Kuten otsikosta voi päätellä, oon mies joka ei oo kovinkaan kätevä käsistään.
Viimeks yläasteen puutyötunnilla oon pitäny vasaraa tai sahaa kädessä.
Esim. autoistaki mä tiiän vaa nää muutamat perusjutut, kuten rengaspaineiden tsekkauksen ja tuulilasinpesunesteen lisääminen. Auton renkaiden vaihto saattais ehkä luonnistuu kuhan antaa puol päivää aikaa… :D Mut jos auto jättäis vaik tielle jonkin moottorivian vuoksi, ni mä en tod. osais tehä mitään muuta ku juosta ympyrää auton vieres ja kirkuu ku pahanen ämmä….
Nojoo, tokihan naiset mielellään haluais semmosen "MacGyverin", mutta olisko se hirvee turn-off jos tapaisitte munkaltasen kätevättömän miehen, mut joka muuten olis fiksu ja komea ja…ja…no mitä kaikkee te naiset ny pidätte arvossaan
Ei se oo siit kiinni ettenkö mä haluais osata, mut koskaan ei vaan oo ollut sellasta tarvetta, ku mä asun ihan keskellä kaupunkia. Kesämökkiäkään ei oo missä tämmösii vois harjotella.
All rise! Mikä on tuomionne?
Viimeks yläasteen puutyötunnilla oon pitäny vasaraa tai sahaa kädessä.
Esim. autoistaki mä tiiän vaa nää muutamat perusjutut, kuten rengaspaineiden tsekkauksen ja tuulilasinpesunesteen lisääminen. Auton renkaiden vaihto saattais ehkä luonnistuu kuhan antaa puol päivää aikaa… :D Mut jos auto jättäis vaik tielle jonkin moottorivian vuoksi, ni mä en tod. osais tehä mitään muuta ku juosta ympyrää auton vieres ja kirkuu ku pahanen ämmä….
Nojoo, tokihan naiset mielellään haluais semmosen "MacGyverin", mutta olisko se hirvee turn-off jos tapaisitte munkaltasen kätevättömän miehen, mut joka muuten olis fiksu ja komea ja…ja…no mitä kaikkee te naiset ny pidätte arvossaan
Ei se oo siit kiinni ettenkö mä haluais osata, mut koskaan ei vaan oo ollut sellasta tarvetta, ku mä asun ihan keskellä kaupunkia. Kesämökkiäkään ei oo missä tämmösii vois harjotella.
All rise! Mikä on tuomionne?
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ei miehen taritse kaikkia ns. "miesten töitä" osata hoitaa, kyllähän me kaupunkilaiset aletaan olla aika uusavuttomia monellakin tapaa.. Myös naiset. Kunhan mies osaa itsestään ja omasta kodistaan edes jollain tapaa huolehtia, se on pääasia. Tokihan ne remppareiskaominaisuudet joskus ovat plussaa.. Mutta ehdoton vaatimus remppareiskuus ei ole. Ei meistäkään naisistakaan kaikki ole kodinhengettäriä. ;)
Ensimmäiseksi opettele SUOMEA!
Se on asia, jota en mieheltäni siedä. Miten kamalaakaan olisi lukea esim. tekstareita ala-arvoisella kielellä. Kädentaidot on sivuseikka, samoin komea ulkonäkö.
"Ensimmäiseksi opettele SUOMEA!
Se on asia, jota en mieheltäni siedä."
Siis onks se suomen opettelu nyt siis hyvä vai huono asia? :D
Sun taas kantsis opetella käytöstapoja :P
kun kuvitella osaavansa tyyliin: "eitässämitäänammattimiestätarvita"
Ei piirunkaan väliä. Mies osaa, niinkuin nainenkin, vaihdattaa ne renkaat huoltoasemalla niin että homma tulee kunnolla thetyä eikä tarvitse arvailla osasiko se mies nyt oikein vai kehuiko vain. Lampun osaa vaihtaa joka ihminen, ja pienet huonekalut kokoaa miltei kuka vain.
Ei ole nykyaikana kaupungissa oikein mitään mitä miehen pitäisi osata :D ammatti-ihminen löytyy joka hommaan ja jos sille on avra maksaa niin miksi pitäisi kaikki itse tehdä? Tekee sen minkä osaa ja loput tekee ammattilainen. Se on minun tuomioni.
***
Paras lääke "ongelmaasi" on se että kun joudut tilanteeseen, missä peukalosi on keskellä kämmentä, tunnusta se miehekkäästi ja ylpeästi suoraan eikä mitenkään häntä koipien välissä, suurin turn-off on se jos häpeilet itseäsi ja osaamattomuuttasi.
olemaan vaan sellasten miesten kanssa tekemisissä, joilta luonnistuu kaikki tommoset, joten mun kohdalla vois olla kauhistus törmätä mieheen, joka ei osais korjata omaa autoaan tai ainakin olla auttamassa sen korjauksessa. Kyllä miehen nyt ainakin kaikki perusjutut pitäis osata, kai..? Osaiskohan se sit mitään muutakaan, jollei edes noita 'miesten hommia'...? Mä en ainakaan haluaisi rahojani syytää millekään kalliille autokorjaamolle.
