http://www.lidl.fi/fi/home.nsf/pages/c.o.20071108.p.Yamaha_EGO12_sahkokitarasetti
tuo vai http://www.gigantti.fi/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/store-gigantti-Site/fi_FI/-/EUR/El_DisplayProductInformation-Start;pgid=D6ez6oZKCVlSR0EjF5FBwx1q0000sUaKJBk3?ProductID=frbD4QFHEOAAAAEOXmAkfsFD&CatalogCategoryID=
vai sitte http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=1444&productId=288381&shopId=10001&findPath=true&compartmentId=10019&categoryId=10172&catalogId=1444&ddkey=ProductDisplay ????
alotin just soittaan kitaraa niin mikä noista kannattais hankkia?
tuo vai http://www.gigantti.fi/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/store-gigantti-Site/fi_FI/-/EUR/El_DisplayProductInformation-Start;pgid=D6ez6oZKCVlSR0EjF5FBwx1q0000sUaKJBk3?ProductID=frbD4QFHEOAAAAEOXmAkfsFD&CatalogCategoryID=
vai sitte http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=1444&productId=288381&shopId=10001&findPath=true&compartmentId=10019&categoryId=10172&catalogId=1444&ddkey=ProductDisplay ????
alotin just soittaan kitaraa niin mikä noista kannattais hankkia?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ottaisin noista yamahan paketin. Tekee laadukkaita soittimia. Siinä on myös tallassa humbucker mikki joten saat hyviä hevi saundeja sillä tai voit valita single coilit ja saat stratocaster saundin.
Paketeissa ja halvoissa kitaroissa on vaan se haittapuoli ettei tiedä täsmälleen mitä ostaa kun ei voi välttämättä kokeilla juuri sitä kitaraa joka on siinä ostettavassa paketissa.(voin olla väärässäkin)Niissä voi olla erilaisia virheitä, vääräkaula, viritys ei pidä etc, mutta jos jossain niin yamahassa niiden esiityvyys on mielestäni pienenpi riski kun noilla muilla. Ja tietysti jos jotain on pahasti pielessa niin kyllähän takuu korvaa...nykyisin kyllä halvemissakin kitaroissa alkaa kaulat jo olla suoria vaikkakaan ominaisuuksiltaan niitä ei voi verrata täysin yli 400€ kitaroihin. Uskon että yamahalla pääset hyvään alkuun.
Ei hassummin noin halvalta kitaralta.
Tuo on ilmeisesti sama paketti ja kitara vaikka nimi ei ihan sama olekaan.
http://www.axetopia.com/items/Yamaha/YAMEG112PAK.htm
Linkki meni vähän pieleen- Klikkaa sitä Zzound merkkiä!!!!
sitä merkin yllä olevaa riviä..vattu pitäsköhän mennä nukkumaan:/
En katsonut linkkejä, mutta osoitteet kertovat aika paljon. Eikö ihan musiikkiliikkeestä kannattais ostaa kepit? Nuo on kaikki jotakin kaikkea muuta kun musiikin alan liikkeitä.
Ikävä kyllä sielläkään musaliikeessä ei aloittelija saa tuolla hinnalla sen kummempaa. Kokeilustakaan kun ei ole oikeastaan mitään hyötyä juuri osaamatomuuden takia. Joskus näille myydään kepit jotka ei asioista tietäville kelpaa.
Pieni vinkki. säästä satanen enemmän rahaa niin saat tuplasti paremman kitaran.
Ja jos kumminkin päädyt ostamaan jonkin noista, niin älä kuitenkaan päädy williamsiin, ethän? osta sitten vaikka jammu.
