mikä tukisi ja vauhdittaisi rasvanpolttoa?? Onko mitään esim. joitakin lisäravinteita joista olisi apua? Vai pitääkö minun tyytyä siihen, että niitä tuloksia tulee mutta hitaasti? Jaksaisin paremmin treenata, kun välillä huomaisi tuloksiakin...
Haluaisin siis nopeita tuloksia. Käyn salilla n. 5 kertaa viikossa, mutta se ei tunnu riittävän vaikka ruokavaliokin kohdillaan (paljon proteiinia ja vettä, monta pientä ateriaa päivässä, ym ym kaikkea mitä ohjaaja neuvoikin).
Haluaisin siis nopeita tuloksia. Käyn salilla n. 5 kertaa viikossa, mutta se ei tunnu riittävän vaikka ruokavaliokin kohdillaan (paljon proteiinia ja vettä, monta pientä ateriaa päivässä, ym ym kaikkea mitä ohjaaja neuvoikin).
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kun treenaat noinkin paljon salilla niin ei paino välttämättä heti laskekkaan vaan voi päinvastoin nousta kun tulee lisää lihasta.
Kannattaisi testata rasvaprosentti, että pystyisit sitä kautta seuraamaan edistystä.
Vaatteista pitäisi kyllä myös huomata.
En usko että lisäravinteista olisi hyötyä jos syöt riittävästi ja terveellisesti.
Mutta muista että liika proteiini muuttuu rasvaksi...
kannattaisko ehkä laittaa ruokavalio vaikka kuntoon. :) Siitä se rasvanpoltto lähtee, eikä siitä painosta siis kannata välittää. Kaikki kalorit lasketaan ja saannin jäädessä miinukselle, laihtumista tapahtuu. Pidä proteiinin saanti ja lihaskuntoharjoittelu kohdillaan, niin säilytät lihasmassaa. Muista, että muutoksia tulee hitaasti.
Mitä noihin ravintolisiin tulee, on monia jotka toimii, ja monia jotka ei. Oikeastaan kokeilemalla löytyy se joka toimii juuri sinulle parhaiten. Jos olet kofeiiniherkkä, tarkista sen pitoisuu tuotteesta. Muscletechin Hydroxycut on toistaiseksi toiminut allekirjoittaneella parhaiten. :) Ei se mitään halpaa ole, mutta toimii!
http://www.kuntosalille.com
Moi "o-o-omena"
Rasvanpolttoon vaikuttavat ruokavalio, harjoittelun määrä/laatu ja lepo sekä niiden vaikutus hormonitoimintaan (kasvuhormoni, testosteroni ja kortisoli).
Ruokavaliossasi tulisi olla oikeanlaatuisen ja -määräisen proteiinin (2.5 g/rasvaton painokilo) lisäksi myös hyviä rasvoja (noin 1.0-1.5 g/painokilo)ja hiilihydraatteja (noin 3-4 g/painokilo).
Kaikkien harjoitustesi tulisi olla intensiivisiä ja kestoltaan reilusti alle 60 minuuttia. Hyvä jako olisi: ma - rinta, hartiat ja ojentajat/ti - intervallia 15-30 min/ke - selkä, hauikset, kyynärvarret/to - intervallia 15-30 min/pe - reidet, pohkeet, vatsa/la - rauhallinen ulkoilu 60-90 min/su - täydellinen lepo.
Harjoittele kolme viikkoa kovaa ja pidä sitten aina neljäs viikko kevyenä (älä tee sarjoja loppuun ja jätä intervallit sisällä tai ulkona kokonaan pois tuolta viikolta).
Säännöllinen yöuni on erittäin tärkeä, sillä silloin kasvu ja palautuminen tapahtuu.
Kaikkea stressiä olisi syytä välttää, jottei kortisoli heikennä kehitystä tai pysäytä sitä.
Tsemppiä Sinulle - terveisin Arthur49
www.kuntoguru.com