mitä takin alle?

ostin juuri laadukkaan windstopper juoksutakin mutta heti tuli pieni ongelma.laitoin alle pitkä hihaisen hengittävän aluspaidan mutta juostessa oli hirmu kuuma! jalkaan pitkät alushousut ja ohuet pitkät housut päälle.

Mistä tietää mitä laittaa miläkin ilmalla päälle?? ilma kuitenkin tuulinen enkä haluasi kipeäksi! ps. kannattaako käyttää kauluria lisäksi vaikka takissa pystykaulus?luulempa että kaulurin vuoksi tuli niin kuuma.VINKKEJÄ!

t.ekaa syksyä juokseva..
3609
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos on plussakeli et välttämättä tarvitse pitkähihaista paitaa takin alle. Itse juoksen tällä hetkellä juoksupaidassa (hihaton) jonka päälle vedän ohuen windstopper takin ja juoksutrikoot (ei alustrikoita). Kun ilmat kylmenee (miinusta) laitan pitkähihaisen paidan ja ehkä trikoot alle. Juostessa tulee niin kuuma ettei paksuja vaatekertoja vielä tarvitse. Kun pakkanen puree, silloin trikoot alle ja ehkä ohut fleecepaita aluspaidan päälle, takin alle ja pipo tietty ja hanskat.

Juossut 12 vuotta, ilman kauluria pakkasessa ja flunssa sairastanut ehkä pari kertaa. Itsehän sen tuntee mikä vaatetus on parasta mutta jos on ns. kunnon juoksutamineet, ei tarvitse hirveästi aluskertoja.

Äänestä
  • juri tuomoisia neuvoja tarvitsinkin! suuri kiitos! mukavaa että konkarit neuvovat meitä aloittelijoita!

    Äänestä

  • Mulla kanssa alla hihaton juoksupaita ja lyhkäset kalsarit (joskus oikein kylmällä tuulella olen laittanut pitkähihaisen juoksupaidan). Ohuen pipon olen myös laittanut välillä, kun mulla on arat korvat ja päätäkin alkaa viimalla helposti särkeä. Kyllä sitä pikkuhiljaa oppii, että miten pukeutua milläkin kelillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


entäs jalat? kirjoitti:

ostin juuri laadukkaan windstopper juoksutakin mutta heti tuli pieni ongelma.laitoin alle pitkä hihaisen hengittävän aluspaidan mutta juostessa oli hirmu kuuma! jalkaan pitkät alushousut ja ohuet pitkät housut päälle.

Mistä tietää mitä laittaa miläkin ilmalla päälle?? ilma kuitenkin tuulinen enkä haluasi kipeäksi! ps. kannattaako käyttää kauluria lisäksi vaikka takissa pystykaulus?luulempa että kaulurin vuoksi tuli niin kuuma.VINKKEJÄ!

t.ekaa syksyä juokseva..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu