Vr Cago harrastaa ympäri Suomen toimipisteissään heittovuorojen teettämistä. Heitossa oleva työntekijä ei siis tiedä yhtään mitään tulevista työuoroistaan, vaan ne ilmoitetaan edellisenä päivänä. Jotenkin ei oikein mene jakeluun, että millä ihmeen sopimuksella työntekijä voidaan tällaiseen sitoutumiseen velvoittaa, maksetaanko siitä reilusti parempaa palkkaa, onko luvassa pidemmät vapaat ja lyhyempi työaika jaksossa?
Tämä käytäntö on kuulemma yleistymässä. Mutta se ei voi olla laillista, vai onko muka?
Käsittääkseni orjuus on Suomen- ja Euroopan- ihmisoikeuslaissa kiellettyä!
Tämä käytäntö on kuulemma yleistymässä. Mutta se ei voi olla laillista, vai onko muka?
Käsittääkseni orjuus on Suomen- ja Euroopan- ihmisoikeuslaissa kiellettyä!
Vastaukset 33
Vanhimmat
Tietääkseni vapaapäivät on ilmoitettava etukäteen. Parempaa palkkaa ei heittovuoroissa makseta. On luonnollista, että sairauslomien, koulutuksen ja vuosilomien takia tarvitaan työvoimareserviä, jota käytetään sitten tarpeen mukaan. Uusi työntekijä, jolle ei vielä omaa vuoropaikkaa löydy, on heitossa. Joskus tämä vaihe voi kestää pitkäänkin. Siihen on vain sopeuduttava, töitähän tultiin tekemään. Jos ei miellytä, niin voi ottaa lopputilin, jos parempaa on tarjolla jossain muualla.
Karu meininki:))))))) Laitontahan tuollainen on. ja kun tuossa hommassa on sellainen pieni pointti, että et tiedä vuorojasi, mutta aina hitlerit käskee töihin lorvailemaan, vaikka ei olisi mitään hommaa, ihan vain että saa vaikuttaa rajoittavasti ihmisen yksityiselämäänelämään mahdollisimman paljon. Ne ei kotiin maksa, vaan aina on joku syy käskeä kääntämään esaimerkiksi yksi vaihde ja loppu ajaksi istumaan kahvihuoneeseen. Eikö olisi ihan sama teettää homma pois heittomiehellä ja antaa mennä kotiinsa siitä hyvästä että on niin joustava tyyppi?
Ei tuollainen voi laillista olla. Ja jos on sellainen ihmisoikeuksiin kajoava pykälä tessissä, niin se on poistettava, koska se on ristiriidassa muiden lakien,oikeuksian ja asetuksien kanssa.
Oon heitossa ja tiedän melkein aina kaikki jakson työt ja vapaat.
14 § Työtuntijärjestelmä
3. Rautatieliikenteeseen liittyvissä töissä on niille työntekijöille, joita varten ei ole mahdollista tehdä vuorotaulua (ns. heittomiehet), ilmoitettava työvuoroista, niihin luettuna varallaolot, viimeistään työvuoroa edeltävänä päivänä klo 19.00 mennessä, ellei paikallisesti ole muuta sovittu. Vapaapäivistä tulee laatia ennakkosuunnitelma työjaksoa varten ja tätä suunnitelmaa on pidettävä samassa arvossa kuin muitakin vuorotauluja.
ja näitä pilkunnussija merkonoomeja, eli palkantilaajia riittää joka työmiehelle yksi. eivät tiedä työn tekemisestä yleensä mitään.
