Lukekaapa Fundeeraajan analyysi nykyisistä työmarkkinatilastoista ja tositilanteesta tuolta:
http://www.hs.fi/keskustelu/message.jspa?messageID=1453373
Voisiko joku näistä tämänkin palstan työttömien syyllistäjistä ja työvoimapulasta paskaajauhavista joskus kirjoittaa edes osapuilleen yhtä perusteltua ja faktoihin pohjautuvaa tekstiä kantansa tueksi?
http://www.hs.fi/keskustelu/message.jspa?messageID=1453373
Voisiko joku näistä tämänkin palstan työttömien syyllistäjistä ja työvoimapulasta paskaajauhavista joskus kirjoittaa edes osapuilleen yhtä perusteltua ja faktoihin pohjautuvaa tekstiä kantansa tueksi?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Teinpä kovasti töitä työllistyäkseni ei-tukityöhön. Sain kahden viikon normaalipalkkaisen tuntityön. Ainakaan verottaja ei tästä rikastu, koska työttömyyspäivien ansiosidonnainen on soviteltu. Normaalivero ansiosidonnaisesta on 20%, soviteltuna verotettavaa ei paljon jäänyt. Lopullisessa verotuksesta maksan palkkatulostani tuskin mitään veroa palkkatulovähennyksen ja palkan pienen määrän takia.
Siksi ihmettelen miten esimerkiksi pätkä- tai tukitöissä olevien määrän lisääntymisen väitetään rikastuttavan kansantaloutta tai hänen omaa talouttaan.
Ansiosidonnaisen sovittelun ´kahden viikon palkan määrällä en valitettavasti voi rikastuttaa kauppiastakaan tai kampaajaa.
Tämän lisäksi asumistukeni uudelleen laskeminen teettää paljon töitä Kelalla, koska tuki lasketaan uudelleen tulojen muuttuessa.
Katsoppa täältä: http://www.mol.fi/mol/fi/06_tyoministerio/07_tilastot/02_aikasarjat/02_tyottomat_tyonhakijat/index.jsp Tilastokeskuksen luvut saadaan "valhe, emävalhe, tilasto"-taulukosta. Työministeriön luvut ehkä hiukan luotettavampia.
luvut saadaan? Pitääkö paikkansa, että työttömyyttä tilastoidaan haastattelemalla tuhatta (1000) henkilöä jne.?
Tuolta vähän tietoa Tilastokeskuksen tyylistä:
http://www.talouselama.fi/doc.te?f_id=1003601
"Kun Tilastokeskuksen työttömyys- ja piilotyöttömyysluvut panee yhteen, työttömien määrä nouseekin jo hieman yli työvoimatoimistoissa olevien 272 000 työttömän työnhakijan. Työvoimahallinnon koulutus- ja tukityöllistämisen piirissä on yli 70 000 ihmistä.
Työttömyysturvamaksuja on viime vuodet saanut noin 330 000 henkilöä."
Tuosta lainauksesta sen voi päätellä.300000 on jotain 100000 enemmän kuin viralliset luvut!!