iskias ja avanto ?

mimmu

Olen aikonut aloittaa avantouinnin. Käynytkin jo pari kertaa kokeilemassa viileneviä vesiä. Iskias on vaivannut heinäkuulta asti toisinaan enemmän toisinaan vähemmän. Onko kokemuksia mitä avanto vaivalle tekee ? Kylmähän ei yleensä ole iskiasvaivalle hyvästä- kokemuksia ?

9

10256

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suzi

      Itselläni ei ole todettu iskiasta, vaikkakin istumatyöstä johtuvia iskiastyylisiä kipuja ilmenee ajoittain.
      Ystävälläni on iskias ja joskus jopa ambulanssikyydillä viety lääkäriin, kun ei ole aamulla sängystä ylös päässyt....
      Niin hänen kanssaan käyn avannossa uimassa eikä hän ole ainakaan haittaa siitä havainnut.
      Tietenkään ei silloin voi mennä, kun "kohtaus" on päällä, koska sauvakävelemme n.tunnin ennen avantoa ja sen jälkeen.

    • ulpe

      kylmä on erittäin hyväksi issiasvaivalle,on omakohtaista kokemusta eikun avantoon vaan aamulla on kuin eri ihminen

    • santral

      Eipä uskoisi olevan haittaa, pienet lihaskivut ainakin tuntuvat jäävän sinne kylmään veteen.
      Kannattaa "kuunnella" omaa kehoaan, ja käydä avannossa jos se tuntuu hyvältä.
      Kylmään veteen on ihan hyvä totutella jo näin syksyllä, vähitellen kohti avantokautta.

    • Raunimummu

      en ole ennemmin käynyt näillä sivuilla ja nyt huomasin mielenkiintoisen kysymyksen.
      aloitin avantouinnin syksyllä 1995 , kun kärsin koko kesän iskias vaivasta ja usein ennemminkin.tuosta syksystä -95 olen käynyt joka talvi, ensin kävin pari kertaa viikossa, nyt on mahdollisuus vain kerran viikossa , aina maanantaisin jumpan jälkeen.Avantoa en hylkää iskias on sinne jäänyt, siis avantoon jos kärsit iskias vaivoista tai reumasta.

      • polskija

        Kannattaa varmaan lääkärilta kysellä tilannetta, tietää todennäköisesti parhaiten...


    • 2.talven noviisi

      Itselläni on paljonkin iskias-hermosta johtuvaa vaivaa, ja se pahenee istumatyössä. Yleensä se pysyy liikunnalla poissa ja myös lihasten hyvä kunto ja takareisien venyttely auttaa. Minulla oli graduntekoaikana akuutti iskias päällä niin hirvittävin kivuin, ettei hengittäminenkään sujunut ilman kovia kipulääkkeitä. Aloin tuolloin päivittäisen Pilates-venyttelyn kotona (Kirja: Lynne Robertson: Pilates-menetelmä) ja ihme ja kumma vaiva parani venyttelyn aloittamisen jälkeen parissa viikossa ja on pysynyt hyvin kurissa juuri kotipilateksella. Ihan uskomattomalta tuntui, kun kipu yhtäkkiä hävisi. Vaatii vaan kanttia venytellä, vaikka kuinka sattuisi, kipulääkettä pitää olla saatavilla. Pilates on turvallinen perusvenyttelymenetelmä, eikä se siis itsessään vahingoita vaikka kipeää teki. Missään joukkotapahtumissa en käy, vaan tein ja teen siihen aikaan päivästä venytykset kun itselle sopii ja tuntuu mukavalle. Tänä syksynä alkusyksystä varsinkin on ollut hieman tavallista enemmän vaivaa ylipainosta johtuen. Mereen pulahtaessani ( 10 C) ja hetken uituani kipu hävisi koko illaksi. Eikä ole enää pahemmin vaivannutkaan juuri nyt kun muistaa venytellä alaselkää ja reisiä.

      Kylmä hoitaa tulehdusta ja estää turvotusta. Lämpö turvottaa kudoksia ja pahentaa asiaa. Lämmöllä hoidettiin ennen vanhaan kaikkia kiputiloja, jotka vain pahenivat - reumasta alkaen. Kylmähoito on tehokasta, eikä siitä ole haittaa iskiaksessakaan. Asia selviää kokeilemalla.

      • Nokian uimari

        Huomioitavaa on että jos iskias kipu on päällä ei kannata missään nimessä mennä avannon yhteydessä saunaan. Voimakas kylmä - kuuma vaihtely saa ainakin itselläni kivun ja tulehduksen vain pahenemaan.


    • Kikkakolmonenen

      Ei auttanut avanto iskias särkyyn. Heti järvestä tulon jälkeen olo tosi hyvä olo, mutta kuumien löylyjen jälkeen kotona oli pahempi kun ennen avantoa. Tiedä sitten oisko tilanne ollut toinen jos olisi lähtenyt avannosta pesulle.
      En mene uudestaan ennenkuin iskiassärky on pois.

    • Anonyymi

      Älä ryyppää, äläkä syö tonnikalaa, issias loppuu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      158
      6051
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      77
      3653
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      109
      3538
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      75
      2845
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      44
      2410
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      47
      2165
    7. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      119
      1782
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      373
      1271
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1206
    10. 54
      1004
    Aihe