Jos olet laittanut nimesi sopimukseen, niin asia on vain hyväksyttävä. Jos et, niin olet luultavasti muualla töissä. Koeaikana "heittohommat" on varmaan itse kullekin selvinnyt...Rautateillä vuorotyökin on päin peetä! Tänään olet illassa(vuoro loppuu 2200), ja huomenna tulet 0600 aamuvuoroon, tuleepa pitkä "lepo".
työntekijän kohtelu on huononpaa kuin venäjällä, pelottelu, uhkailu, vaatimus pomon perseennuolemisesta, jopa homo pomolle perseenantamisesta on tässä uratykki homoinsinöörin suosimis järjestelmässä vrr johtajan hyväksymää
Eikö se ole ihan hyvä asia että tänään on illassa klo 22 saakka, huomenna aamussa klo 06-13/14 saakka, sitten yöhön klo 22:00-06/07 ja kolmen päivän vapaille (trk.lepo ja 2 VP).
Näin kun se homma menisi, niin olisi tosi hyvä työntekijää ja hänen jaksamistaan ajatellen. Firma saa tällä tavalla varmasti paremman työpanoksen verrattuna sadistisiin kyykytysvuoroihin! Mutta kyllä näyttää olevan lipsumisia tapahtumassa. Suosittelisin siis työntekijöille tiukkaa linjaa siinä millaisia työvuoroja tekee Vr;llä, Koska homma joka tähän saakka ollut hyvä, karkaa pian käsistä. Heittovuoroihin ei siis kannata alkaa ja vedota voi vaikka terveydellisiin syihin, kuten stressi jne jne!! Jokainen tekee omat vuoronsa listan mukaisesti ja tietää siten 2 viikkoa työvuoroja ja voi suunnitella sitten elämäänsä. Ja sillä hyvä!
Ja työehdoista neuvottelijat pitäkää linjasta kiinni, vaikka itse olette eläkkeelle kohta jäämässä ja pääsette huilimaan! Ajatelkaa siis tulevaisuudenkin kannalta. Kivempi on kiikkustuolissa istuessa ajatella että entinen työpaikkanne pysyy pystyssä työvoimapulan aikanakin! Eli ei kannata vetää riimua liian kireälle vaikka sukupolvi onkin vaihtumassa, koska työntekijöistä alkaa kohta kilpailu, eli työehdot ja edut kannattaa siis säilyttää!!!
nämä viestin lähettäjät
Asiastahan saa puhua!
Ei vr:llä saa puhua eikä tietää mistään mitään!!!
Ennen oli kaksi liittoa, niistä toinen oli neuvostoliitto. Nykyään on enää yksi....
Onko siellä niin kuin monessa muussa "vanhanliiton" työpaikassa, että mitä pätevämpi jätkä, sitä ennemmin savustetaan pihalle?
mitä sitte.....!!!
enää ei tarvitse savustaa päteviä, ammattitaitoisi, aktiivisia,ahkeria, ei pomon kanssa aina samaa mieltä olevia yms yms
Kerrotko vielä sen mitä yksityiset maksavat? Miten yksityiselle haetaan? Saako siellä tehdä urakalla ja lähteä minne huvittaa?
Kauheata kyykyttämistä. Mutta kun työvoimapula tulee, niin paree muuttaa meininkiä, jos meinaavat puljua pitää pystyssä.
huonon työnantajan maine on tiedossa. homoja, narsisteja, psykopaatteja yms pomoja toimitusjohtaja suosii. tapetaan ammattimeisten työnilo. työpaikkakiusaamista suositaan, nämä tunneköyhät homppelipomot on suosikkeja toimitusjohtjalle . yksityisellä tunnevammaiset esimiehet olisi saaneet lopputilin jo ajat sitten. näitä merkonomi neiti insinöörejä suositaan isoissa valtion kunnossapito organisaatioissa
Vr:llä on hyvää työvoimaa, mutta muutamat vanhat vittuilijat jurottajat voisivat suksia vittuun pilaamasta työilmapiirriä läsnäolollaan! Onko se kaikkien vika kun kyrpä ei enää seiso ja se katkeroittaa? Kauheat puheet pillusta, eli ilmiselvästi kulli heittänyt toimimasta tai muuten vaan ei mulkkumainen naistenhakkaaja saa reikää. Homppeleitakin varmaan osa pillusta puhujista "naistenmiehstä":)
nyt ollaan lähellä ongelman ydintä
Olin tuossa tammikuussa lapinreissulla. Väsyneenä ja aika hiipuneena palailin takaisin Kilpisjärveltä. Kyselin tuossa Rovaniemellä junaan noustuani, voisiko joku konduktööreistä herättää minut asemalla x.
Kertoivat, että ei kuulu toimenkuvaan herätellä asiakkaita???
Aivan esimerkillisrtä palvelua, ensi kerralla menen ehdottomasti lentokoneella..
Kiitos VR, otin opikseni jo ensimmäisellä kerralla!
Eli tästä opin itsekin palveluammatissa toimiessani sen , että vaikka asiakas olisi olikeassa, häntä EI tarvitse palvella enempää, mitä ohjesäännöissä vaaditaan...
Vaikeeta laitaa kännyyn herätys..
Miten pari junailijaa kerkee joka pysäkillä heräätteleen porukkaa ympäri junaa about samoihin aikoihinkin vielä?
Eikai asiakaspalvelussa tarvi tehdä sellaist, mikä ei työhön kuulu.
Tuskin säkään meet asiakaan persettä pyyhkiin, jos se ei sun toimenkuvaas kuulu.
Sit kun meet sillä lentsikalla niin ota pelkkä menolippu.
Konnari sano niinkuin asiat ovat. Herätyspalvelua ei enää VR:llä ole. Vain hyvin vanhat, vammaiset ja muut apua tarvitsevat voivat halutessaan pyytää herätystä. Niille se suodaan ihan inhimillisistä syistä. Normaali aikuinen ihminen kyllä joutaa itse huolehtia herätyksensä. Automatkustajatkin varmistetaan hereille.
Ihmiset itkee nykyään ihan kaikesta. Kerran pendo joutui poikkeustilanteen takia pysähtymään hämeenlinnassa ja riihimäellä matkustajajättöä varten. Helsingissä sitte yksi henkilö tuli kysymään (oltiin 20min myöhässä) että "saako tästä nyt korvauksia kun maksoin Pendo-lipun hinnan mutta me pysähdyttiin kuin IC?". Asiakas suuttu ku sanoin että ei saa, yli tunnin myöhästymisestä saa 25% lipun hinnasta takas. Noh, totuuden puhuminen ja korvausten kieltäminen teki musta huonon asiakaspalvelijan.
Jotku ihmiset luulee että jos junassa tapahtuu jotain poikkeavaa niin heti iskee anarkian lait päälle. saa mennä bisnekseen kittaamaan kaljaa jalat pöydällä ja poltella tupakkaa vaunujen välissä. :D Hauska efekti. Sitte ihmetellään ku konnari on vihanen ja nakkaa junasta pihalle. Noh, tämäkin tietysti johtaa siihen että konnari saa rikinkatkuista asiakaspalautetta. Elämme suurennuslasin alla. Kaikki kyttää meidän tekemisiä ja mikäli emme tanssi joka pillin mukaan, olemme huonoja asiakaspalvelijoita :D hehhh
Sinähän olet palveluammatissa, mutta sellaiseen soveltumaton. Sen voi hyvin helposti käsittää kuka tahansa joka lukee kommentteja.
Luojan kiitos olette "suurennuslasin alla". Muutenhan sinunlaisiesi mielipiteiden edustajat voisivat vapaasti röyhkeillä matkustajille, eli ASIAKKAILLE, jotka sinunkin palkkasi maksavat.
Asennevamma sinulla, tarkistapa, ja perehdy asiakaspalvelun perusasioihin.
Kouluttamattomuus asiakaspalvelutehtäviin paistaa läpi, tai ehkäpä sitten sinun tapauksessasi ei ole koulutus mennyt perille.
Kukahan tässä sitä paitsi itkee, kun tänne palstalle kirjoittelet itse ja valitat.... "ihmiset itkee nykyään ihan kaikesta".... huvittava veikko!!
