Mielipiteitä, kiitos

Taustaa: miehen omaan kännyyn tuli aikoja sitten puhelu nuoremmalta työtoverilta.Ei meinannut vastata, puh soi ja soi.Kun viimein vastasi, myönteli puhelimeen "joo,joo,niin,niin."Kunnes kuulen sanat:"tulen ihan heti kun ehdin." On kuulema luvannut mennä käymään naisen työpaikalla. Tajuan salamana että ko työkaveri ei ole enää aikoihin ollut samassa yksikössä töissä, yhteydenpitoa ei pitäisi työasioiden yli olla.Kysyn asiasta ja sain kuukausikaupalla valheita niskaan.Kunnes myönsi että nainen kiinostunut hänestä,antanut ymmärtää "missä tahansa ja koska tahansa",ollut siis valmis suhteeseen.Hänpä ei ollut tilaisuutta kuulema käyttänyt.Olen epäillyt siitä saakka.Kotona ei tietokonetta käytä,kaikki puhelutkin hoitaa työajalla.Puhelimet molemmat visusti aina mukana.Ja lompakko.Työmatkat ja hotellipalaverit menee saman kaavan mukaan:pää täyteen ilmaista juomaa ja meno sen mukainen.Joka kerta lupaa "en koskaan enää."En ole nähnyt kenen kanssa on remunnut,on vain epäilys.Lasten tähden yritän,mutta kun en vain luota.Sain sen verran miehestä irti että yhteydenpito on jatkunut vieläkin,mun on vain asia kuulema hyväksyttävä kun suhdetta ei kuulema ole,hah!Ei myönnä mitään.Enkä mistään voisi kiinni saadakaan,tietää sen kun kaiken yhteydenpidon hoitaa töistä.Soitin naiselle omasta nrostani,ei vastaa.Käännän numeronäytön pois ja kuinka ollakaan vastaa heti.On kovin vaisu...minun pitäisi kysyä asiaa mieheltäni.Turha vaiva.Mieheni on yltiösosiaalinen ja todella pidetty työpaikallaan, niin miesten kuin naistenkin keskuudessa.Millä ihmeellä saan totuuden esiin?
111540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Eikös tuo naisen vastaus jo kertonut melkein kaiken. Minusta se tarkoittaa, sitä että hän ei halua valehdella sinulle, mutta ei pettääkään miehesi luottamusta ja ehkä menettää häntä. Muutenhan varmaan olisi kieltänyt kaiken, jos olisi kerran syytön... Olit kyllä rohkea kun soitit naiselle. Itse olen sitä mieltä, että suhde on jo ohitse, jos siihen toiseen osapuoleen ei luottaa, mutta ymmärrän kyllä että haluat jonkun varmuuden lasten takia.

Äänestä
  • Niinpä.Ja mies tietää mitä tuleman pitää jos kiinni jää,joten suojelee kyllä itsensä loppuun asti.Olen oman osuuteni talosta maksanut, mutta velkaa vielä talosta ja autoista.Joten kaikki menisi puoliksi erossa, ja mies ei tasan varmasti halua eroa jo lastenkin takia.Kumpikaan meistä ei uudehkoa omakotitaloa pystyisi yksin maksamaan,yhdessä kylläkin.Luulisi että voisi asiasta puhua ja myöntää jos mahd suhde kauankin kestänyt.Mutta ei.Kaikki vinkit otetaan vastaan,puhumalla asia ei selville tule.Olen pahimmissa skenaarioissa jo pelännyt, mitä jos suhde on ja tämä toinen vaikka tulee hupsisheijaa raskaaksi? Siinähän sitä oltaisiin.Humalassa mies ei takuuvarmasti ehkäisyä pidä minään muuna kuin hyvänä vitsinä.

    Äänestä

  • vaimo vielä kirjoitti:

    Niinpä.Ja mies tietää mitä tuleman pitää jos kiinni jää,joten suojelee kyllä itsensä loppuun asti.Olen oman osuuteni talosta maksanut, mutta velkaa vielä talosta ja autoista.Joten kaikki menisi puoliksi erossa, ja mies ei tasan varmasti halua eroa jo lastenkin takia.Kumpikaan meistä ei uudehkoa omakotitaloa pystyisi yksin maksamaan,yhdessä kylläkin.Luulisi että voisi asiasta puhua ja myöntää jos mahd suhde kauankin kestänyt.Mutta ei.Kaikki vinkit otetaan vastaan,puhumalla asia ei selville tule.Olen pahimmissa skenaarioissa jo pelännyt, mitä jos suhde on ja tämä toinen vaikka tulee hupsisheijaa raskaaksi? Siinähän sitä oltaisiin.Humalassa mies ei takuuvarmasti ehkäisyä pidä minään muuna kuin hyvänä vitsinä.

    Kurja tilanne. Kerroitko miehellesi, että soitit tuolle naiselle ja sen mitä nainen sinulle vastasi? Onhan tuossa vähän jo seliteltävää...
    Nyt sinun on vaan pistettävä kova kovaa vasten, saatava mies puhumaan ja tajuamaan että homma voi loppua tähän. Talo lähtee myyntiin ja hän tapaa lapsia vain joka toinen viikonloppu. Et voi jatkaa tuollaista elämää kauhean pitkään, sairastut vielä ja lapset tosissaan alkavat kärsimään. Ehkä saisit miehen parisuhdeterapiaan, kerrot hänelle että mielestäsi luottamuskriisi on jo niin paha että ero on seuraava vaihtoehto. Voimia!

    Äänestä

  • auttaisiko kirjoitti:

    Kurja tilanne. Kerroitko miehellesi, että soitit tuolle naiselle ja sen mitä nainen sinulle vastasi? Onhan tuossa vähän jo seliteltävää...
    Nyt sinun on vaan pistettävä kova kovaa vasten, saatava mies puhumaan ja tajuamaan että homma voi loppua tähän. Talo lähtee myyntiin ja hän tapaa lapsia vain joka toinen viikonloppu. Et voi jatkaa tuollaista elämää kauhean pitkään, sairastut vielä ja lapset tosissaan alkavat kärsimään. Ehkä saisit miehen parisuhdeterapiaan, kerrot hänelle että mielestäsi luottamuskriisi on jo niin paha että ero on seuraava vaihtoehto. Voimia!

    Olen ehdottanut silloin kun soitin naiselle.Mies tietää että soitin,vastaus on vain "siinähän soitat".Joko niin että keskinäinen luottamus on niin kova heillä ettei ole pelkoa siitä että nainen mitään kertoisi,tai sitten ei välitä vaikka kertoisikin, mihin en usko.Parisuhdeterapiaan ei halua lähteä.Pitäisi varmaan ottaa uudelleen esiin.Nainen on muuten sinkku, ei miestä.Jos miehenpuolikas löytyisi olisin soittanut hänelle.Varmasti epäilyjä olisi löytynyt sieltäkin.

    Äänestä

  • vaimo vielä kirjoitti:

    Olen ehdottanut silloin kun soitin naiselle.Mies tietää että soitin,vastaus on vain "siinähän soitat".Joko niin että keskinäinen luottamus on niin kova heillä ettei ole pelkoa siitä että nainen mitään kertoisi,tai sitten ei välitä vaikka kertoisikin, mihin en usko.Parisuhdeterapiaan ei halua lähteä.Pitäisi varmaan ottaa uudelleen esiin.Nainen on muuten sinkku, ei miestä.Jos miehenpuolikas löytyisi olisin soittanut hänelle.Varmasti epäilyjä olisi löytynyt sieltäkin.

    Ihmeellistä välinpitämättömyyttä. Luulisi, että olisi ollut huolissaan, että mitä työkaveri hänestä oikein ajattelee, kun vaimo soittaa ja kyselee. Eikös se olisi ollut normaali reaktio? Nolostuminen, ei tuollainen röyhkeys.

    Yritä vielä puheella tuota parisuhdeterapiaa ja muutenkin yritä saada mies ymmärtää että tilanne on todella vakava. Käsittääkseni sinne voi mennä yksinkin tukea saamaan. Voisi olla apua ja saisit neuvoja ammattilaiselta. Pidä huolta omasta jaksamisestasi.

