Talvitrikoot ?

ostamassa

Mistä erottaa kylmän sään juoksutrikoot "kesätrikoista" ?

4

1132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse kanssa

      mietin, että nyt kun ilmat ovat kylmentyneet niin millainen vaatetus olisi hyvä juoksulenkille...?? Ideoita otetaan vastaan!

    • on ne

      Paksumpaa trikoota.
      Joissakin sitten lisäksi jonkinasteista tuulisuojaa yms.
      Mutta kylmän kelin trikoiksi kannattaa valita sellaiset hieman löysemmät tai joustavammat kuin kesätrikoot, jotta sinne voi laittaa alle esim. lyhyet tai pitkät kesätrikoot lisäksi tms. sään mukaan.

      • myös miettinyt

        Minä olen myös miettinyt kylmän sään juoksuvaatetusta. Ei mitään tietoa miten pukeutua optmaalisesti juoksulenkkiin aina on liian vähä päällä tai liian paljon päällä. Laittakaan ihmeessä vinkkejä lisää syksyn juoksupukeutumiseta.


    • talvijuoksijalta

      Tässä vinkkini, jonka mukaan olen juossut monet talvet säällä kuin säällä (paitsi-20 astetta on mun pakkasraja).
      Jos et ole mikään kroisosankka, niin kannattaa ostaa ihan "tavalliset" trikoot, siis sellaiset joilla voit juosta myös lämpimillä keleillä, Merkkejä löytyy monia: Asics, Adidas, Brooks, Nike. Hinta noin 40 eurosta ylöspäin. Sitten ostat erityisesti talviliikuntaan tarkotetut tekniset aluspitkikset/-kalsarit, joissa on etureisissä wind stopper -suojaus. Katso tarkkaan tuoteselostetta, kankaassa ei saa olla yhtään puuvillaa, se on juoksijan vihollismateriaali nro 1. Se kerää itseensä kaiken hien, ja muuttuu kylmäksi peitteeksi iholle. Juostessa ei talvella tule juurikaan kylmä muuten, mutta tuuli ottaa todella ikävästi etureisiin ja kangistaa lihakset.

      Perussääntö talvijuoksemiselle on se, että kotoa lähtiessä pitää tuntua vähän vilposelta. Juostessa keho kyllä tuottaa melkoisesti lämpöä pakkasellakin, että helposti aloittelija pukee liikaa vaatetta.

      Yläkroppaan riittää mainiosti tekninen aluspaita ja sen päälle ohut tuulenpitävä takki, ei mitään kevyttoppaista tai fleecellä vuorattua gpretexiä. Siis jos aiot juosta. Mutta jos vain rauhassa teet sunnuntaikävelyjä niin mitä vain lämmintä voit pukea yllesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2244
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      988
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      952
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      853
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      842
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe