moi, voisiko samanikäiset kertoa miten hoidatte hipiäänne?... kuuluuko tässä iässä jo käyttää esim. jotain "ryppyvoiteita" ennaltaehkäisevästi? en TOSIAAN tiedä, mutta en myöskään haluaisi olla jo kolmekymppisenä ihan kurttuliisa :} --tällä hetkellä puhdistan nassuni kerran päivässä (iltaisin) puhdistusvaahdolla ja laitan kosteusvoidetta. --juon tosi paljon vettä... eikä sitten muuta. mulla on aika pintakuiva iho, mutten ole keksinyt tuotetta jolla ei naama sitten kiiltäisi kun margariinipaketti..
25 vuotiaan ihonhoito?
25v typy
5732
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ryppyvoiteethan ei auta ennaltaehkäisevästi, vaan voi turvottaa rypyn piiloon. Mitään OIKEASTI ryppyjä estävää ainetta ei ole tehty (vrt. Hollywood-tähdet, plastiikkakirurgiin turvauduttava, kalleimmatkaan voiteet ei takaa mitään).
Tärkein on vaan suojata iho pakkaselta ja auringolta mahd. hyvin sisäisesti ja ulkoisesti. Vitamiinilisä voi auttaa. D-vitamiinia suositellaan nykyään kaikille naisille loka-maaliskuussa ja iän myötä muitakin lisiä voi alkaa harkitsemaan, kun keho ei enää hyödynnä vitamiineja entiseen tapaan.
Itse olen käyttänyt jo useamman vuoden Louis Widmerin tuotteita. Niitä saa apteekista.
Kokeilisit puhdistusvaahdon tilalla puhdistuemulsiota, koska ihosi on pintakuiva ja sen kanssa alkoholitonta kasvovettä, siis Cleansing Milk ja Facial Freshener. Ryppyvoiteita ei kannata käyttää "ehkäisevästi". Käytä silmänympärysvoidetta Eye Contour Creamia tai Eye Contour Geliä, mieltymyksen mukaan.
Päiväksi voisit kokeilla Moisturizing Day Cream UV 8 hyvin kosteuttava päivävoide, joka sopii myös meikin alle. Yöksi jos haluat niin Nutritiv Cream. Apteekista voit hyvällä onnella saada jonkun sopivan näytteen jostakin näisät tuotteista. Yritystä.
itse käytän aamuin illoin samaa voidetta, koska merkin myyjä oli sitä mieltä ettei nuoren (24) kannata käyttää vielä yövoiteita (mukava myyjä joka ei tyrkyttänyt mitään). Silmänympäryksille käytän sellasta lähinnä tummuutta poistavaa ja rauhoittavaa geeliä.. Puhdistan iltaisin puhdistusmaidolla ja kasvovedellä. Mun ennen pintakuiva mutta (muutama)finninen iho "parantui" kun rupesin kuorimaan sitä kerran viikossa ja kuorinnan jälkeen käyttämään naamiota. Ainakin nyt käyttämäni chanelin kuorinta on tosi hellävarainen toisin kuin halvempien merkkien kuorinnat jotka saivat herkällä ihollani lähinnä aikaan punoitusta & muita iho-ongelmia...
Eihän pelkän pintakuivuuden takia voi vielä suositella mitään!
Aloittajan ongelma on sama kuin itsellä oli: iho oli pintakuiva (ts. väärin hoidettu) ja kuitenkin kiilteli. Itse vaihdoin "kalliit laatuvoiteet" Garnierin Pure A:han kesäksi ja talveksi L'Orealin Pure Zone -voiteeseen (ensimmäinen todella voimakas tuote, jälkimmäinen kosteuttavampi). Pure A sisältää salisyylihappoa ja sinkkiä, sekä jonkin verran kosteuttavia ainesosia (salisyylihappo kirkastaa ja kuorii ihoa) ja Pure Zone salisyylihappoa ja edellistä enemmän kosteuttavia ainesosia. Johan pintakuivuus katosi ja kiiltely ja rasvoittuvuus ovat hallinnassa!
Voin sanoa, että olen itsekin kokeillut Widmerit ja Sisleyt ym. ja nämä kosteuttavat päivävoiteet päinvastoin tekivät vain huonoa iholleni!
25v nainen ja kärsin "teini-iästä" eli finneistä. Täällä puhutaan jo rypyistä 25 vuoden iässä! Mihin se mun nuoruus hävisi?