Ihmishenkiä vastuulla, tottakai on mutta niin on monissa muissakin ammateissa. Aivan lapsellista puhua hoitoalan henkilöstöstä homogeenisena, korkeakoulutettuna ammattiryhmänä.Lähihoitajiahan koulutetaan aikuiskoulutuskeskuksissa työllisyyskoulutuksena, ei siis todellakaan voida ainakaan heidän osaltaan puhua korkeastikoulutetusta hoitohenkilöstöstä.Jatkuvasti saa lukea lehdistä kuinka hoitajien vastuulla hirmuinen määrä ihmishenkiä, eräskin yöhoitaja kertoi yleisönosastosivulla vastanneensa yöllä yli 50 vanhuksen elämästä ja hyvinvoinnista. Itse toimin erään suuren kunnan palveluksessa teknisissä tehtävissä. Vastaan liikuntatiloista joissa parhaimmillaan 7000 ihmistä, järjestelmissämme kemikaaleja joille altistuminen aiheuttaa välittömän hengenvaaran. Oman kuntani osalta voin mainita tehtäväkohtaisia palkkkoja, omani tarkasti ja muutkin mainitsemani joka tapauksessa lähellä totuutta. Tämä oma tehtävänimikkeeni tarkemmin mainiten siis laitosmies, tehtäväkohtainen palkka ennen 1.10. voimaanastunutta yleiskorotusta 1487 euroa. Meidän kunnassa perus/lähihoitajan tehtäväkohtainen palkka n. 1600 euroa.Mielestäni eri tehtävien vaatimaa koulutustasoa ja niiden vaativuutta pitäisi arvioida laajemminkin, yhden henkilöstöryhmän aivan kohtuuttomiin vaatimuksiin taipuminen johtaa aivan varmasti suuriin ongelmiin tulevaisuudessa.
Hoitoalako yksin
palkkakuopassa?
7299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hetken jo luulin että koko suomi on seonnut mutta on täällä viellä sentään jollain järki tallella. :)
todellakaan, mutta ainut ala on, joka sieltä tosissaan yrittää tulla pois.
Syyttäkää vain itseänne ja omaa liittoanne, jos mitään ei tapahdu. Turha täällä on palkastaan kitistä. Työnantajalle ja liitolle niistä asioista sopiminen kuuluu. Jos ei liiton toiminta ja työnantajan maksama palkka miellytä, niin alalta pois.
Pienten lasten kustannuksella !!!!! Olen tyytyväinen työhöni ja palkka saisi olla parempi mutta en ikinä käyttäisi pieniä lapsia ja sairaita KIRISTYS keinona palkan nousuun. Senverran viellä moraali tallella, miten on sinun laitasi. Tulet viellä saamaan ihmisten vihat päällesi ja se olet ansainnut, et 24% palkankorotusta. Etkä sitä saakkaan.
10% eikä harmita yhtään, jos joku toinen saa enemmän. Harmitti tosin, kun ei taaskaan saatu tarpeeksi.
Millä ihmeen pienten lasten kustannuksella työntekijät kiristää? Minusta tässä nimenomaan työnantaja kiristää niillä pienillä lapsilla luomalla olemattomia vastuukysymyksiä TYÖSTÄÄN POISLÄHTEVILLE. Tämähän on siis kaikin puolin reilu peli - oikein kuukausi annetaan aikaa työnantajalle varautua ko. hetkeen. Nyt vaan näyttää työnantajapuoli keskittyvän hyvinkin epäolennaiseen pilkunn**simiseen, vaikka pitäisi toimia.
Työnantaja hommaa uutta väkeä ovesta sisään sitä mukaa kun entiset kävelee pois. Niin helppoa se on. Ja jos ei tulijoita ole tilalle, niin pitää maksaa ihan normaalin kysynnän ja tarjonnan lain mukaan niin isoa palkkaa, että tulijoita riittää. Mikä tässä nyt on niin vaikeaa?
Hoitajat tulevat tässä todistamaan, että työnantaja tarvitsee heitä enemmän kuin hoitajat työnantajaa ja palkka nousee. Nerokasta.
Moralisoijat painukoon mihin lystää hoidattamaan vaivansa, jos ei hoitovastuullinen eli valtio eli kunta siihen pysty. Tai kohdistakoon moralisointinsa oikeaan paikkaan.
-Moralisoijat painukoon mihin lystää hoidattamaan vaivansa,-
ei painuta ei.
me hoidatetaan vaivamme niissä palveluissa joita varten olemme verorahamme maksaneet.
jos ei kiinnosta hoitaa meitä niin suksi vit....
kiinnostaa missä sinä hoitoa saat vai saatko edes?
Kuten sanoin, hoidata vaan siellä missä haluat ja jos et rahoillesi (veroille) vastinetta saa, valita oikeaan osoitteeseen.
Minua ei kiinnosta hoitaa sinua eikä ketään muutakaan, joten siksi en hoitoalalla ole. Luulen kuitenkin, että sinä olet se, joka joutuu suksimaan vit.... sieltä sairaalan ovelta itkemästä. Ja se on tuollaiselle nilkille ihan oikein.
Nimeomaan "luomalla olemattomia vastuukysymyksiä". Kun ei ko. ammattiryhmällä vastuuta ole mistään niin turha työnantajan sitä on yrittää luoda. Vastuu on valtiolla ja kunnilla. Hoitajat ovat vain sen vastuun kantamisen välikappale. Vähän sama kuin linja-autonkuljettalle se linja-auto. Ei sillä linja-autolla ole mitään omaa tahtoa. Se toimii vain vastuun kantamisen välikappaleena, kun päätökset tekee kuitenkin se kuljettaja.