Mitä mieltä etupäässä miehet ovat asiasta, kun tuolla treffiviidakossa on profiili ja sitä sitten käydään useamminkin tiirailemassa, mutta mitään viestiä ei koskaan laiteta. Onko silloin kiinnostunut, vai kuinka pitäisi asia ymmärtää? Joskus ihan peräkkäisinäkin iltoina on profiilissa vierailtu. Pitääkö naisen kiltisti odottaa miehen viestiä, vai säikähtäisikö mies, jos nainen kyselisi kuulumisia? Koomisenkommervenkkista ;)
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tässä minun mietteitäni. Se, että profiilissa käydään paljon ei merkitse vielä mitään. Sehän tarkoittaa vain sitä, että olet päässyt useaan hakuun.
Yleensä kaiketi suurin osa yhteydenotoista tulee miehiltä. Kuitenkin naisten yhteydenotot ovat "arvokkaampia", koska nainen on aina enemmän tosissaan, kuin hän lähestyy miestä. Itse mieluiten odottelen juuri naisten yhteydenottaja - kyllä niitäkin ihan riittävästi tulee. Kannattaa siis olla itsekin aktiivinen, mutta älä ala massapostittaa. Sellaisiakin on.
Katsoin profiiliasi, ja tässä on pari käytännön vinkkiä. Sinulla on kuva ja vähän asiaa. Lisää asian määrää, eli kirjoita paljon enemmän ja etenkin siitä, mitä oikeasti haluat ja mistä pidät. Voisit ihan huviksesi tehdä toisen profiilin ilman kuvaa ja paljon tekstiä, ja mainitset vain maakunnan. Kotipaikkasi on pieni, ja etäisyydet ovat pitkiä.
Sanot profiilissasi että kuvattomat ei sytytä. Tästä seuraa se, että kuvattomat eivät vastaa. Laita mukaan sähköpostiosoite, jos haluat kuvan heti. Henkilökohtainen mielipiteeni on kyllä, että kuva ei ole välttämätön nettisuhteen ensimmäisinä päivinä.
Voit tietysti myös lähettää flirtin, vaikka se on aika tyhmä tapa kirjoittamiseen verrattuna. Itselläni kävi kerran tosin niin, että nainen oli lähettänyt flirtin ja hyväksyin sen vasta viikkojen jälkeen. Tämän jälkeen nainen kirjoitti välittömästi. Kaikkia keinoja kannattaa siis kokeilla.
Kävin katsomassa profiiliasi
helpotuksesta saan huokaista, että ei mies sittenkään ole kiinnostunut minusta, vaikka usein sivullani onkin vieraillut. Hyvä juttu :)
välillä sohaista muurahaispesää näinkin yksinkertaisilla aiheilla, mutta ah, niin mieltä kutkuttavilla ;)
No mitähän luulet? Olisko mitenkään mahdollista että joku nainen, vaikka sinä, voisi tehdä jotain ihan itse omaan elämäänsä vaikuttamiseksi? Siitähän kai lopulta on kyse.
Kunpa naiset joskus toimisivat eivätkä vain spekuloisi pitäisi toimia ja mitähän siitäkin mahtaisi seurata...
Mutta omalla kohdallani tilanne on tämmöinen: Silloin tällöin löytyy todella kiinnostava profiili. Mutta välillä tulee semmoinen lukko päälle, ettei oikein tiedä mitä sanoa. Mä en niin välttämättä haluaisi jauhaa jokaisen kanssa juttua vaan mielummin harvempien kanssa ja sitten suuremmalla ajatuksella. Mulla on pari semmoista "suosikkiprofiilia" joita käyn silloin tällöin pällistelemässä, mutta ihan rehellisesti sanottuna en keksi mitään vaikuttavaa sanottavaa :)
Sen verran kuitenkin itseäni olen tuntevinani, että harvoin mä mitenkään tukkoon menen. Mutta muutamien säväyttävien tapausten kohdalla jostain käsittämättömästä syystä se kynnys nousee todella korkealle. Tästä voisi toki käynnistää niin monta kertaa käydyt keskustelut tasosta, rimasta ja niiden määritelmistä, mutta en nyt mene siihen. Mutta jos havaitset jonkun käyvän usein profiiliasi ihmettelemässä (ja tää tyyppi vaikuttaa kiinnostavalta) niin siinä on aina olemassa se mahis, että hän on kyllä kiinnostunut. Mutta ei vaan millään keksi semmoista järkevää aloitusta eikä halua vain "mitä kuuluu" tai "olen sitätätäjatota"-tyyppistä tylsää aloitusta tehdä. Hän siis saattaa oikeasti miettiä miten tekis suhun kunnon vaikutuksen eikä vain lähetä jotain viestiä.
Eli rohkeasti vaan kirjoittelemaan sinne päin, sillähän se selviää :) Sulla saattaa olla jopa saumat saada vedettyä ne kuuluisat jalat alta, hyvässä mielessä.
neuvoista... :)