miten saa sitä painoa lisää? Siis tarkoitan että mite saa lihasmassaa? Voitteko kertoa nettisivuj missä kerrotaan miten kasvatetaan lihasmassaa?
voitteko kertoa...?
mitenfdfsa
1281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
www.pakkotoisto.com
ja sieltä foorum ja sieltä aloittelijoiden osio ja sieltä nyt alkuun vaikka nämä tarkasti!
http://www.pakkotoisto.com/vbulletin/showthread.php?t=32394
http://www.pakkotoisto.com/vbulletin/showthread.php?t=53396
Valitse noista jokin ohjelma (itse suosittelen ehdottomasti 1-jakoista aloittelijalle, eli treenaat koko kropan kerralla kolme kertaa viikossa.)
Ideana on lyhyesti sanottuna se että muistat että lihasten kasvatus vaatii erityisesti näitä kolmea asiaa jotka ovat yhtä tärkeitä; Treeniä, ruokaa ja lepoa. Jos jonkin noista 1-jakoisista ohjelmista valitset ja sitä noudatat, niin yleensä treenipuoli ei ole ongelmana vaan ravinto.
Eli suomeksi muista syödä riittävästi proteiinipitoisia ruokia (raejuustot, rahkat...) sekä ptkäkuituisia hiilihydraatteja (esim. ruisleivästa saatavia) tarpeeksi. Lisäksi muistathan että on parempi syödä mielummin useasti päivässä kuin kerralla paljon ja harvoin. Henkilökohtaisesti suosittelisin vielä ottamaan aina treenien jälkeen ns. palautusjuoman, joka koostuu yleensä heraproteiinista sekä hiilihydraateista. Muita lisäravinteita et tarvitse paitsi ehkä vitamiini lisiä tarpeen mukaan ett pysyt terveenä.
Ja vielä kerran muista se lepo myös - levossa lihakset kasvavat, ei treenin aikana.