kun aina sanotaan että väkivalta vain pahenee...onko kellään kokemusta että tilanne on parantunut tai aggressiivisuus on kokonaan hävinnyt
onko kenelläkään kokemusta
että tilanne olisi rauhoitt...
6961
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä se voi parantuakkin, mutta tuo tarvitsee hoitoa ja panostamista ja vapaaehtoisesti hoitoon hakeutuminen. Ei siis toisen pyynöstä, vaan ihmisen omasta tahdosta saada apua ja hakea sitä myös. Vaatii tukea läheiseltä, mutta oma aloitteisuus ja hoitoon sitoutuminen kaiken paranemisen edellytys. Eli et voi itse patistaa toista hakemaan hoitoa, koska silloin se ei lähde omasta itsestään. Jos olet itse tuossa tilanteessa, niin hae apua itsellesi, jos taas kumppanisi on tilanteessa, voit toki sanoa, että hakeutuisi hoitoon. Muuta et pysty tekemään.
Äidit ja isät pastalta, lapset ja parisuhde, ketju, inhoan miestäni.
Siellä on sika hyvä esimerkki kuinka väkivaltainen kesytetään.
eipä ollut kovin kovatasoisia neuvoja. Vain yksi älysi neuvoa kääntymään lastenneuvolan puoleen, siellä osattaisiin purkaa tilanne.
oli super hyvä, koitin sitä ukkoon heti illalla, Kun se sai raivarin lapsille ja arvatkaas vaikutus? Ensin se oli järkyttyneen hiljaa kakstuntii, ja sitten se tuli kysymään, että meidän tarttis varmaan puhua. Uskomatonta. (Mä olen yrittänyt puhua sille jo monta vuotta!!) No, sitten me puhuttiin, ja puhuttiin. Ainsakin kolme tuntia illalla. Ja vielä aamulla jatkettiin. Luutavasti ovat viimeiset kengät tässä talossa jotka pilaantuivat.
Kysyin lopuks mieheltä että miksihän nyt pystyttiin puhumaan kun ei ennen, niin se sanoi että, kun ei ollut niitä kenkiäkään vetää jalkaan ja nauroi. (enkä mä kussut niihin, vaan kaadoin vihanneskeiton lopun) Näin meillä.
Ei parane ellei ihminen itse myönnä ongelmaansa.
Elin 12 vuotta avioliitossa miehen kanssa joka jo 1. vuoden aikana "heitti" minut sohvaan ja kävi kiinni. Hän ei ollut koskaan edes humalassa kun hermostui. Minä en ollut silloin uskoton, halusin lähinnä keskustella ja kehittää suhdetta - sehän ei hänelle käynyt. Muutin pois, muutin takaisin ja sanoin että jatketaan jos hän ei enää koske minuun. Meni 3 vuotta - sitten kävi taas käsiksi ja sitten erosin lopullisesti.Hän sanoi ettei hänellä ole ongelmaa vaan ongelma olen minä! Ei suostunut pariterapiaan ei edes minun ongelmien vuoksi.
Nyttemmin toivon ettei sama tapahdu hänen 2.liitolleen.
On todella tärkeää tuodä myös esiin. Nimittäin on ihmisiä, jotka luulevat, että vain humalassa hakataan.
>>halusin lähinnä keskustella ja kehittää suhdetta - sehän ei hänelle käynyt.>>
Tuosta syystä minuunkin käytiin käsiksi. Siis kun yrittää keskustella suhteesta.