Oletteko huomannu pilateksen hyödyttävän? utelias kun olin niin ois kiva tietää näkyykö muilla tuloksia?
Hyödyttääkö?
4
3177
Vastaukset
- Kesäkuu
Kyllä minulla on ainakin tuloksia näkynyt. Vatsa kaventunu ja sellasta.
- Pilatesharrastaja
Kyllä Pilates hyödyttää, mutta tuloksia ei näy heti. Olen harrastanut maaliskuusta 07 alkaen ja kyllä tuloksien näkymiseen menee ainakin neljä-viisi kuukautta. Silloin huomaa jo vähän kehittyneensä, mutta koko ajan kropassa on kuitenkin parantamisen varaa. Kun asentoa vähän muutetaan, niin taas menee hetki ennenkuin pystyy tekemään liikkeen vaikeuksitta. On myös muistettava harjoittaa Pilatesta säännöllisesti, itse harrastan 2 kertaa viikossa.
Olen aloittanut Pilateksen periaatteessa siksi, että minulla on selkävaivoja. Niihin se on myös auttanut. Ryhti on parantunut. Vatsalihakset ja myös käsilihakset ovat minulla kehittyneet. Ja kyllä vatsa on vetäytynyt sitä myöden myös sisäänpäin. Mutta mitään rasvanpolttoa kyseinen laji ei ole. Itse olen ajatellut alkaa polttamaan rasvaa jotenkin muulla tavalla, sillä eihän nuo vatsalihakset sieltä kerroksien alta näy :o)
Tsemppiä harjoitteluun! Kyllä niitä tuloksia alkaa näkymään, kun olet vain kärsivällinen. PS: Sitten kun olet kehittynyt lajissa tarpeeksi, kannattaa kokeilla pallopilatesta. Se tuo uutta puhtia harjoittelemiseen. Ja siinä tosiaan huomaa, että on kehittynyt.- kovin hyvältä
4-5kk että näkyy että vaikuttaa? Millä tavalla vaikuttaa? Itse lenkkeilen ja pilatesta/kunto piiriä ja vaikutus näkyi jo parissa viikossa. Pylly varsinkin kiinteempi/kauniinpi ja ryhti parempi.
- 40 v
kovin hyvältä kirjoitti:
4-5kk että näkyy että vaikuttaa? Millä tavalla vaikuttaa? Itse lenkkeilen ja pilatesta/kunto piiriä ja vaikutus näkyi jo parissa viikossa. Pylly varsinkin kiinteempi/kauniinpi ja ryhti parempi.
Kyllä itse olen todennut myös, että Pilates näkyy ja tuntuu varsin nopeasti; vatsa litistyy, ryhti paranee ja selkäkivut helpottavat. Mielestäni Pilates lisää tietoisuutta omasta kehosta ja "korsetin" tärkeydestä, eli juuri passeli juttu pitkään selkävaivoista kärsineelle ikiliikkujalle, jolla keskivartalo ensimmäisen kerran elämässä alkoi kerätä rasvaa heti kun 40 tuli täyteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2024404Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t583142Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881737Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181316Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121314Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231117Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101101- 491075
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2471073- 49976