Ja kun kerran mullakin pysyy vasara kädessä, niin sen kuuluis olla itsestäänselvyys, et se pysyy miehenikin kädessä. En mielellään omaan kotiini halua mitään vieraita remonttiäijiä kyttäämään:D Että ihan sen vuoksi ja senkin että tulee paljon halvemmaksi kun itse korjaa/tekee, kuin se että maksaa kalliit hinnat jollekin ns. ammattimiehille.
Ja ei kaikkea ole pakko itse osatakaan, mutta ensin tarvii ainakin yrittää...
Ei niitä taitoja voi oppiakaan, jossei niitä itse opettele, tilanteiden mukaan.
Ihannetilanne olis se kun ei tarvis koskaan pyytää ulkopuolista apua, vaan kaikki talonrakennuksesta remonttiin ja autonkorjauksesta putki- ja sähkötöihin hoituisi omasta takaa :))
Olet siis tottunut miehiin jotka ajaa vanhoilla romuilla?
Nykyisiin autoihin ei ole koskemista ilman asianmukaista tietokoneohjelmaa, joka löytyy vain valtuutetulta korjaamolta...
Kai tiesit, että sähkö- ja putkityötkin on luvallisia vain ammattipätevyyden hankkineille?
"joten mun kohdalla vois olla kauhistus törmätä mieheen, joka ei osais korjata omaa autoaan tai ainakin olla auttamassa sen korjauksessa. Kyllä miehen nyt ainakin kaikki perusjutut pitäis osata, kai..?"
Mitäs nää perusjutut on?
"Ja kun kerran mullakin pysyy vasara kädessä, niin sen kuuluis olla itsestäänselvyys, et se pysyy miehenikin kädessä."
Nojoo miks sen pitäis olla itsestäänselvyys? Perusteleppa.
Jos miehellä ei "pysy vasara kädessä", niin mikäs sen estäis, et sä itse OPETTAISIT miestä?
En mä ainakaan pahakseni pistäis, päinvastoin.
Hienoimmat autot on just niitä 'vanhoja romuja', jos multa kysytään....:) No, mutta siis sen verran täytyy itse autolleen osata tehdä, mikä nykyautoissa on mahdollista. Itse en autoista tajua mitään, mutta kyllä nyt moni asia hoituu varmaan ihan hyvin ilman kallista korjaamoakin.
Sähkö- ja putkitöistä en myöskään itse tiedä mitään, mutta pikkuhommat nyt varmaan hoituu ihan hyvin joltain käsistään taitavalta mieheltä... ihan ilman ammattipätevyyttäkin, olettaisin.
Perusjuttuja on just renkaidenvaihdot, kaikkien nesteiden ja öljyjen vaihdot jne jne... jos mies vaihtaa itse umpiotkin autoonsa ja moottoriviatkin tulee korjattua, niin siitä saa plussaa, mutta ei kai ne pakollisia taitoja ole.
Miehen etu on se voima, joka esim. multa puuttuu. Kyllä multakin ruuvien väännöt ja naulaamiset sun muut onnistuu, mutta mitään en jaksa nostella tai kantaa, joten se on sen miehen tehtävä. Muuten saa vetää sitä kaljaa siinä sohvalla ihan rauhassa, jos haluaa ja mä hoidan loput:)
En kai mä nyt tämmösest suutu...ei ainakaa ollu tarkotus semmost kuvaa antaa :P
Niin siihen et viel vastannu, et mikä estäis sua opettamasta miehelle noita hommii jos ei osaa...
Miks noiden juttujen pitäis olla miehelle itsestäänselvyys?
et useimmat miehet on kiinnostuneita kaikesta näpertelystä ja tekemisestä jo nuoresta pojasta asti. Tietysti toisilla saattaa ne kiinnostuksen kohteet suuntautua vaikka musiikkiin ja/tai muihin eri taiteisiin tai vaikka urheiluun ja silloin sen tavallaan ymmärtää, ettei näille miehisille taidoille riitä aikaa eikä kiinnostusta. Mutta muuten siis...
Ja tokihan voisin opettaakin, mutta mä oon tottunut kaikissa asioissa olemaan se, jota opetetaan eli mielummin otan opia mieheltä kuin opetan itse miestä(esim. kaikki tekniset laitteet ja vimpaimet, niistä en ymmärrä tuon taivaallista, mutta toivon mukaan mies ymmärtää niistäkin edes jonkin verran ...siis mahdollinen tuleva mieheni joskus tulevaisuudessa:) ).
