...ei ottaiskaan takaisin pahimpia AY-demareita? :))
Joukkoirtisanoutuminen on
hyvä idea...
11531
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
jää saamatta ja viisi viikkoa karanteenia. Huono ratkaisu.
Kokoomus yrittää saada sairaanhoitajat irtisanomaan itsensä. Sehän onkin fiksua, sillä silloin menettää ikälisänsä ja lomat ja joutuu aloittamaan uutena työntekijänä.
Irtisanominen on juridinen tahdonilmaisu, mistä ei ole paluuta.
Mutta ettehän te näytä muutenkaan mistään mitään ymmärtävän.
edun.
eniten.
Jaana Pesola Laitinen pelkää menettäväsä kasvonsa ja pitää hoitajia pelinappulana. Jaanalla juoksee palkka koko ajan.
Kannattaa pitää järki päässä.
Oikein hyvä ratkaisu,näin päästään helposti eroon vasuri ay aktivisteista,ja saadaan lopuille kunnon hoitsuille palkankorotukset!!!!!!
ei ole varaa olla ottamatta hoitajia takaisin vanhoina työntekijöinä. Hoitajapula on Suomessa niin valtava että mahdolliset hoitajien irtisanomiset johtavat suurimmat sairaalat kaaottiseen tilaan.
Ymmärrän kyllä hyvin kepulaisten mielipiteet asiasta,teillä kun on isompiakin murheita ensin täytyy hoitaa alta pois pääministerin naisasiat ja sitten vielä maatalouden lisämäärärahat, nämä kurjuudessa elävät "pienviljelijät".
Kun palkat nousevat, joutuvat hoitajat ahkerasti juoksemaan, koska uusia ei oteta, ei ole varaa ja joutuvat tekemään koko rahan edestä töitä. Sillälailla.
Niin eikä ole enää aikaa istuskella ja jalkoja heilutella pöydän reunalla, kun lähihoitajathan ne ennenkin ne raskaat työt on tehneet. Niin, nyt joutuvat kaikki tekemään töitä väheksymättä, onko se pissi- ja kakkapotta, pois se on vietävä sen hienohelma hoitajankin - jatkossa sitten.
Laman aikanakin selvittiin vähennetyllä hoitajamäärällä, joten on täysin mahdollista, etteivät kaikki irtisanoutuneet saa uusittua työsuhdettaan. Kun palkat nousevat, työnantaja pyrkii saamaan palkkarahat kokoon "rationalisoimalla" sairaalan toimintaa.
Työyhteisölle irtisanoutumiset antavat hyvän syyn päästä laillisesti irti työtovereista, joita se pitää hankalina tai jotka ovat syyttään työpaikkakiusaamisen uhreja. Työyhteistön keskinäinen solidaarisuus ei ole kovinkaan vankka silloin, kun jostakin työtoverista halutaan eroon. Sanoilla "Heippa ja kiitos lakosta" hyvästellään varmaan moni pitkäaikainen työtoveri.
Vaikka hoitajamäärää ei vähennettäisikään, henkilövaihdoksiin päästään vakinaistamalla pätkätyöhoitajien työpaikat.
Hoitajapula ei Suomessa ole valtakunnallinen, eikä varsinkaan valtava. Eteläisessä Suomessa on pulaa sairaanhoitajista, mutta keskisessä ja pohjoisessa Suomessa hoitajatilanne on varsin kohtuullinen johtuen pitkälti siitä, että sairaanhoitajakoulutus jakaantuu meillä tasaisesti eri puolille maata. Lääkäritilanteen kanssa tilanne on päinvastainen - Etelä-Suomessa ja yliopistopaikkakuntien lähistöllä lääkäritilanne on kohtuullinen, muualla on lääkäripula.
pääsevät sanelemaan ehtoja joilla työntekijöitä palkataan. jos eroatte, takaisin uusina työntekijöinä. jos sittenkään.
Malkan tuutari tekee viiten markan vahingon te te merkitteekin tuurta paljoutta.