sinunkin puolesta.
No perustele nyt vähän kun ei ihan allekirjoittanut ole kärryillä mitä tarkoitat?
Sampoon hoiteleen tietojas, siihenhän kyllä rahaa piisaa vaikka piilotettiinkin satamalaitoksen tileihin, saatanan lumilinnahuora!
Kemissä oli 1970-luvulla OTK-lainen Kemin Osuuskauppa. Olin siirtämässä Kemin Osuuskauppaa ATK-aikaan. Mikään ei täsmännyt. Konttoripäällikkö yritti juottaa minua useana iltana, jotta suostuisin yhteistyöhön hänen kanssaan. Kun ei päästy sopimukseen, ilmoitin Kemin Osuuskaupan erityistilintarkastukseen. Ennen tilintarkastusta Osuuskaupan konttoripäällikkö ja säästökassapäällikkö tekivät häviämistempun lopputiliään kuittaamatta. Paikalla oli KK:sta 6 tilintarkistajaa ja tilejä tutkittiin viikon ajan. Tarkastuksessa selvisi useita epäselvyyksiä Kemin kaupungin ja Veitsiluodon kanssa. Olipa lehmänkaupoissa mukana myös tulevan ministerin Paavo Väyrysen nimi. Viikon tarkastuksen jälkeen pistettin kirjat kiinni ja myös minulta vaadittiin kirjallinen vaitiololupaus.
Kun tekee huijauksia tarpeeksi korkealla tasolla, ei saa edes syytettä. Jos asiasta olisi tehty rikosilmoitus, syytteeseen olisivat joutuneet myös Kemin kaupungin silmäätekevät.
Mutta Suomessahan ei rikkaita syytetä. Se nähtiin 1990 luvulla, kun Arsenal-pankin velkatilit julistettiin salaisiksi. Siinä pankkikriisissä moni herra pääsi veloistaan, mutta köyhä kansa maksoi ja maksaa edelleen herrojen järjestämää pankkikriisiä.
Näillä selkosilla on ollut maantapa sekoitella omat ja kunnan varat. Ihmiset ovat uskoneet sokeasti "herroihin".
Tuskinpa nuo enää pystyvät omiin taskuihinsa käärimään...mutta moraali ja älykin on vajaa. Tämä se vain on raaka totuus, eikä se paljon väristä vaihdu.
Asioiden pimitys on se hiiva, millä päästään siihen pisteeseen että vaipanvaihtoja pitää karsia vanhuksilta.
Itse kävin laittamassa Kemin kaupungin sivujen kautta väkevää palautetta. En ole paikkakuntalainen, mutta luettuani asiasta meni hermot. Jos ei kunnioiteta heikkoja vanhuksia, niin ei ole enää arvot kunnossa! Jos rahat loppuu tuohon tarkoitukseen, niin sitten kannattaa alkaa kyseenalaistamaan jokainen taksimatka, lennot, tilaisuuksiin osallistumiset yms mitä kaupungin edustajat tekevät. Toivottavasti Kemi jää historiaan ainoana häpeäpilkkuna joka tällaista tekee!
Satunpa tietämään että lautakuntien menoja yritetään karsia mutta kyllä kosteita reissuja silti tehdään kaupungin piikkiin.
Näistä pitäisi olla tositteet julkisia kaikille nähtäviksi!
Toinen asia on kuntalaisten käsissä: Valtuustoon ja lautakuntiin valitaan luottamushenkilöitä joilla ei mitään mielenkiintoa hoitaa yhteisiä asioita -oma napa ja naapuri ovat tärkeimmät. Toinen ilmiö on se että kokouksiin mennään vain juomaan kahvia eikä ole mitään kommentoitavaa tai sanottavaa käsiteltäviin asioihin! Jos sattuu olemaan sanottavaa niin se kuiskataan vierustoverille -ai asia niin etene.
Nyt pitää saada nuorta verta kehiin -nämä konkarit alkavat olla jo iäkkäitä ja väsyneitä.
Hihat heilumaan ja mukaan nuoret!
Se että vanhustenhoitoa laiminlyödään pitää olla tiedossa ennenkuin siitä kirjoittaa keltainen lehdistö!
Tästä voi syyttää monia muitakin kuin kunnan päättäjiä! Miksei omaiset puutu asiaan heti?
Miksi se annetaan mennä noin pitkälle?
Omassa suvussani ei ole tällä hetkellä hoidettavia vanhuksia, mistä minä esim. voin tietää millä tolalla hoidon taso on? Kuka on tämän ko. osaston hoitaja, millainen eettinen ajattelutapa hänellä on? Entä työmoraali?
Eikö työkkäristä saa harjoittelijoita auttamaan perustoiminnoissa, ei kai sinne aivokirurgeja kaivata?
