Kotimaisia miesten kävelykenkiä halvalla

Olen muuttamassa Suomesta joksikin aikaa, ja ajattelin ostaa itselleni laadukkaat kotimaiset kävelykengät.
Kotimaisilla en meinaa suomalaista valmistajaa, joka valmistuttaisi kenkänsä Etelä-Virossa alipalkattujen venäläisten toimesta.
Löysin Pomarfinnin Gore-tex-kengät, jotka olivat kohtuullisen edulliset, ja istuivat jalkaan.
Ilmeni kuitenkin, että erinäisistä lippumerkinnöistä huolimatta, oli väsätty Virossa.
3489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kotimaisia miesten kävelykenkiä HALVALLA..... just niin. Halvalla pitää saada, kotimaiset, hyvät, laadukkaat, vähintään 10 vuotta kestävät, jokapaikan kengät!

Kyllä kotimaisia miesten kenkiä löytyy. Tässä merkkejä: Ajavat, Pajuniemi, Topman, Mäntykenkä, Sievin jalkine, JH-kenkä, Jomari...

Miksi sitten joitakin kotimaisia kenkiä tehdään kuitenkin vaikkapa Virossa? Syy on aika selvä.. halvemmat kustannukset, palkat, muut sosiaalimaksut jne. Kenkiä voidaan sanoa kotimaisiksi vaikka ne on ulkomailla tehtykin. Riittää, että tarvikkeet, nahat ym. ovat kotimaisia. Samoin tietotaito on kotimaista.. ja laatu hyvää.

Me kenkien käyttäjät voimme omalta osaltamme olla tukemassa kotimaisuutta. Meidän tulee olla valmiita maksamaan kotimaisista kengistä OIKEA hinta! Miesten kävelykengistä (vähän merkistä riippuen) täytyy olla valmis maksamaan n. 60-120 euroa. Todennäköisesti pääkaupunkiseudulla enempi. On ihan älytöntä luulla, että oikein laadukkaista, kotimaisia, kestäviä nahkakenkiä saisi pilkkahinnalla. Ale-jutut asia erikseen.

Kenkiä pitää tietysti myös hoitaa oikein. Eivät ne kalliimmatkaan kengät pysy hyvänä, jos ei lankata, suihkuteta suojauksia, käytetä pohjallisia, anneta levätä ja käytetä välillä toisiakin kenkiä. Ja totuushan on se, että yksillä kengillä ei meillä täällä suomessa pärjää. Kengät aina käyttötarkoituksen mukaan ja kävelykengät, jotka ovat jalassa joka päivä, niitä tulee olla useita ja ne tulee olla ne parhaimmat kengät... ja ne yleensä ovat myös ne kalleimmat!

Äänestä

No intissä opin arvostamaan kotimaisia kenkiä, ja myös huoltamaan kenkiä.
Mutta 70:ssä eurossa menee kipuraja. Ajattelin, että jos on outlettejä, tai vastaavia paikkoja, joista löytyy vanhempia malleja, yms.

Äänestä
  • Ei Suomessa oo 25 vuoteen tehty laadukkaita kenkiä. Ovat jotain vanhuuteen kuolleiden lehmien nahoista tai hikisiä haljaksen jätepaloista tehtyjä muovipohjasii läpyttimiä ei mitää kenkiä. Hei "Ulkomaille kävelevä" ei jumakauta 7kypällä mitään kenkii saa, herää jo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ulkomaille kävelevä kirjoitti:

Olen muuttamassa Suomesta joksikin aikaa, ja ajattelin ostaa itselleni laadukkaat kotimaiset kävelykengät.
Kotimaisilla en meinaa suomalaista valmistajaa, joka valmistuttaisi kenkänsä Etelä-Virossa alipalkattujen venäläisten toimesta.
Löysin Pomarfinnin Gore-tex-kengät, jotka olivat kohtuullisen edulliset, ja istuivat jalkaan.
Ilmeni kuitenkin, että erinäisistä lippumerkinnöistä huolimatta, oli väsätty Virossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu