Mikäli palkankoroitukset toteutuvat tehyn kaavailujen mukaan (mitä en kyllä usko), niin kunnallisveroihin on luvassa kunnon kuoppakorotukset. Keneltäköhän tämä on pois? Kaikista pienituloisimpia veroäyrin korotus kirpaisee kaikista pahiten. Minä en halua maksaa hoitsuille yhtään killinkiä lisää pinestä 1000 - 1700 euron bruttopalkastani (vaihtelee tuntien mukaan).
TEHY kynii köyhät
...............
4445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kiitä kunta-alan neuvottelijoita asiasta,
valtio lupasi maksaa kaiken ylimääräisen jota annetaan sairaanhoidon henkilöstön turvaamiseen,
"välinpitämättömät ja ylimieliset"
kunta-alan neuvottelijat johtivat tilanteen tähän pisteen.
sain 1300e käteen arvaa vaan naurattiko..siitä työstä ja aherruksesta..nyt saan liitosta ja huilaan.En usko että palkka meitä pri katoon vie..Ennen lääkäreiden ja kansanedustajien palkan nousua olisi pitänyt hoitajien palkkaa nostaa.Ei heitä saa syyllistää.
olis siis kyse brutto palkasta,eli ennen veroja.
HOITAJAN PALKAT JOISTA PUHUVAT KOKOAJAN OVAT AIVAN YLIARVIOITU. Saan 1200 käteen. 500 vuokra, 200 laskut, 85 kuukausi lippu jaa 425 elämiseen. En halua tehdä työtä työtömäyspäivärahalla. Hoitakaa itse itseä. Olen 8 tuntija päivässä kuin oravan pyörässä, en pääsen vessan enkä huilata. Unelmoin päästä työttömäksi.