    En tietenkään tunne sinun tilannettasi tämän enempää, mutta jos toinen suhtautuisi noin välinpitämättömästi liittoomme, niin ryhtyisin kyllä toimenpiteisiin. Kutsuisin kotiini asunnonvälittäjiä arviointia varten ja hankkisin avioeropaperit jne valmiiksi. Miehelle herätys: "Hei sinulle taitaa tästä nyt tulla ero. Aiotko tehdä mitään tilanteen korjaamiseksi?" Luulisi, että viimeistään tuossa vaiheessa pelästyisi. Tietysti kun pelaa kovaa peliä, niin siinä voi käydä niin että ero todella tulee.

    Yksi asia, ikävä sellainen tuli vielä mieleen. Jos mies pettää, niin harrastaakohan hän suojaamatonta seksiä. Silloin sinun terveytesi voi olla vaarassa. Ehkä sinun kannattaisi suojautua jatkossa ja ehkä jopa testauttaa itsesi. Kauhea tilanne ja ikävä muistuttaa tästäkin asiasta, mutta pidä huolta terveydestäsi. Jaksamista!

    Äänestä

minun kantani on se, että lasten kanssa ei kannata eikä saa jatkaa huonoa liittoa. Lapsille on parempi olla yhden tyytyväisen vanhemman kanssa kuin kahden stressaantuneen ja riitaisin.

Laitapa miehesi tekemään päätös, joko hän on vastuullinen ja sitoutunut perheenisä ja aviomies tai sitten on muitten naisten kanssa jos niin haluaa; molempia ei voi olla.

Jumankauta mikä siinä on, että pettäjät eivät tajua, että kun he pettävät kumppaniaan he pettävät myös lapsensa koska he joutuvat elämään kodissa jossa ei vallitse rauha vaan epäilyä, salailua ja valehtelua. Mä tuun aina niin vihaseksi kun aikuiset ihmiset laittavat lapsensa maksamaan omista hölmöilystään.

Äänestä
  • Asiasta on puhuttu ilman lasten korvia, eivät tiedä varmaankaan mitään.Ehkä vanhin arvelee jotain olevan menossa.Mutta joka kerta kun lapset kyselee "missä isi on?" kun työpäivät venyy,(välillä kyllä syystäkin),joka kerta kirpaisee."Isi on töissä."Oma epäilys on ja pysyy.Mies on loistava isä, tuttavaperheiden äidit useinkin puhuneet asiasta miten mies vie lapsia ja tekee yhdessä kaikkea.

    Äänestä

  • vaimo vielä kirjoitti:

    Asiasta on puhuttu ilman lasten korvia, eivät tiedä varmaankaan mitään.Ehkä vanhin arvelee jotain olevan menossa.Mutta joka kerta kun lapset kyselee "missä isi on?" kun työpäivät venyy,(välillä kyllä syystäkin),joka kerta kirpaisee."Isi on töissä."Oma epäilys on ja pysyy.Mies on loistava isä, tuttavaperheiden äidit useinkin puhuneet asiasta miten mies vie lapsia ja tekee yhdessä kaikkea.

    vaistoavat paljon enemmän kuin luulettekaan vaikka eivät kuulisi yhtään ainoaa riitaa, he vaistoavat ilmapiirin, he vaístovat äidin stressin ja hermostuneisuuden ja epäluulon ja pahimmassa tapauksessa ottavat syyllisyyden itselleen.

    He eivät näe äidin ja isän lämmintä suhdetta ja aitoa välittämistä.

    Äänestä

Hei!

Voisin osata kuvitella tunnetta mikä on sinulla juuri nyt...
Minä tein miehelleni törkeän tempun 4 vuotta sitten. Mieheni sai tietää asiasta pari vuotta myöhemmin. Itselläni ei ollut pokkaa myöntää asiaa vaikka hän sitä kysyikin silloin 4 vuotta sitten. 2 vuotta elettiin valheiden verkossa...

Kun mieheni sai tietää ja lopulta myönsin hänelle asian oloni oli helpottunut mutta todella paskamainen.

Me lähdimme mieheni kanssa pariterapiaan sain anteeksi tekoni, mutta tiedän että ikinä ei voi unohtaa. Luottamus meni mutta omalla käytökselläni sain sen takaisin. Nyt olemme ja elämme asian kanssa.Joka päivä se kummittelee mielessäni, mutta syytän siitä vain itseäni.

En osaa muuta sanoa kuin laita kovaa kovaa vastaan... kaiva totuus esille miehestäsi se helpottaa teitä molempia...

Äänestä
  • Tapasipa nainen kerran matkalla miehen,molemmat tahoillaan naimisissa ja voi sitä täydellistä yhteenkuuluvuuden tunnetta koko viikon ajan.
    Sitten soiteltiin puolin ja toisin työajalla,kunnes yksi päivä miehen vaimo ilmestyi työpaikalleni.
    Kailotti kovaan ääneen että nyt jos homma ei lopu,niin julkistaa kaikille asian,johan mä sen siihen lopetin,nainen piti perheensä puolia ja minä häpesin silmät päästäni,tunteet,jos niitä olikaan kyllä lopahtivat.
    Tee sinä samoin,mene naisen työpaikalle ja kailota,mitäs minun miestäni häirtset,kun eivät ole enää työtovereitakaan,kysy kovaan ääneen,haluaako viedä lapsiltasi isän.
    Eiköhän se vyhti siitä ala selviämään.

    Äänestä

  • on tosi juttu kirjoitti:

    Tapasipa nainen kerran matkalla miehen,molemmat tahoillaan naimisissa ja voi sitä täydellistä yhteenkuuluvuuden tunnetta koko viikon ajan.
    Sitten soiteltiin puolin ja toisin työajalla,kunnes yksi päivä miehen vaimo ilmestyi työpaikalleni.
    Kailotti kovaan ääneen että nyt jos homma ei lopu,niin julkistaa kaikille asian,johan mä sen siihen lopetin,nainen piti perheensä puolia ja minä häpesin silmät päästäni,tunteet,jos niitä olikaan kyllä lopahtivat.
    Tee sinä samoin,mene naisen työpaikalle ja kailota,mitäs minun miestäni häirtset,kun eivät ole enää työtovereitakaan,kysy kovaan ääneen,haluaako viedä lapsiltasi isän.
    Eiköhän se vyhti siitä ala selviämään.

    sinne ei niin vain marssitakaan. On portit ja puomit ja vartijat. Tarvitsisin kulkuluvan, vaikka vierailijan, mutta hyvä idea!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaimo vielä... kirjoitti:

Taustaa: miehen omaan kännyyn tuli aikoja sitten puhelu nuoremmalta työtoverilta.Ei meinannut vastata, puh soi ja soi.Kun viimein vastasi, myönteli puhelimeen "joo,joo,niin,niin."Kunnes kuulen sanat:"tulen ihan heti kun ehdin." On kuulema luvannut mennä käymään naisen työpaikalla. Tajuan salamana että ko työkaveri ei ole enää aikoihin ollut samassa yksikössä töissä, yhteydenpitoa ei pitäisi työasioiden yli olla.Kysyn asiasta ja sain kuukausikaupalla valheita niskaan.Kunnes myönsi että nainen kiinostunut hänestä,antanut ymmärtää "missä tahansa ja koska tahansa",ollut siis valmis suhteeseen.Hänpä ei ollut tilaisuutta kuulema käyttänyt.Olen epäillyt siitä saakka.Kotona ei tietokonetta käytä,kaikki puhelutkin hoitaa työajalla.Puhelimet molemmat visusti aina mukana.Ja lompakko.Työmatkat ja hotellipalaverit menee saman kaavan mukaan:pää täyteen ilmaista juomaa ja meno sen mukainen.Joka kerta lupaa "en koskaan enää."En ole nähnyt kenen kanssa on remunnut,on vain epäilys.Lasten tähden yritän,mutta kun en vain luota.Sain sen verran miehestä irti että yhteydenpito on jatkunut vieläkin,mun on vain asia kuulema hyväksyttävä kun suhdetta ei kuulema ole,hah!Ei myönnä mitään.Enkä mistään voisi kiinni saadakaan,tietää sen kun kaiken yhteydenpidon hoitaa töistä.Soitin naiselle omasta nrostani,ei vastaa.Käännän numeronäytön pois ja kuinka ollakaan vastaa heti.On kovin vaisu...minun pitäisi kysyä asiaa mieheltäni.Turha vaiva.Mieheni on yltiösosiaalinen ja todella pidetty työpaikallaan, niin miesten kuin naistenkin keskuudessa.Millä ihmeellä saan totuuden esiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu