Sihteerin/assarin palkka?

Suunnittelen palkankorotuksen pyytämistä ja haluan tietää etukäteen vähän faktoja kun netistä ei kuitenkaan löydy mitään tarkkaa käytännän esimerkkiä.

Miten pitkä työkokemus ja millainen palkka on sihteereillä/assareilla? Työtehtävät sisältävät siis muutakin kuin kahvin keittämistä ja postittamista, työ on 8h/pv ja suhteellisen vaativaa, menee välillä ylitöiski jne. Mainitkaa myös, oletteko kunnan vai yksityisen leivissä. Kiitos etukäteen.
51203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Toimistotyöntekijän nimikkeellä itsenäistä työtä: reklamaatioiden selvittelyä, tilausten syöttämäistä tietokantaan, yhteydenpitoa asiakkaisiin, palkkojen valmistelu, laskujen tarkastaminen ja toimistorutiinit. Palkka 2000 euroa/kk, Pirkanmaa, tradenomi yliopisto-opintoja. Nimikkeeni voisi olla esim. projektiassistentti.

Äänestä

Jos asut Hesassa niin firmoissa maksavat 2500 kk kun vaan osaa kovana pyytää. Jos ei suostu maksamaan ota loparit.

Äänestä

Assistentin palkka on huimat 1700@. Työ on monipuolista, siihen kuuluu asiakaspalvelua ja tarkkuutta vaativaa päätteellä työskentelyä.

Esimies (di) ei osaa edes oikeinkirjoitusta, mutta muistaa kyllä huomauttaa alaistensa jokaisesta pienestäkin virheestä. Pissi noussut hänellä ilmeisesti yläpäähän, tj:ksi kun tuli nuorena poikana kolmekymppisenä...

Riippuu siis aivan työnantajasta, ehkä niitäkin on vielä jotka arvostavat tällaista tavallista "duunaria." Mutta näin siis meillä.

Äänestä

itellä vajaa 1900 yksityisellä. kokemusta takana puoltoista vuotta, tradenomin koulutus, pohjanmaalla. kannattaa vaan pyytää ylikin mihin oikeasti olis tyytyväinen! :)

Äänestä

Nimike assistentti, pohjalla tradenomin paperit, 5 vuotta työkokemusta ja palkka 1960 työpuhelin. Julkinen sektori.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laura K. kirjoitti:

Suunnittelen palkankorotuksen pyytämistä ja haluan tietää etukäteen vähän faktoja kun netistä ei kuitenkaan löydy mitään tarkkaa käytännän esimerkkiä.

Miten pitkä työkokemus ja millainen palkka on sihteereillä/assareilla? Työtehtävät sisältävät siis muutakin kuin kahvin keittämistä ja postittamista, työ on 8h/pv ja suhteellisen vaativaa, menee välillä ylitöiski jne. Mainitkaa myös, oletteko kunnan vai yksityisen leivissä. Kiitos etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu