Erotaan kaikki

Kaikki palkkakuopassa olevat valtionvirkamiehet: poliisit, palomiehet, lastentarhanopettajat, kapiaiset, opettajat yms Erolaput nyt kehiin.

Ei tyydytä 500e kuussa vaan 1000e pitää saada jotta vastaa yksityisen sektorin palkkoja. Virkamiehet yhtykää!! Pystypäin vastaan inhoja porvareita. Kyllä Eero ja sen kätyrit johtaa meidät voittoon!!
7312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

1000€ palkankorotusta 1400€ saamaani palkkaan ja työmäärä vähenny niin pistän eropaperit vireille heti.

Äänestä

Eihän tuo irtisanomisuhka pelkästään virkasuhteessa olevia tarkoita, enempikin muita - työsuhteisia. Olen kuullut, että noiden vanhojen turvallisten virkojen haltijoiden (jotka irtisanouduttuaan menettäisivät todella paljon) ei välttämättä tarvitsisi edes tulla irtisamisrintamaan. Kyse on enempi heikommin palkatuista toimista.

Äänestä

työskentelen yksityisellä sektorilla teollisuudessa ja sekin on yksi matalapalkka-ala. Minäkin haluan erota, lopetetaan vaan kaikki työnteko suomessa, ei se kannata.

Äänestä

Mitä yksityisen sektorin palkkoja? Hoitajapuolella ne ovat ainakin huonommat kuin kunnalisten palkat.

Mitähän virkamiehelle maksetaan? Monestako ihmishengestä vastaat?

Äänestä

kun kerrankin naiset ovat nousemassa barrikaadeille ja vaatimassa itselleen parempaa palkkaa tekemästään työstä. (Puhutaan joko sairaanhoitajista tai kaupan työntekijöistä.) Niin eikös vaan melkoinen kateellisten joukko ole heti irvailemassa? Siitä oli kyllä tiato.
Mutta kun paperiala lakkoilee ja uhkailee niin kukaan ei nokkaansa klopsauta.
Kuitenkin aikoinaan lakkoillessaan "paperiala" tuotti suomen valtiolle enemmän tappiota kuin sairaanhoitajien palkankorotus ikunaan tulee valtiolle ja kunnille maksamaan.

Äänestä

Suomalaiset nyt vaan ovat sen verran lampaita että määkivät eivätkä uskalla tehdä mitään. Ranskassa olisi jo rekka- ja traktori kolonnat täyttäneet tiet aikaa sitten.

Omaa tyhmyyttään ovat Suomalaiset myös velkaantuneet niin että EIVÄT VOI tehdä mitään. Kun on vettä suuhun asti niin siinä ei enää räpiköidä. Vaan kuunnellaan pankonjohtajan komentoja.

Miksi ihmeessä ihmisten pitää pakkautua kaupunkeihin joissa ei voi tehdä sotevaa tai pomia marjoja. Sielä saa maksaa kaikesta ylihintaa ja monopolit jyllää. Itse me ollaan aiheutettu tämä nykyinen tilanne.

Mutta niinkuin alussa sanoin, suomalaiset on niin lampaita että ne vaan määkii!!

Äänestä
  • "1000€ palkankorotusta 1400€ saamaani palkkaan ja työmäärä vähenny niin pistän eropaperit vireille heti."

    Laita ihmeessä. Miten helvetissä joku edes viitsii tehdä töitä tolla palkalla tämän päivän suomessa. Johan tolle palkalle nauraa hiiretkin. Mieti ny helvetti uusiks mihin oot pääsi työntäny!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Virkamies kirjoitti:

Kaikki palkkakuopassa olevat valtionvirkamiehet: poliisit, palomiehet, lastentarhanopettajat, kapiaiset, opettajat yms Erolaput nyt kehiin.

Ei tyydytä 500e kuussa vaan 1000e pitää saada jotta vastaa yksityisen sektorin palkkoja. Virkamiehet yhtykää!! Pystypäin vastaan inhoja porvareita. Kyllä Eero ja sen kätyrit johtaa meidät voittoon!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu