tehdäkö kahta työtä?

Ajattelin kesän tehdä kahta duunia, syksyllä mahdollisesti lopettaa toisen. Kummassa kannattaa käyttää normaalia veroprosenttia ja kummassa lisäprosenttia? Perus prossani on 10.5%, lisä kai 35%. Toisessa duunissa oon vakituisena ja tienaan n 2000e/kk. toisessa pari päivää viikossa josta saan n 500e/kk.
5530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...tuosta maksaa enemmän jossa olet vain satunaisesti.

Äänestä

koska kaikki tulot lyödään verotuksessa yhteen nippuun ja katsotaan paljonko kokonaistulosta täytyisi sitten veroa maksaa. Samalla tavalla niputetaan kaikki verosikin jne.

Itse olen tehnyt monena vuotena niin, että arvioin etukäteen paljonko teen sivuhommia ja ylitöitä ja haen vain yhden verokortin, jolloin maksan saman veron kaikista tuloista. Yleensä maksan veroja yhden prosentin enemmän kuin mitä verokortti näyttäisi, jolloin varmistun siitä ettei tule märkyjä. Takaisin olen yleensä saanut 500- 1500 euroa. Joka on tosi mukava lisä aina joulun alla.

Jos toimit kuten minä, niin siihen toiseen työhösi sinun täytyy hakea uusi verokortti, sanot vaikka ettet löytänyt edellistä, ne verotytöt on muuten tosi vaikea saada tajuamaan miten haluat asian menevän.

Uudessa verokortissa lukee että tämä verokortti korvaa edellisen verokortin, mutta sillä ei ole mitään merkitystä. Toinen kortti on toisella työnantajalla ja toinen toisella joiden mukaan kumpikin tilittää verosi valtiolle ja kaikki on OK!

Näin kun olen "kikkaillut" näiden verokorttien kanssa, niin on turha odotella mitään veroehdotusta, sellaista en ole koskaan saanut! ;)

Äänestä
  • ongelmia tulee jos on toisessa työpaikassa kuukauden sairaslomalla ja toisessa ei!
    Varokaa sitä virhettä, muuten potkut tulee 100%:sti!

    Äänestä

  • nähnyt kirjoitti:

    ongelmia tulee jos on toisessa työpaikassa kuukauden sairaslomalla ja toisessa ei!
    Varokaa sitä virhettä, muuten potkut tulee 100%:sti!

    tullut tuommoinen edes mieleen... sehän olis hyvä kun olis vuorotellen toisesta työstä sairaslomalla! ;)

    Äänestä

menet verotoimistoon ja sanot haluavasi maksaa kummastakin yhtä paljon. Niin mä tein kun en ikinä tiennyt, kuinka paljon töitä teen kummassakin paikassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


elmo kirjoitti:

Ajattelin kesän tehdä kahta duunia, syksyllä mahdollisesti lopettaa toisen. Kummassa kannattaa käyttää normaalia veroprosenttia ja kummassa lisäprosenttia? Perus prossani on 10.5%, lisä kai 35%. Toisessa duunissa oon vakituisena ja tienaan n 2000e/kk. toisessa pari päivää viikossa josta saan n 500e/kk.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu