iskias ja avanto ?

mimmu

Olen aikonut aloittaa avantouinnin. Käynytkin jo pari kertaa kokeilemassa viileneviä vesiä. Iskias on vaivannut heinäkuulta asti toisinaan enemmän toisinaan vähemmän. Onko kokemuksia mitä avanto vaivalle tekee ? Kylmähän ei yleensä ole iskiasvaivalle hyvästä- kokemuksia ?

9

10616

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suzi

      Itselläni ei ole todettu iskiasta, vaikkakin istumatyöstä johtuvia iskiastyylisiä kipuja ilmenee ajoittain.
      Ystävälläni on iskias ja joskus jopa ambulanssikyydillä viety lääkäriin, kun ei ole aamulla sängystä ylös päässyt....
      Niin hänen kanssaan käyn avannossa uimassa eikä hän ole ainakaan haittaa siitä havainnut.
      Tietenkään ei silloin voi mennä, kun "kohtaus" on päällä, koska sauvakävelemme n.tunnin ennen avantoa ja sen jälkeen.

    • ulpe

      kylmä on erittäin hyväksi issiasvaivalle,on omakohtaista kokemusta eikun avantoon vaan aamulla on kuin eri ihminen

    • santral

      Eipä uskoisi olevan haittaa, pienet lihaskivut ainakin tuntuvat jäävän sinne kylmään veteen.
      Kannattaa "kuunnella" omaa kehoaan, ja käydä avannossa jos se tuntuu hyvältä.
      Kylmään veteen on ihan hyvä totutella jo näin syksyllä, vähitellen kohti avantokautta.

    • Raunimummu

      en ole ennemmin käynyt näillä sivuilla ja nyt huomasin mielenkiintoisen kysymyksen.
      aloitin avantouinnin syksyllä 1995 , kun kärsin koko kesän iskias vaivasta ja usein ennemminkin.tuosta syksystä -95 olen käynyt joka talvi, ensin kävin pari kertaa viikossa, nyt on mahdollisuus vain kerran viikossa , aina maanantaisin jumpan jälkeen.Avantoa en hylkää iskias on sinne jäänyt, siis avantoon jos kärsit iskias vaivoista tai reumasta.

      • polskija

        Kannattaa varmaan lääkärilta kysellä tilannetta, tietää todennäköisesti parhaiten...


    • 2.talven noviisi

      Itselläni on paljonkin iskias-hermosta johtuvaa vaivaa, ja se pahenee istumatyössä. Yleensä se pysyy liikunnalla poissa ja myös lihasten hyvä kunto ja takareisien venyttely auttaa. Minulla oli graduntekoaikana akuutti iskias päällä niin hirvittävin kivuin, ettei hengittäminenkään sujunut ilman kovia kipulääkkeitä. Aloin tuolloin päivittäisen Pilates-venyttelyn kotona (Kirja: Lynne Robertson: Pilates-menetelmä) ja ihme ja kumma vaiva parani venyttelyn aloittamisen jälkeen parissa viikossa ja on pysynyt hyvin kurissa juuri kotipilateksella. Ihan uskomattomalta tuntui, kun kipu yhtäkkiä hävisi. Vaatii vaan kanttia venytellä, vaikka kuinka sattuisi, kipulääkettä pitää olla saatavilla. Pilates on turvallinen perusvenyttelymenetelmä, eikä se siis itsessään vahingoita vaikka kipeää teki. Missään joukkotapahtumissa en käy, vaan tein ja teen siihen aikaan päivästä venytykset kun itselle sopii ja tuntuu mukavalle. Tänä syksynä alkusyksystä varsinkin on ollut hieman tavallista enemmän vaivaa ylipainosta johtuen. Mereen pulahtaessani ( 10 C) ja hetken uituani kipu hävisi koko illaksi. Eikä ole enää pahemmin vaivannutkaan juuri nyt kun muistaa venytellä alaselkää ja reisiä.

      Kylmä hoitaa tulehdusta ja estää turvotusta. Lämpö turvottaa kudoksia ja pahentaa asiaa. Lämmöllä hoidettiin ennen vanhaan kaikkia kiputiloja, jotka vain pahenivat - reumasta alkaen. Kylmähoito on tehokasta, eikä siitä ole haittaa iskiaksessakaan. Asia selviää kokeilemalla.

      • Nokian uimari

        Huomioitavaa on että jos iskias kipu on päällä ei kannata missään nimessä mennä avannon yhteydessä saunaan. Voimakas kylmä - kuuma vaihtely saa ainakin itselläni kivun ja tulehduksen vain pahenemaan.


    • Kikkakolmonenen

      Ei auttanut avanto iskias särkyyn. Heti järvestä tulon jälkeen olo tosi hyvä olo, mutta kuumien löylyjen jälkeen kotona oli pahempi kun ennen avantoa. Tiedä sitten oisko tilanne ollut toinen jos olisi lähtenyt avannosta pesulle.
      En mene uudestaan ennenkuin iskiassärky on pois.

    • Anonyymi

      Älä ryyppää, äläkä syö tonnikalaa, issias loppuu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2828
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1942
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      53
      1787
    4. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1779
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1703
    6. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      121
      1684
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      70
      1450
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1245
    9. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1208
    10. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1198
    Aihe