VR:llä työntekijät työskentelevät työnantajan määräämän ohjeistuksen mukaan.
Näin työskennellään kaikilla muillakin työpaikoilla.
VR:n kuljetusehdoissa on mainittu mitkä palvelut kuuluvat matkan hintaan. Jokainen voi tutustua näihin jo etukäteen, ettei sitten tarvitse tällä foorumilla parkua huonoa palvelua.
Jos kuljetus ehdot eivät miellytä, niin muillakin kulkuvälineillä pääsee.
On se kyllä hyvä jos elämä on siinä mallissa, ettei muuta valittamisen aihetta löydy kuin joku vitun herätys!!
ei muita olekkaan kuin asennevammaisia.
On huomattu ihan henkilökohtaisesti, että herätyspalvelua ei ole. Suosituin palvelu noilla konduktööreillä näyttää olevan vittuilu. Onneksi siitä ei vielä tarvitse maksaa erikseen.
Kyseisessä sairaassa ala-arvoisessa paikassa teettetään jotain neljätuntisia vuoroja (haloo!!) ja töissä pitää käydä kaksi kertaa vuorokaudessa. Lisäksi ne teettäävät muunmuassa sairaslomatunnit takaisin, vaikka ei ole luonnollisestikaan työntekijän vika että hän sairastuu, etenkin kun otetaan huomioon ne työajat mitkä altistavat sairauksille laskemalla vastustuskykyä. Töajathan siellä on tunnetusti niin perseestä! Sairauspoissaolopäivästä tulee siis alta 5.5 tuntia työaikaa, eli periaatteessa kahdesta sairaslomapäivästä kertyy tunteja vajaan kahden päivän verran ja nehän teettävät ne alijäämätunnit takaisin. Todella ihme politiikka siinä puljussa ja kaikki säästöt koetetaan huonolla menestyksellä ottamaan työntekijöistä ja heidän työaikojaan joka välissä peukaloimalla, vaikka todelliset säästöt tulisi kun laitettaisiin turhat pikkuherrat ja kaikenmaailman sukurutsatut kitisijät kilometritehtalle juonimasta työntekijän pään menoksi juoniaan.
Ja on todella " vihreä firma" kun siellä työntekijä käy töissä kaksi kertaa vuorokaudessa! Luuleekohan ne että siellä kohta enää kukaan muu viitsii kulkea töissä kuin nämä sukulaissuhtein tulleet kriminaalit joiden hommaa on ilmeisestikin oman työnvieroksumisen ja kitisemisen ohessa toisten työkavereiden kyttääminen.
Nämä sukurutsatuthan ei muualle kelpaa!
Vähän katkeraa tekstiä.
Ei vissiin tainnut työhaastattelu mennä putkeen.
Johtuiskohan tosta asenteesta..
Meni putkeen. Vähän liiankin putkeen ja piti sekin ihmetys nähdä. Ja olihan sekin kokemus elämässä:) Jälkeenpäin voi jo naureskella.
Sanon vain teille jotka kunnioitatte omaa vapauttanne ja elämäänne sekä ihmisyyttänne, että älkää vaivautuko Cargolle, vaan menkää ihmisille tarkoitettuihin työpaikkoihin, niitä kun on!
Ettei ois vaan ura katkennut ryyppyputkeen..=)
Meinaatko tosissas, että se työelämä on muualla helpompaa?!
ura rautateillä, hah hah hah...oikeen URA!! Hieno ura juuuuh heittosäkkinäkö? Avatkaa nyt silmänne rautatieläiset ja get a life stubidos! Orjuus kiellettiin jo vuosisatoja sitten, tiedoksi vaan sinnekin takapajulaan!
http://www.youtube.com/watch?v=zvVI_hscAk0
Varsinkin Cargoa!! Miksi joku kestää sitä paskaa? Vaihtakaa työpaikkaa! Mikä siellä pidättelee?
Pinnalle plompsis...