Luin tämän palstan viestejä ja löytyihän sieltä katkeria ja synkkiä kommentteja. Itse olen asunut Kemijärvellä viimeiset 24 vuotta tyytyväisenä. Mihin se oikeesti perustuu, että Kemijärvi muka on paska paikka?
Toinen asia on sitten tämä "kateus", josta usein kuulee puhuttavan. Onko kellään antaa esimerkkejä kateudesta, että mitä sillä oikeesti tarkoitetaan?
Toinen asia on sitten tämä "kateus", josta usein kuulee puhuttavan. Onko kellään antaa esimerkkejä kateudesta, että mitä sillä oikeesti tarkoitetaan?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Itsekkin olen junantuoma ja aika kauan jo Kemijärvellä asunut. Kovasti minuakin ihmetyttää nuo katkeransävyiset mollaamiset. Itse olen viihtynyt oikein hyvin.
Tuosta kateudesta en kyllä oikein keksi mitään esimerkkiä, joten olisiko jopa niin, että moinen ilmiö ei täällä olisikaan mitenkään silmiinpistävä?
Katkeria viestejä näyttää olevan helpointa kirjoittaa vaikka ihmisillä on paljon hyvääkin sanottavaa. On huono juttu jos näin oivallinen keskustelukanava toimii vain sylkykuppina; ehkäpä kannattaisi kaikkien passiivisesti tätä seuraavien aktivoitua.
positiivisia kirjoituksia..siihen olen yrittänyt itsekin kommenteilla ihmisiä herättää, hyvä että joku muukin jo reakoi..elämähän on ihana asia.. kysykää vaikka heiltä jotka ovat esim. syövästä parantuneet.
kaupunki ja ennenkaikkea turvallinen asua joka muuta sanoo niin menkää kokeilemaan muualle, yleensä routa porsaan kotiin ajaa!
Kaikilla kaupungeilla ei ole suomi24:ssa omaa keskustelupalstaa. Tämä pitäis vaan siivota ja tuulettaa :D
Tällä kertaa tosin meni paremmin. Olin valmistautunut törkytulvaan kun kehuin Kemijärveä, ja olin valmis kumoamaan kohta kohdalta kaikki väitetyt epäkohdat mutta eipä niitä ainakaan toistaiseksi ole tullut.
Jos itse jotakin valittaisin, niin ehkä sitä, että olemme liian laiskoja lähtemään liikkeelle. Kemijärvellä on jatkuvasti hienoja konsertteja ja jos mitä makkaranpaistotapahtumaa, mutta mieluummin jäädään omalle sohvalle torkkumaan. Ainakin minä... :D
Muistelen niitä lapsuusaikoja siellä Kemijärven syrjäkylällä,ei ne vaan kovin hevillä unohdu.
Minusta Kemijärvi on vieläkin ihan hyvä paikka,sinne se vaan "aatos" palajaa!
Ajat ovat menneet eteenpäin; Kekkonen ja puhelinkopit ovat poissa, kyläkaupat ja -koulut lakkautettu ja maaseutua eivät enää pidä pystyssä lehmäkarjat, vaan Lapin Leader.
Tuo oli pohjustus sille, että sain itse pari vuotta sitten satikutia kun käytin "syrjäkylä"-sanaa. Eräs ahkera maaseutuelinkeino-kehittämis-aktiivi huomautti vakavaan sävyyn, että ilmiötä kutsutaan nykyään SIVUkyläksi, ei syrjäkyläksi, joka on kuulemma halventava nimitys.
Mutta ehkä se passaa EU:lle, että sinun lapsuusmuistosi edelleen sijoittuvat syrjä- eikä sivukylälle... :D
kyllä se täytyy sanoa vaikka ei helppo olekkaan tois paikkakuntalainen että kyllä se on yksi suomen kauniimpia "kyliä"
sivukylä vaan lähiö, koska Kemijärven kaupunki kattaa koko alueen. Siis vaikka Vuostimo onkin lähiö.
Wikipedian mukaan "Lähiö on kaupungin keskusalueen ulkopuolella oleva asuntoalue, jolla on oma liikekeskus tärkeimpine palveluineen. Yleensä lähiöihin on hyvät kulkuyhteydet tiiviin ja runsaslukuisen asutuksen ansiosta." Eli Kemijärvellä ei taida olla kuin yksi lähiö, Särkikangas? Riippuu siitä, mitä tärkeillä palveluilla tarkoitetaan; kauppa, posti, pankki, R-kioski...? Tai no höh, sitten ei Särkikangaskaan ole lähiö kun ei siellä ole pankkia.
Rautatie & asema ja jäähallikin! Pankilla ei niin väliä kun vingutetaan muovia jos rahaa on . : D
...parturi, kampaamo, ainakin kolme autokorjaamoa, rautakauppa ja pitäjän ainoa huonekaluliikekin. Ja monta koulua... jos tuota sanaa uskoltaa täällä Kemijärvellä enää sanoa...
myöskään legendaarista 3 kiven kuppilaa, joka myös sijaitsee kankaalla siwan takana.
On muuten muuallakin alkaneet matkimaan tuota kolmen kiven kuppilaa. Talviterasseille haetaan anniskelulupia joka puolella. Että mitäs me edelläkävijät... :-)
takaisin kirkonkyläksi, luokitus kuntapuolella paranisi!!!! joka taasen vaikuttaa esim. verotukseen ja valtion apuihin.
Että mitä että? Tarkoitat varmaan kunnaksi muuttamista. Miten vaikuttaa verotukseen?
Valtionavuilla varmaan tarkoitat valtionosuuksia. Miten kunnaksi muuttuminen vaikuttaisi niihin?
pääsääntöisesti tyytyväisenä. Mukavat naapurit ja miellyttävä asuinympäristö.
Erkkikään että Kemijärveläiset
Onhan se mukava, että Kemijärvelläkin joku viihtyy. Vieläpä nyt, kun sellutehdaskin pian suljetaan. En kuitenkaan usko, että kovin moni 18-40-vuotias valitsisi Kemijärveä ensisijaiseksi asuinpaikakseen....
kerran käynyt ja heti paikkakunnalle muuttaisin täältä kylmästä, itsekkäästä, pinnallisesta Etelä-Suomesta, jos Lapissa vain olisi töitä. Pikkukaupungit ovat lämpöisiä, inhimillisiä paikkoja verrattuna näihin betonilähiöihin, joissa kukaan ei toinen toistaan tunne eikä vähääkään lähimmäisistään välitä. Onneksi olen kuitenkin löytänyt Lapin kullan eli Kemijärveltä kotoisin olevan ihanaakin ihanamman miehen :)
Mee jo sausesku muualle valittamaan. Varsinkin 30-40 vuotiaat tulisivat takaisin Kemijärvelle mielellään, jos täällä olisi töitä ja kaltaisesi tollot muuttaisivat muualle likaamasta omaa pesää. Kemijärvi on hieno paikka vaikka sauseskulaiset sitä yrittävät urkolla mollata!