Mielestäni puolueeton vertailusuhde on insinöörin ja diblomi-insinöörin palkan keskimääräinen suhde. Lääkärin ja sairaanhoitajan palkan suhde pitäisi olla suunnilleen sama. Siihen ei ehkä tämän yhden 24 prosentin kierroksen jälkeen päästä, mutta seuraavalla kerralla sitten pitäisi jo suunnilleen niihin päästä.
Esimerkiksi juuri valmistunut erikoislääkäri tienaa paljon enemmän kuin 15 vuoden kokemuksen omaava erikoisvaativalla osastolla työskentelevä hoitoammattilainen. Itseasiassa jo erikoistuva lääkäri tienaa! Onko tämä oikein?
Esimerkiksi erikoistunut diblomi-insinööri juuri valmistuneena voisi olla vertailukohta. Kuinka paljon hän tienaa suhteessa kyseisissä tehtävissä 15 vuotta olleeseen tavalliseen opisto insinööriin.
Tässä kritisoijille vähän puolueetonta vertailutietoa siitä, että miksi ollaa tässä tilanteessa!!!
Esimerkiksi juuri valmistunut erikoislääkäri tienaa paljon enemmän kuin 15 vuoden kokemuksen omaava erikoisvaativalla osastolla työskentelevä hoitoammattilainen. Itseasiassa jo erikoistuva lääkäri tienaa! Onko tämä oikein?
Esimerkiksi erikoistunut diblomi-insinööri juuri valmistuneena voisi olla vertailukohta. Kuinka paljon hän tienaa suhteessa kyseisissä tehtävissä 15 vuotta olleeseen tavalliseen opisto insinööriin.
Tässä kritisoijille vähän puolueetonta vertailutietoa siitä, että miksi ollaa tässä tilanteessa!!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Muuten hyvä, mutta en rinnastaisi insinööriä ja sairaanhoitajaa tämän rinnastuksen kautta...(ei siis suoraan, koska vertaat akselia insinööri ja diplomi-insinööri).
Insinöörejä on enemmän esimies- ja päälikköasemassa toimivia, joka myös nostaa palkkaa. Oletko kiinnittänyt huomiota, kun työpaikkailmoituksessa haetaan esimerkiksi jotain vaativaa asiantuntijaa tai päällikköä, niin koulutusvaateeksi (suositukseksi) on mainittuna ins./DI ja tämä sama yhtälö toistuu useissa teknisen alan positioissa. Harvoin olen kuitenkaan nähnyt tätä vastaavaa terveydenhuoltoalan paikoissa...
Sairaanhoitaja on kuitenkin enemmän puhtaassa suorittavassa toimessa (tai virassa) - ja tämä näkyy jo koulutuksessa josta 50 ov (opintoviikkojen aikaan) oli työharjoittelua 140 ov:n tutkinnosta. Insinööreillä tämä suhde on yleensä 20 ov vs. 160 ov.
Insinöörejä toimii laaja-alaisesta niin suunnittelijatehtävissä, vaativissa asiantuntijatehtävissä, esimies- ja päällikkötehtävissä jne. Sairaanhoitajia toimii ymmärtääkseni lähes yksinomaan sairaanhoitajina (siis ne ketkä ovat terveyhdenhuoltoalalla).
Siinä muutama pointti - tämä vertailuasia ei liene niin yksinkertainen.
sairaanhoitajat eivät työskentele "erikoisvaativalla osastolla" eikä heillä kaikilla ole sitä osaamistakaan siihen. Lisäksi eivät ole kaikki olleet 15 vuotta alalla ja silti heille kaikille pitäisi maksaa nuo ylisuuret korotukset. Olisi ollut aivan eriasia vaatia korotuksia ainoastaan ERIKOIS sairaanhoitajille ja jotka myös työskentelevät erikoistumista vaativilla osastoilla -vaan nyt niitä vaaditaan kaikille pyllynpyyhkijöille ja vuoden alalla olleille.
"Esimerkiksi juuri valmistunut erikoislääkäri tienaa paljon enemmän kuin 15 vuoden kokemuksen omaava erikoisvaativalla osastolla työskentelevä hoitoammattilainen. Itseasiassa jo erikoistuva lääkäri tienaa! Onko tämä oikein?"
On, koska juuri valmistunut neurologi osaa poistaa aivokasvaimen. Hoitotäti ei tähän pysty vaikka olisi sata vuotta työkokemusta..
About 4 200 e/kk vs. 3 400 e/kk. (peruspalkka) di ja ins voivat aivan hyvin tehdä samoja hommia, jolloin tuo ero on selvästi pienempi. Ins. lähtöpalkka on. n. 2 400 e/kk ja di:n n. 2 900 e/kk. Ins. 15v saa suunnilleen 4 000 e/kk (peruspalkka) - jos urakehitys on ollut luonnollinen, mutta esim. "peruskoodiapinalle" maksetaan 15 v kokemuksellakaan tuskin paljon yli 3 000 e/kk.
Eli sinun logiikallasi sh ansaitsee 50-60% lääkärin palkasta. Siis jos sh voisi koulutuksensa puolesta tehdä lääkärin hommia.
"About 4 200 e/kk vs. 3 400 e/kk. (peruspalkka) di ja ins voivat aivan hyvin tehdä samoja hommia, jolloin tuo ero on selvästi pienempi."
Tässä tod.näk. onkin yksi oleellinen ero akselilla Ins./ DI vs Sh/ lääkäri:
DI ja ins. voivat tehdä sisällöltään samoja hommia (vaikka useimmiten DI.llä vaativampia/ vastuullisempia), mutta akselilla lääkäri ja sairaanhoitaja tätä ei kyllä oikein ymmärtääkseni tapahdu.
ketkä olisivat duunareita, jos sh:t ovat kerran keskijohtoa?
Ai nyt teille Tehyn ämmille ei riitä edes 24% ja tuo vertaaminen lääkärin palkkaan vain jatkuu! Sairaanhoitajan koulus on puolet lyhyempi joten vertaapa palkkaa kunnallisen puolen lääkärin palkkaan ja suhteuta vähän!
tai lakimiehen ja asianajotoimiston sihteerin tai eläinlääkärin ja eläintenhoitajan.
Saisit osuvamman vertailun.