Biologin palkka

asdf

Osaisiko kenties joku kertoa millaista palkkaa biologit yleensä saavat ja onko Suomessa biologeille ylipäätään ollenkaan töitä? Minusta on aika outoa, että yliopistossa opiskellut biologi tienaisi "vaativuustasokartan tasojen 1-5 mukaisesti, jolloin tehtäväkohtainen palkanosa on 1 512,89 - 2 382,90 euroa kuukaudessa." Sehän on vähemmän kuin esimerkiksi sairaanhoitajan palkka.

2

2702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akateemisuudesta joskin

      poikkeuksiakin on kuten lääkärit tai asianajajat. Kertomasi palkka vaikuttaa varsin realistiselta ja samaa palkkaa saa siis amki:n käyneet tai jopa siivooja, joka tekee ylityötä tai pyörittää omaa toiminimeä.

      Suomessa on myös ns. keskituloisilla erittäin korkea verotus.

      En varsinaisesti tunne biologien palkkausta ulkomailla. Suosittelen kuitenkin että tutustut alan palkkatasoon esim. Saksassa. Siellä akateemisesti koulutetut eivät työskentele alle 5000 €:n kk-palkan.

      Otapa siis selvää asioista ja nosta tarvittaessa kytkintä kun vielä olet nuori ja voit lähteä !

    • työskentelet...

      Valtion laitoksissa (yliopisto, tutkimuskeskukset), tutkijan palkka on n. 2000 €. Tohtorin tutkinnon jälkeen reilut 2500 €. Jos jonkinlaista palkkaa ja vakituista työpaikkaa havittelet, kannattaa suuntautua lukion opettajaksi. Suomessa ei todellakaan kannata kouluttautua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3617
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2704
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2657
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2428
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2363
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      268
      2230
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      46
      1953
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1501
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1428
    Aihe