Jos työtaistelu aloitetaan niin, että sen kärki kohdistuu lapsiin ja vakavasti sairaisiin, ei kansan sympatiaa heru. Eikä pidäkään!
Jos ihmishenget olisi turvattu niin toimilla olisi kansan tuki. Lääkärit ymmärsivät tämän - ja saivat tahtonsa läpi.
Jos ihmishenget olisi turvattu niin toimilla olisi kansan tuki. Lääkärit ymmärsivät tämän - ja saivat tahtonsa läpi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja tuhoaa työnantajan taistelutahdon tapattamalla lapsia ja vakavasti sairaita.
aina haittaa toiselle osapuolelle. Muunlainen lakko ei pure, se on koettu. Sitäpaitsi työnantajapuolen velvollisuus on taata se hoito, meillä hoitajilla on kai oikeus irtisanoutua jos ei olla tyytyväisiä työoloihimme?? Kuten kaikilla muillakin. Vai tuntuuko reilulta ;"tulkaa meille töihin, palkan määräämme me , ette saa lakkoilla ettekä irtisanoutua". Kuullostaako demokratialta?
tietyn eturyhmän kiristystä. Eli olette vapaat irtisanoutumaan;)
Siis joo ehdottomasti!
Kaikilla täytyy olla oikeus irtisanoutua! JA ONKIN!
Ja työnantajalla on oikeus ja velvollisuus turvata toimintansa.
Irtisanottujen tilalle siis pitää hakea korvaavaa työvoimaa ja laittaa paikat hakuun.
Joten siitä on Tehyn turha itkeä että kun irtisanottujen tilalle ollaan palkkaamassa uusia työntekijöitä! TOTTAKAI IRTISANOTUN TILALLE haetaan uutta jos tarve on.
12.7% kun ei vaan ole vähän! Eli hyvää korotusta olisi tullut ilman tätä turhaa ahneutta.
Joten ei ollut kyse siitä että mitään ei olisi tarjottu tehyläisille.
Koska aikaisemmin on NÄIN PALJON TARJOTTU?
Mutta kuten todettu KAIKILLA ON OIKEUS IRTISANOUTUA! Ja on vaan turhaa kuvitella että työnantajan pitäisi seista tumput suorina.
eikä siitä sen enempää. Hyvä, että lähtevät 19.11. Toivottavasti suuntaavat luutansa luoteeseen ja häipyvät näköpiiristämme lopullisesti. Työnantajapuoli tekee tarvittavat järjestelyt. Kiristysyritys epäonnistuu ja työn tuottavuus kasvaa. Ehkä tätä juuri tarvittiinkin.
Tarjottu korotus oli ihan hyvä. Miksi juuri tehyn olisi pitänyt saada enemmän kuin muut?