Meillä on edessä seuraavanlainen ongelma, olemme löytäneet todella mukavantuntuisen au pair ehdokkaan Filippiineiltä, mutta heidän lainsäädäntönsä kieltää kansalaisiaan työskentelemästä ulkomailla au pair nimikkeellä. Joutuisin siis palkkaamaan hänet lastenhoitjakasi työsuhteeseen, mutta tässä tulee sitten esiin suomessa palkka- verotus yms. ongelmat. Onko kellään kokemusta samasta tilanteesta ja osaisiko antaa hyviä neuvoja?
au pair Filippiineiltä
3
624
Vastaukset
- Suomessa
joudu joka tapauksessa maksamaan veroja vaikka olisi au pair nimikkeellä? En ole tästä täysin varma mutta miten minä sen olen ymmärtänyt ne samanlaiset kiemurat on luvassa joka tapauksessa oli sitten nimikkeenä au pair tai lastenhoitaja
- female
Niin, veroja joutuu maksamaan jos tulot ylittävät sen 1500 e vuodessa, nimikkeellä ei tässä kohden ole väliä. Mutta au pairille "saa" maksaa vähemmän kuin filippiiniläiselle lastenhoitajalle (minimi 940 e kk:ssa) työvoimatoimisto ei kaiketi anna oleskelulupaa alemmille tuloille.
- Kärmes
Au Pair ei maksa veroa eikä hänen työllistäjänsä maksa työnantajamaksuja.
Au Pair tarkoittaa virallisesti sitä, että henkilö tulee Suomeen opettelemaan kieltä ja kulttuuria. Hän asuu isäntäperheen luona ja tekee kevyitä kotitöitä. Korvaukseksi tästä hän saa taskurahaa (max 500€/kk) ja ylöspidon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658