Potilaskuolemien maksimointi Tehyn

Tehy on valinnut strategiakseen hoitohenkilökunnan irtisanoutumiset mahdollisimman haavoittuvista yksiköistä, joissa irtisanoutumiset aiheuttaisivat mahdollisimman paljon potilaskuolemia eli tehohoidon, syöpähoidot, keskolat, leikkaussalit. Kerta kaikkiaan törkeää toimintaa! Mikään muu ei näköjään tehyläisille merkitse paitsi RAHA!
8324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sinulle varmaan kelpaa palkankorotus minkä sinun ammattiliittosi on sinulle neuvotellut, eikö vain? Vai onko kateus iskenyt kun jo iän kaiken kyykytetyt hoitajat ovat saamassa kenties jotain?
Kyllä se vaan on niin että hoitajia käytetään hyväksi niinkauan kunnes raja tulee vastaan eli nyt. Aina voi vedota että hoitajat eivät voi tehdä sitä tai tätä koska potilasturvallisuus kärsii. Kun hoitajat nyt ovat irtisanomassa itsensä niin vastuu jää silloin kunnille ja valtiolle turvata hoito. Eivät sairaanhoitajat tuota terveyspalveluita vaan ovat työntekijöinä.
Sitä paitsi kyllä se raha varmaan tosiaan kiinnostaa. Sillä maksetaan laskut.
Sitäpaitsi mielenkiintoista on se että nyt Suomi älähtää kun hoitajat reagoivat omiin oikeuksiinsa saada kunnon palkkaa. Ennen kun yleinen mielipide on ollut se että lääkäri hoitaa ja sairaanhoitaja vaan peesaa siinä mukana.

Äänestä
  • Selvitty ja pahemmista tilanteista.

    Se että tehy iski suuruudenhulluudessaan vyön alle, ei lamauta Suomea. Terveydenhuoltoala on potenut vuosikausia tehottomuutta, johtuen sairaanhoitajien halusta hoitaa kaikki potilaan hoitoon tarvittavat toimet, eli muuta henkilökuntaa ei tarvita lainkaan, koska potilaan keskitetty hoito sairaanhoitajille mukamas antaa parhaan tuloksen. Kittiä kanssa, työn uudelleen organisointi tuottaa sen tuloksen, että sairaanhoitajien tarve jatkossa vähenee huomattavasti.

    Tehyn oli pakko suunnata irtisanomiset kaikkein vaikeimmin korvattavaan henkilöstöön, koska muuten työnantaja olisi tavallisten sairaanhoitajien irtisanoutuessa vain ollut tyytyväinen, koska ei olisi tarvinnut vähentää sairaanhoitajia, koska älysivät lähteä itse.

    Äänestä

  • ihmishenkeen yhtä välinpitämättömästi suhtautuvaa ammattijärjestö kuin Tehy. Tapatetaan potilaan, jotta saadaan rahaa etelänmatkoihin, eikö niin?

    Äänestä

Onneksi kaikesta voi oppia. Tulevaisuudessa vastaava teko voidaan estää melko helpostikkin.
Nykyistä tilannetta oli mahdoton ennakoida, ennen lakko on ollut se "kovin" keino ja lakon varalle meillä on ja olisi ollut selkeä ja hyvä oma lainsäädäntö.

Homma hoituu, kun seuraavat hoitajat valitaan koulutukseen psykologisten testien ja haastettaelujen pohjalta ja vastavalmistuneilta otetaan vala, joka velvoittaa tekemään työtä siten, että potilaan henki ja turvallisuus ei esim. lakkojen takia vaarannu. Lisävala vannotaan aina uudessa työpaikassa ja työtehtävissä ennen työn vastaanottamista. Kyllä tuliojoita on vaikka kuinka paljon. Kyse on koulutettujen määrästä ja ammattin valintaperusteista. Uskon, että moni nuorehko nykyisin pätkätöitä tekevä akateeminenkin vaihtaisi alaakin pikakoulutuksen turvin ja olisi tyytyväinen palkkaukseen, esim. pyskologian ja sosiaalipedagogiikan opiskelijat ja nuoremmat ko. alojen valmistuneet. Aika paljon valmiita opintoja olisi monilla kasvatustieteilijöilläkin. Meillä on myös suuri vapaaehtoisten armeija,joukko ihmisiä, jotka ovat maksaneet itse monet ensiapukurssit voidakseen auttaa hädässä olevia. (Mahdollisesti heitä voidaan käyttä tulevissa hätätilanteissa, ainakin sairasauton mukana ja ensiavussa, jos löytyy vapaana olevia.) Kannattaa hieman enemmän panostaa luonnevalintaan vastaisuudessa koulutuspaikkoja jaettaessa.

Äänestä

Sairaanhoitajat ovat jo nykyisellään ylipalkattuja. Itse sairaalassa aika-ajoin potilaana olleena huomasin, että monien hoitajien työaika meneen juoruillessa, kahvin juonnissa ja yksityispuheluita soittaessa. Kun pyydät hoitajilta apua, sinulle sanotaan: " oma apu paras apu". Jo on röykeys huipussaan. Suomeen pitäisi tuoda hoitajiea Thaimaasta. Sieltä tulevat ahkerat, ystävälliset ja korkean työmoraalin omaavat hoitajat.

Äänestä
  • simpanssilla

    Äänestä

  • korvata kirjoitti:

    simpanssilla

    Noh, tuokaa niitä sijaisia vaikka ambomaalta, eihän teitä mikään estä. Noh, mikä kestää ja estää, tuokaa jo, hushus!

    Äänestä

  • simpanssit! kirjoitti:

    Noh, tuokaa niitä sijaisia vaikka ambomaalta, eihän teitä mikään estä. Noh, mikä kestää ja estää, tuokaa jo, hushus!

    jotka yksityiset palvelutuottajat kouluttavat, TEO:n rekisteröintiä jo odotellaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tavoite kirjoitti:

Tehy on valinnut strategiakseen hoitohenkilökunnan irtisanoutumiset mahdollisimman haavoittuvista yksiköistä, joissa irtisanoutumiset aiheuttaisivat mahdollisimman paljon potilaskuolemia eli tehohoidon, syöpähoidot, keskolat, leikkaussalit. Kerta kaikkiaan törkeää toimintaa! Mikään muu ei näköjään tehyläisille merkitse paitsi RAHA!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu