au pair Filippiineiltä

female

Meillä on edessä seuraavanlainen ongelma, olemme löytäneet todella mukavantuntuisen au pair ehdokkaan Filippiineiltä, mutta heidän lainsäädäntönsä kieltää kansalaisiaan työskentelemästä ulkomailla au pair nimikkeellä. Joutuisin siis palkkaamaan hänet lastenhoitjakasi työsuhteeseen, mutta tässä tulee sitten esiin suomessa palkka- verotus yms. ongelmat. Onko kellään kokemusta samasta tilanteesta ja osaisiko antaa hyviä neuvoja?

3

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomessa

      joudu joka tapauksessa maksamaan veroja vaikka olisi au pair nimikkeellä? En ole tästä täysin varma mutta miten minä sen olen ymmärtänyt ne samanlaiset kiemurat on luvassa joka tapauksessa oli sitten nimikkeenä au pair tai lastenhoitaja

      • female

        Niin, veroja joutuu maksamaan jos tulot ylittävät sen 1500 e vuodessa, nimikkeellä ei tässä kohden ole väliä. Mutta au pairille "saa" maksaa vähemmän kuin filippiiniläiselle lastenhoitajalle (minimi 940 e kk:ssa) työvoimatoimisto ei kaiketi anna oleskelulupaa alemmille tuloille.


    • Kärmes

      Au Pair ei maksa veroa eikä hänen työllistäjänsä maksa työnantajamaksuja.

      Au Pair tarkoittaa virallisesti sitä, että henkilö tulee Suomeen opettelemaan kieltä ja kulttuuria. Hän asuu isäntäperheen luona ja tekee kevyitä kotitöitä. Korvaukseksi tästä hän saa taskurahaa (max 500€/kk) ja ylöspidon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      30
      2592
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1262
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      333
      1002
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      44
      871
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      844
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      829
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      754
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      730
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      716
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      646
    Aihe