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000028&conference=554&posting=22000000029515294#22000000029515294
Tossahan olis mies, joka melkein vastais just noita mun kriteerejä, mutta vähän turhan kaukana. Mutta kiva huomata, et tollasia miehiä oikeesti on olemassa :)
No todella harvat miehet oikeasti osaa. Suurin osa toki kuvittelee osaavansa.
Ei nykymiehen (asuu kerrostalossa, rivarissa) tarvitse välttämättä osatakaan taloa rakentaa - se kätevyys pitää olla jossain muualla.
Mutta jos tuo "peukalo keskellä kämmentä" on asenteesi, niin se on paha. Eli jos et edes yritä - edes halua, ja vapaaehtoisesti ja oma-aloitteisesti, tehdä puolia taloustöistä & kodinhoito & lastenhoitohommista, niin se on este. En mäkään osaa lapsia hoitaa - ei ole yhtään. Opetella munkin pitää, kun se eka tulee.
Ei mitkään puutyötaidot tai auton moottorinkorjaustaidot merkitse yhtään mitään.
Merkkaisiko sinulle jotain se, jos naisella ei pysyis virkkuukoukku kädessä, tai ei osaisi käyttää ompelukonetta?
ihan verrattavissa olevia asioita. Noista miesten taidoista on paljon suurempi hyöty, kuin virkkaamisesta.
Mistä "miehen taidosta" on suurempi hyöty kuin virkkaamisesta? Virkaten ja neuloen synyvät tumput jotka pitävät lapset lämpiminä talven, ja miehen pöksyt pysyvät kasassa kun osaa käyttää neulaa ja lankaa. Kaiken tuon voi myös ostaa, mutta onko mitään miehen hommaa jota ei myös voi ostaa aivan yhtä helposti?
***
hyöty on suurempi miesten taidoissa verrattuna virkkaamiseen. Tumput ei paljon maksa, mutta autokorjaamolle saa uppoamaan isot rahat aikojen kuluessa.
"kädentaitoja" vaativissa töissä kehittyy sorminäppäryyttä paljon muuhunkin..ymmärrät varmaan mihin sitä sorminäppäryyttä voi käyttää..ei ole niinkuin löppäkynsi joka paikassa.
Kyllä se vaan aina kehittävää on kunhan jotain tekee,siis käsilläänkin.Ainahan niitä aivojakin tarvitaan käsitöissäkin.
Sitä juuri tarkoitin, siis niin mieheen kuin naiseen liittyen.
Itseltäni kyllä onnistuu virkkaus ja neulominen, muttei kumpikaan homma kiinnosta mua niin paljoa että niitä ihan huvikseen tekisin.
Monewt miehet taas tykkäävät touhuta autojen ja muiden miesten juttujen parissa ihan omasta tahdostaan.
Minä taas sanoisin että tumppuihin, pöytäliinoihin ja räätälille (vaatekaupasta nyt puhumattakaan) uppoaa melkoinen määrä rahaa vuosittain jos ei itse tee.
Renkaiden vaihdon vielä ymmärrän "mieshen työksi" miellettäväksi, mutta moniko mies osaa autoa korjata?? Siis ilman että se pitää viedä ammattilaiselle kun mies on ensin "korjannut" sitä pari viikkoa...
***
meillä taas toisinpäin, minä tykkään käsitöitä tehdä ja koko ajan teen, mies taas mieluummin vie auton korjaamolle kuin alkaa itse arvailemaan mitä on vikana, kun muutakin tekemistä on.
Selittää eromme näiden töiden arvostuksissa.
***
mä en omista ainuttakaan pöytäliinaa, ainakaan en ole eläissäni maksanut sellaisesta koskaan mitään ja tumput ja villasukatkin tulee usein isovanhemmilta jouluisin... vaatekaupoissa en tykkää käydä, ostan sitä mukaa kun vaatteita tarvii, eli en kovin usein. Eli siis oon aika huono esimerkkikohde tähän :)
Ymmärsin silti pointtisi.
Ei ole mitään väliä tuommoisilla :D
Itse taidan olla meillä se kätevämpi (vaikka olenkin nainen). Osaan käyttää monenlaisia työkaluja jakoavaimesta moottorisahaan ja minä toimin "työnjohtajana" pikkujutuissa tyyliin jos kootaan ja asennetaan kaappeja tms...
En minäkään mikään ammattilainen tosiaan ole, mutta kuitenkin se kätevämpi. Enkä tunne itseäni yhtään miehekkääksi eikä mies tunne itseään "ämmäksi", vaikka tilanne on tämä.
Jotta äläpä kuule huoli.. :)