Nämä kysymykset ovat varsin yksinkertaisia, eikä ratkaisut välttämättä ole kalliita edes. Ainiin! Hoitajien palkoista on tärkeämpää tapella kuin vaalia inhimillisyyttä! Millaista palkkaa siitä pitäisi maksaa jos auttaa ruokailussa ja pukemisessa ja perushygienian hoidossa? Oma työni on hyvin monipuolista auttamista ja palkka reilusti alle 2000e/kk -enkä valita vaan teen työtäni saaden siitä hyvän mielen nähdessäni työni tuloksen.
Mikä ihme tätä yhteiskuntaa vaivaa?
Mene tutustumaan näihin osastonhoitajiin.. =)Löydät heidät varmasti vaipanvaihdosta ja syöttöpuuhista.. =) Samalla voisit tehdä vähän vapaaehtoistyötä.
Luuletko, että näiden laitosten (sauvosaaren sairaalan, nestorin, oklaholman palvelutalon) osastonhoitajat eivät ole tehneet kaikkea, jotta pakkolomia ei tulisi?? Vanhustenhuollon henkilökunta on kyllä tehnyt aivan jokaikisen asian, jonka vain voivat. Luuletko, että he nauttivat siitä riittämättömyyden tunteesta ja pahasta olosta, jonka pakkolomat aiheuttavat niin heille kuin vanhuksillekin? Osastonhoitajat ja muu hoitohenkilökunta tekivät tutkintapyynnön lääniin. Kuka muu sen olisi tehnyt?
Miksi muut ihmiset sulkevat silmänsä ja suunsa silloin kun on aika taistella, mutta arvostelevat sitten, kun vahinko on jo tapahtunut? Sinä olet myös yksi heistä.. Tee sinäkin oma osasi. Hoitohenkilökunta tekee työnsä juuri niillä resursseilla, jonka ylemmät päättäjät heille määräävät. Tässä tapauksessa kaupunginhallitus. Joten turha syyttää ja syyllistää osastonhoitajia tai muuta hoitohenkilökuntaa! (raivostuttavaa!!)
Peräänkuulutat eettistä ajattelutapaa ja työmoraalia.. =) Työmoraalin voin kertoa laskeneen kaikilla, joita pakkolomat koskee. Miltä sinusta tuntuisi tehdä työtä siten, että työaikaasi lyhennetään, mutta joutuisit tekemään samat työt lyhyemmässä ajassa, mutta huonommalla palkalla? Onko oikeudenmukaista, että osa kaupungin työntekijöistä ovat oikeutettuja osittaiseen työttömyyskorvaukseen, koska saavat pitää pakkolomansa kerralla (2 viikon loma), mutta hoitohenkilökunta vanhustyössä tekee sen päivittäin lyhennetyllä työajalla, jolloin heillä ei ole oikeutta työttömyyskorvaukseen? Ajattelisit ennen kuin syöksyt arvostelemaan.
Itselläni otti mielipiteesi osuman. Raivostuttaa!
että palautteesi tulee ikinä näkyville? Älä unta näe
Ymmärrän sinua, ja toivon että tämä raivo johtuu väärinkäsityksestä.
Teen kokoajan auttamistyötä, olen ollut myös hoitoalalla.
En missään nimessä tarkoittanut että hoitajat lepsuilevat ja osaastonhoitaja vain ihmettelee touhua kansliastaan. Minusta pitäisi vain olla ponttaa taluttaa vaikkapa Ossi Repo sinne vuodeosastolle katsomaan mitä siellä tapahtuu!
On tietysti johtaja poikineen silläkin sektorilla, mutta näinhän se on ettei totuutta niellä ennenkuin se itse nähdään.
Ja todellakin nostan hattua joka ikiselle hoitajalle sairaaloissa, päiväködeissa jotka tekevät työtään tuplakuormalla pakkolomien takia.
Missään nimessä en halua ketään loukata tai vähätellä.
Niinkuin aloitin, edustuskuluja kaupungilta löytyy muttei resursseja hoitotyöhön niin että inhimillisyys säilyy -myös hoitajilla!
Sama resurssipula varjostaa erityisopetusta ja koulunkäyntiavustajia myös, puhumattakaan päivähoidosta!
Tässä kohtaa tulee se äänestäminen! Äänestäkää nuoria, perheellisiä ihmisiä valtuustoon! Heillä on mummoja hoidossa ja lapsia hoidossa ja kouluissa!
Minua raivostuttaa että valtuustossa jyrää samat naamat, ja mitä he ovat saaneet aikaiseksi?
Kemi kuihtuu käsiin!
Minä aion työtäni jatkaa TEHDEN OMAN OSANI enkä täältä muuta pois. Ihan kiva kaupunki, mutta talouspuolen asiantuntijaa tarvitaan joka osaa priorisoida tarpeet!
Pyydän vielä anteeksi jos loukkasin.
varmasti kaikkensa niissä puitteissa kun se on mahdollista. Kuinka asia pääsi julkiseksi? Jokuhan se on ollut yhteydessä Iltasanomien toimittajiin. Eikä se huono asia ole! Koska nyt saavat kaikki, jotka ovat lehden lukeneet tietää kuinka vanhuksia kohdellaan kunnissa, joissa talous on päin peetä. Syynähän ei ole itse hoitohenkilökunta vaan kunnan heikko talous sekä se mitkä asiat laitetaan tärkeysjärjestykseen. Kemissähän niihin ei näköjään kuulu ihmisarvo...eläimiäkin kohdellaan paremmin.
mikään muu kaupunki päässyt yhtä nololla asialla lööppeihin? Eipä taida olla...
Siis aivan järkyttävää miten vanhuksia kohdellaan...todella järkyttävää!! Herrat vois itse kokeilla miltä tuntuu mennä kolmelta päivällä nukkumaan, tinkiä hygieniasta ja hillua kusi ja paskavaipoissa tuntikausia...EI OLE TODELLAKAAN ihmisen elämää...mutta näyttää siltä että Kemissä vanhus on eläin! He eivät kykene puolustamaan itseään tarpeeksi äänekkäästi niin sieltä on hyvä viedä...toivottavasti omaiset nousvat äänekkääseen kapinaan...ja kaikki muutkin kynnelle kykenevät...eihän tuo voi olla todellista!!
Osasit muotoilla paremmin kuin minä, toteankin vain että HAISTAKAA PASKA KEMIN PÄÄTTÄJÄT JA OMA-ALOITTEISTA VANHUUTTA ILMAN AUTTAJIA!
Kemihän haluaa tuoda itsensä esiin Ihmekaupunkina,uutuutena, että vanha punainen leima häipyisi. Sillä nähtävästi ei ole mitään merkitystä, onko julkisuus myönteistä vai kielteistä. Nyt tulikin sitten pohjanoteeraus, tämän alememmaksi emme enää pääse. Voi Vi...
kemiläisenä HÄVETTÄÄ!!! Jumaliste, että te ette tajua äänestää jo muita naamoja sinne Kemin hallitukseen. Siinä näkee kun uskoo oman tulevaisuuden niiden "uskollisten" edustajien käsiin, joilla ei oo mitään muuta kuin oma etu ensimmäisena. Kukaan muu ei ilmeisesti jaksa kiinnostua, mutta sitten on helppo arvostella. Herätkää ihmiset! Ja Kemin "kerma" muistakaa, että olette joskus itse siellä hoitoa saamassa, vaipoissa, ja muiden avun tarpeessa. Eiköhän ois paree panna asiat tärkeysjärjestykseen ajoissa.
ne uhkasakot päättäjiä haittaa, kuntalaisethan ne maksaa yhdessä. Päättäjille ne sakot pitäs paukahtaa
Päättäjät vastuuseen ihan omilla varoilla, eiköhän sitten jo asioihin tulisi jonkinlainen tolkku. Muutenhan pääsevät kuin koirat veräjästä. Ihmetyttää mitä heillä on pään sisällä, onkohan mitään??
olette samaa kaliperiä ihmisinä kuin putkaan hakkaajat. Pankaa kädet ristiin peiton alla ja pyytäkää ymmärrystä ylhäältä.
Ettekö te taulapäät ymmärrä, että vaikka olisi mikä tilanne, ei vanhoilta ja avuttomilta viedä. Niin ei kukaan normaaliälyinen tee. KAIKKI muut vaihtoehdot ovat parempia.
Nämä vanhukset eivät pääse sieltä mihinkään. he ovat muiden armoilla.
He ovat rakentaneet tämän yhteiskunnan, osa tuonut meille vapaudenkin. Ei jouduttu Siperiaan ammuttaviksi koko porukka.
Teitä kiinnostaa vain ensi syksyn Kuuban matka.
En sanoisi teitä ihmisiksi.
Tämä vihastuttaa ja yököttää.
Miten sitä KEHDATAAN vielä matkustella jonnekin Unkariin Onko tarkoitus viedä hyvän hallinnon ja oikeudenmukaisuuden oppeja sinne, vai mikä Tuskinpa siellä Unkarissakaan vanhuksia pannaan yöpuulle jo klo 15.00. Piikitetäänkö ne ihmiset? Varokaa ettei tule yliannostuksia...vai varotteko?
Olen samaa mieltä kuin tähän ketjuun kirjoittanut. päällimmäisenä ajatus: H A I S T A K A A P A S K A !!!!!
sitä kokoomuslaista politiikkaa, eli otetaan köyhiltä ja annetaan rikkaille. Etkö ole iloinen, kun Kemi ei ole enään punainen?
TOLLISKOT!
muuta sanottavaa?
asia kun valtaosa Kemin asukkaista...ei Kemiläisetkään hyväksy sitä että omia kohdellaan noin...ja vanheneehan ne kemin päättäjätkin...toivottavasti saavat sitten maistaa omaa lääkettään!!
Ja tule sinä uskossasi autuaaksi: ne "porvaripaskat" ne tämänkin järjesti. Kätevää kun kaikki on aina "porvareiden" syy...oisko ollu hattivatitkin liikekannalla?
En mie kemiläisiä tarkoittanutkaan. Eikö ne vasemistovirkamiehet ole jostain kainuun korvesta yleensä haalittu. Mitä nyt joku paikallinen putkimies häärii höysteenä.
Tässäpä tämä tarina.
tarkoitin, että etkö ole iloinen, kun vasemmisto harjoitaa oikeistolaista politiikkaa?
Olisiko tämä mielestäsi oikea toimintaa, jos pääpuolue olisi kokoomus?
...jos kannattaa Kokoomusta? Minulla on siihen omat syyni, ja olen miettinyt asiaa pienen ikäni. Sinulla on asiasta omat kantasi, mutta voin tunnustaa sinulle, että en ole iloinen siitä että kemissä on raha-asiat kurjasti. Tykkään asua Kemissä ja täällä on mukavat ihmiset.
Pitäisi olla säästäväisempi, eikä heittää rahaa minne sattuu. Kaikkea "kivaa" ei kannata ostaa. Jos ei ole vara rokkenrolliin, niin istuskellaan päreen valossa ja haaveillaan. Minun filosofiani on sellainen. Sillä lailla olen porvari. En vastaa enää, sillä ei asiat politikoinnilla parane.
Kemissä? Kokoomuslaista politiikkaako? Siinä näette, ettei vasemmalla olla sen kummempia - mulle, mulle!
http://www.kemi.fi/kysymystori/ikaihmiset/ikaihmiset_lomake.htm
"Sosiaali-
terveyspalvelut järjestävät sosiaalihuoltolain, vammaispalvelulain ja lain kehitysvammaisten
erityishuollosta - mukaista palveluasumista joihin liittyy olennaisesti palvelut.
Terveisin Vanhus- ja vammaispalvelujohtaja Liisa Niiranen ( p. 259 539 )" ?????????????????
tässä asiassa?
Sisäasiainministeri Holmlund Anne /kok Sosiaali- ja terveysministeri Hyssälä Liisa /kesk
Peruspalveluministeri, Risikko Paula /kok
Kemin sivuilta sen voi lukea, kaikki tehdään mitä pitääkin.
Kemissä on elämäntavoiltaan terve väestö, jolla on mahdollisuus hyvään itsenäiseen elämänhallintaan. Väestön omatoimista elämää tuetaan terveyttä ja hyvinvointia edistävillä ratkaisuilla ja kustannustehokkailla terveyspalveluilla.
Terveyspalveluiden toiminta-ajatus
Terveyspalvelujen tarkoituksena on järjestää terveyttä ja hyvinvointia edistävät palvelut.
* Terveellisen kasvun ja kehityksen tukeminen sekä terveyden ja toimintakyvyn edistäminen
* Kansansairauksien ennaltaehkäisy ja hoito
* Pitkäaikaisesti sairaiden kuntouttaminen ja hoitaminen
Kyllä myös vammaisten paikoissa joudutaan tinkimään palveluksista..eikä silti hoitomaksut laske.
Itse jos olisin omainen vaatisin alennusta hoitomaksuista!!
Ei minua hävetä. Olen ylpeä omasta ja muiden työpanoksesta Kemin kunnanvaltuustossa. Se täytyy vielä sanoa että tämä ei jää vielä tähän.
pyörii maailmalla? Miten ne kehtaa vielä mainostaa.
edes sitä, että Kemissä ei ole kunnanavaltuustoa vaan kaupunginvaltuusto!
Kyllä oli surullista luettavaa, ei voi muuta sanoa :( Hävettää sanoa, että olen Kemistä. Mikä arvo on vanhoilla ihmisillä, jotka kuitenkin ovat kaikki nämä edut joista tänään Suomessa nautimme, meille hankkineet. Tämäkö on ihmisarvoista kohtelua ja kiitos kaikesta?!
Nyt saisivat poliitikot puuttua pakkotoimin kunnan rahoitukseen, että vanhustenhoito saadaan heidän arvoisekseen. Enemmän koulutettua henkilökuntaa kiertoon ja lyhyemmät työpäivät, etteivät työntekijät väsy tyystin työtaakkaansa alle. Vanhustenhoito ja hoitotyö ylipäätänsä on hyvin raskas ala, joten kyllä palkkakin pitää olla se mukainen. Nimilista kiertoon ja delegaatio kaupungintalolle, heti!