Isäni yllätti ja kiikutti tänään kotiin tuommoisen Anttilan Williamsin. :'D Voivoi.. Hävetti ja pidin sille saarnaa, että huonompaa pakettikitaraa saa varmaan etsiä. Mutta eipä se ainakaan tähän mennessä ole sittenkään hassumpi ollut, vahvistin on kyllä vähän säälittävän oloinen. Ihan kunnolla en ole vielä kokeillut, mutta sen tiedän, että ainoaksi kitarakseni en mokomaa kyllä kelpuuttaisi. Huh. Kökkö ääni. On kyllä selvää, että aloittelija on varmaan ihan täpinöissään saadessaan tuommoisen, koska onhan se eka kitara aika magee juttu olipa se mikä tahansa.. Ja kyllä toi Williams (oli joku alennus, maksoi 100€) on hintansa veroinen, ei siinä mitään.. :'D
Mutta olen kyllä vähän sillä kannalla, että mikäli pakettikitara on ihan välttämättä ostettava, niin kannattaa ostaa edes laadukas sellainen.. Ja ne laadukkaat harvemmin löytyvät marketista. Noista linkeistä merkkien perusteella tietty joku Yamaha kuulostais kivoimmalta, mutta mistäs minä tiedän..
otsikko
Oli se ainakin äsken vireessä, vaikka edellisenä päivänä olin virittänyt.. Tai noh, en kyllä mittarilla tarkistanut, mutta silleen vireessä, että korvieni mielestä oli ihan soitettavassa kunnossa, mutta eihän minulla tietenkään mikään absoluuttinen sävelkorva ole.. Mutta pahahan tässä on vielä arvioida, kun on sen verran vähän aikaa tuo kitara vasta ollut.. Mutta kyllä se hintansa veroinen on, (mitä ikinä se sitten tässä tapauksessa tarkoittaakaan..) koska olihan toi nyt sentään aika uskomattoman halpa..
Mulla on sellainen käsitys, että paketteihin niputetaan sellaiset tuotteet, jotka ei muuten mene kaupaksi. Siis parempi myydä halvalla pois käsistä, kun seisottaa varastossa! Monesti paketeissa näkee just sellasia kitaroita, joita ei muuten edes löydy yksittäisinä myynnissä.
Jos haluat oikeasti hyvän, halvan vahvistimen, niin osta Micro Cube! Sillä pärjäät ja siinä on sulle vaikka treenistyrkkari koko loppuiäkses! Noiden pakettistyrkkareiden tasosta ei voida puhua edes samana päivän MC:n kanssa ja styrkkari on juuri se juttu, joka varsinkin aloittelijan kohdalla näyttelee merkittävää osaa.
http://www.thomann.de/fi/roland_micro_cube.htm
Jos pitää pyrkiä tohon samaan hintaluokkaan, niin kitaran valitseminen onkin sitt kinkkisempi juttu.
Keräsin tohon nipun malleja, joiden hinnalla päästään lähelle noita paketteja. Kriteerinä oli se, että kitaran materiaaliksi on ainakin ilmoitettu ihan oikea puu! Harley Bentonit jätin suosiolla pois.
http://www.thomann.de/fi/epiphone_les_paul_special_ii_hcs.htm
http://www.thomann.de/fi/fender_squier_affinity_mn_bsb.htm
http://www.thomann.de/fi/epiphone_lp_special_black.htm
http://www.thomann.de/fi/peavey_generation_ex_triplesingle_bk.htm
http://www.thomann.de/fi/fender_squier_affinity_tele_mn_bb.htm
Kitaran kohdalla suosittelisin ostamaan mieluummin käytetyn, koska halvalla saattaa saada jo ihan oikeesti hyvän kitaran. Toki ois suotavaa, että sais testauskaveriksi jonkun tyypin, jolla on jo kokemusta kitaroista.
Täytyy kuitenkin muistaa, että vaikka ostat uuden halpiskitaran, niin ei todellakaan ole takuuta siitä, että kitara ois hyvä tai "virheetön". Hyvin usein uusissa halpiksissa nauhat törröttää tai kaulan suoruus on mitä on.
...ja tämä ei ollut sitten Thomann liikkeen mainos(Thomann sivujen hakukone on vaan parempi, kun muiden ja siellä on laajin valikoima eri tuotteita)!
Samoja tuotteita löytyy suomalaisista musiikkiliikkeistä! Itseasiassa voihan sitä mennä kauppaa, josta löytyy noita tuotteita ja yrittää kauppiaan kanssa rakentaa sopuhintainen paketti?!
Micro Cuben hankkimista kuitenkin lämpimästi suosittelen!