Talvitrikoot ?

ostamassa

Mistä erottaa kylmän sään juoksutrikoot "kesätrikoista" ?

4

1128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse kanssa

      mietin, että nyt kun ilmat ovat kylmentyneet niin millainen vaatetus olisi hyvä juoksulenkille...?? Ideoita otetaan vastaan!

    • on ne

      Paksumpaa trikoota.
      Joissakin sitten lisäksi jonkinasteista tuulisuojaa yms.
      Mutta kylmän kelin trikoiksi kannattaa valita sellaiset hieman löysemmät tai joustavammat kuin kesätrikoot, jotta sinne voi laittaa alle esim. lyhyet tai pitkät kesätrikoot lisäksi tms. sään mukaan.

      • myös miettinyt

        Minä olen myös miettinyt kylmän sään juoksuvaatetusta. Ei mitään tietoa miten pukeutua optmaalisesti juoksulenkkiin aina on liian vähä päällä tai liian paljon päällä. Laittakaan ihmeessä vinkkejä lisää syksyn juoksupukeutumiseta.


    • talvijuoksijalta

      Tässä vinkkini, jonka mukaan olen juossut monet talvet säällä kuin säällä (paitsi-20 astetta on mun pakkasraja).
      Jos et ole mikään kroisosankka, niin kannattaa ostaa ihan "tavalliset" trikoot, siis sellaiset joilla voit juosta myös lämpimillä keleillä, Merkkejä löytyy monia: Asics, Adidas, Brooks, Nike. Hinta noin 40 eurosta ylöspäin. Sitten ostat erityisesti talviliikuntaan tarkotetut tekniset aluspitkikset/-kalsarit, joissa on etureisissä wind stopper -suojaus. Katso tarkkaan tuoteselostetta, kankaassa ei saa olla yhtään puuvillaa, se on juoksijan vihollismateriaali nro 1. Se kerää itseensä kaiken hien, ja muuttuu kylmäksi peitteeksi iholle. Juostessa ei talvella tule juurikaan kylmä muuten, mutta tuuli ottaa todella ikävästi etureisiin ja kangistaa lihakset.

      Perussääntö talvijuoksemiselle on se, että kotoa lähtiessä pitää tuntua vähän vilposelta. Juostessa keho kyllä tuottaa melkoisesti lämpöä pakkasellakin, että helposti aloittelija pukee liikaa vaatetta.

      Yläkroppaan riittää mainiosti tekninen aluspaita ja sen päälle ohut tuulenpitävä takki, ei mitään kevyttoppaista tai fleecellä vuorattua gpretexiä. Siis jos aiot juosta. Mutta jos vain rauhassa teet sunnuntaikävelyjä niin mitä vain lämmintä voit pukea yllesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      82
      3646
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1802
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      106
      1102
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      99
      1085
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      60
      933
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      165
      855
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      836
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      791
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      59
      769
    10. Kannan sinua mukanani

      Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii
      Ikävä
      28
      745
    Aihe