Elikkäs tässä on nyt tullut reilu kolmisen vuotta seurusteltua avokkini kanssa. Suhteemme on oikeastaan vasta tässä vaiheessa "kunnolla" alkanut toimimaan (koko aikahan se siis on kuitenkin toiminut) ja elämä tämän suhteen luistaa. Ainoa mikä tässä tieten vähän mättää/harmittaa on tämä arki (ja miksei tietysti myös ihan viikonloputkin). Onko se oikeasti näin tylsää? Mitä voi ensinnäkin yhdessä tehdä?
Elokuvien kattelua ja ruuan laittoa ja näitä "perusjuttuja" on tullut tehtyä oikeastaan koko suhteemme ajan ja se alkaa pikkuhiljaa tympiä. Kertokaa kokemuksia tai vaikka ihan ilman kokemuksiakin kuinka arkea ja viikonloppuja voi parisuhteessa piristää?
Elokuvien kattelua ja ruuan laittoa ja näitä "perusjuttuja" on tullut tehtyä oikeastaan koko suhteemme ajan ja se alkaa pikkuhiljaa tympiä. Kertokaa kokemuksia tai vaikka ihan ilman kokemuksiakin kuinka arkea ja viikonloppuja voi parisuhteessa piristää?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tämä vinkki sopii ihan muillekin kuin pariskunnille. Eli käy/käykää paikoissa, joissa ette ole käyneet. Nyt en tarkoita mitään kaukomaata, vaan ihan omaa kotipaikkaa. Siellä on taatusti kahvila, jossa ette ole olleet, katu, jota ette ole kävelleet, luontopolku, jota ette ole kokeilleet, leikkipuisto, jossa ette ole keinuneet jne.
Lisäksi olen kokenut, että arkiset asia voi tehdä miljoonalla eri tavalla. Kaikkea ei ole pakko tehdä saman kaavan mukaan aina.
Sinulla on naisille tyypillinen asennevamma:
- kaikki mikä ei ole huippukivaa on tylsää-
Muuta asennettasi ja opi nauttimaan arjen pienistä asiosta kuten siitä, että sinulla on (toivottavasti) kiva ihminen vierellä.
Opi nauttimaan siitä että heräät aamulla hänen vierestään. Joku päivä voi olla viimeinen.
Yhdessä voi tehdä kaiken sen mitä yksinkin ja kavereiden kanssa. Sekä pari asiaa, joita ei voi tehdä yksin tai joita ei yleensä tehdä edes kavereiden kanssa (kuten esim. sekstata)
Menkää vaikka yhdessä lenkille, punttisalille, teatteriin, kanariansaarille tms. mihin teillä on haluja ja varaa.
Keskustele asiasta kumppanisi kanssa.
on sellainen kuva parisuhteesta, että sen kuuluukin tasoittua aikaa myöten. perusparisuhdehan koostuu perusasioista: ruoanlaitosta, yhteisistä hetkistä, kenties lapsista, ruokakaupparetkistä ja työ/opiskeluelämästä. elikkä parisuhde on pelkkää peruselämistä. silloin tällöin on kuitenkin syytä tehdä jotain mojovampaa ja räväkämpää (esim. käydä ravintolassa, matkoilla jne...), jottein totuus unohtuisi: se totuus, että elämä on loppujen lopuksi mallillaan siten kuin se nyt on.
Tässä yksi syy miksi muutin pois Suomesta toiseen kertaan eli elämä oli vähän liian tasaista ja kuviot pienet. Nyt ei voi valittaa tekemisen puutteesta, ajan puutteesta sen sijaan kylläkin. Miehen kanssa yhteisinä hetkinä (siis vapaapäivinä) ollaan jatkuvasti liikkeellä ja käydään paikoissa, joissa ei olla aikaisemmin käyty tai sitten siitä on jo kovasti aikaa. Syödään paljon ulkona ja istutaan kahviloissa, liikutaan yhdessä ja matkustellaan melko paljon. Sitten kun on perhe, niin tilanteet ehkä vähän rauhottuu mutta se on sitten eri juttu.
Parisuhteen arki on perusjuttuja, mutta jos ei ole jotain uutta mieltä virkistävää niin kovasti arki on tylsää. Ihmisen tietysti kaipaavat eri tavoin virikkeitä.
Meilläkin tuppaa olemaan välillä hiukan tylsää arkena. Osaan kyllä nauttia poikaystäväni läheisyydestä, mutta joskus tuntuu siltä, että suhde kaipaa piristystä. Nyt olemme suunnittelemassa kylpyläviikonloppua kaikkine hierontoineen ja kasvohoitoineen. Se toisi varmaan kivaa piristystä arkeen. Aikaisemmin olemme piristäneet arkeamme lähtemällä aurinkolomalle pariksi viikoksi. Myös risteilyllä olemme käyneet. Olemme myös käyneet monilla eri festareilla. Käymme joskus myös yhdessä keilaamassa, uimassa, kuntosalilla ja ravintolassa. Nämä kaikki tuovat piristystä arkeen!
Eipäs tehdä asioista suurempia kuin ne ovat.
Meillä arkea piristää kummasti pienet asiat, yllätin kerran mieheni kokkaamalla hänelle alasti :) Toi kummasti väriä arkeen.
Sen voi myös tehdä yhdessä jos siihen on mahdollisuus.
Ei välttämättä tarvitse edes lähteä kylpylään jos arki on tylsää, marssit jonnekin terveyskauppaan ja ostat sieltä aromaattisia hieronta ja suihku öljyjä, hemmottelette toisianne suihkussa/saunassa. Järjestätte iltapalaksi jotain pientä ja kevyttä, syötte makuuhuoneessa kynttilän valossa.
Ostatte parisuhde pelejä ja pelaatte niitä.
Kokeilette jotain, mitä ette ennen ole tehneet.
Ei arjen "tylsyyden" poistamisen tarvitse maksaa mansikoita. Kympillä saa paljon aikaiseksi kun käyttää mielikuvitustaan! ;)
Vinkkejä olisi enemmänkin, mutta ne taitavat mennä sitten jo K-18 jutuiks :)