Korotuksista, saako

..samalaisen palkankorotuksen kuin asiakasyrityksen vakihenkilöstö?

Tarkoitan että jos itse kuuluu eri liittoon kuin vakkarit, mutta työpisteessä noudatetaan toisen liiton sopimusta.
2437
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos sinun työnantajasi (Vuokrafirma x) on velvoitettu noudattamaan asiakasyrityksen TES:iä.
Niin sinun pitäisi saada sama korotus käsittääkseni samaan aikaan kun yrityksen oma väki.

Äänestä

Korotukset riippuvat siitä mitä työehtosopimusta sinun työsuhteessasi noudatetaan. Jos olet saman TES:sin alla kuin vakituinen henkilöstö, saat myös samat korotukset. Jos olet Erton työehtosopimuksella, niin saat puolestaan sen mukaiset korotukset.

Sovellettava TES selviää ainakin työsopimuksestasi, tai vaikkapa soittamalla vuokrafirmaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vuokraduunari... kirjoitti:

..samalaisen palkankorotuksen kuin asiakasyrityksen vakihenkilöstö?

Tarkoitan että jos itse kuuluu eri liittoon kuin vakkarit, mutta työpisteessä noudatetaan toisen liiton sopimusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu