Osaako joku tietävä kertoa mitä eroa on Karita Mattilalla, Tamara Lundilla, Soile Isokoskella ja Tarja Turusella laulajina ja tyylillisesti?
He ovat kaikki klassisia laulajia (?) mutta minkä tyylisiä ja kenellä on paras ääni? Youtubesta kuulee kaikkien ääninäytteitä.
He ovat kaikki klassisia laulajia (?) mutta minkä tyylisiä ja kenellä on paras ääni? Youtubesta kuulee kaikkien ääninäytteitä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Karita on Lyyris/dramaattinen sopraano, eli hänen äänensä sopii hyvin moneen juttuun. Korkealta ja kovaa, kuin myös herkästi ja kauniisti onnistuu. Tai ainakin pitäisi onnistua. Mutta Karita on sellainen luonnnonlapsi, jolla innostus menee joskus hyvän maun yli. Mutta upea laulaja hän toki on ja erityisesti lavakarisma tekee syvän vaikutuksen.
Soile taas on Karitaa aavistuksen lyyrisempi ääni, joskin hän taitaa nykyään laulaa paljon samoja rooleja. Ja mikäs siinä. Briljantilla tekniikalla pystyy laulamaan paljon äänivarojensa ylikin. Tyylikäs ja ehdottoman musikaalinen laulaja. Näistä suosikkini.
Tamara Lund taas on tehnyt operettiuran, joka sisältää pääasiassa tuollaista kevyempää tyyliä. Nykyisin hänet ehkä luokiteltaisiin tuollaiseksi crossover-ääneksi, joka ei ole aivan klassinen mutta sinnepäin. Muita vastaavia ovat esim. Tomi Metsäketo, Josh Croban tai Sarah Brightman. Kerran olen häntä livenä kuullut, ja mikäs siinä. Täti lauloi ihan kivasti, mutta ei mitenkään mieleenpainuvasti.
Tarja taas... no luvalla sanoen, hänellä on klassiseksi laulajaksi vielä todella pitkä matka. Ensin pitäisi opetella kunnollinen laulutekniikka, jotta pystyisi laulamaan äänityyppinsä mukaisia juttuja. Nykyisin ääni hajoaa jo tuossa kesirekisterin ylärajalla. Tarja on ääneltään aika tavallinen lyyrinen sopraano, jollaisia on Suomen musiikkiopistoissa pilvin pimein. Ja ihan ensiksi pitäisi opetella laulamaan akustisesti. Mikrofoniin laulamalla ei ole toivoakaan päästä klassisen uran alkuun.
Kiitos, oli kiva saada selvyys asiaan!
Karita ja Soile ovat oopperalaulajia,kun taas Tamara ja Tarja iskelmä/poplaulajia.