Vähähiilihydraattinen laihdutti paremmin kuin suositusten ruokavalio
Churchill-sairaalan diabeteskeskuksessa Iso-Britannian Oxfordissa tutkittiin vähähiilihydraattisen ruokavalion vaikutusta laihdutustulokseen ja veriarvoihin sekä terveillä henkilöillä että tyypin 2 diabeetikoilla.
13 diabeetikkoa ja 13 tervettä henkilöä, ylipainoisia keski-ikäisiä, jaettiin satunnaisesti kolmen kuukauden ajaksi kahdelle eri ruokavaliolle ja heitä seurattiin kuukausittain.
Toinen ryhmä noudatti vähähiilihydraattista (vhh) ruokavaliota ja heidän hiilihydraattien saantinsa päivässä oli korkeintaan 40 grammaa.
Toinen ryhmä puolestaan noudatti Iso-Britannian diabetesliiton suosittelemaa ruokavaliota, joka vastaa läheisesti myös suomalaisia ravitsemussuosituksia.
Vhh-ruokavaliota noudattaneet laihtuivat keskimäärin 6,9 kiloa, kun taas suositusten mukaista ruokavaliota noudattaneet laihtuivat keskimäärin 2,1 kiloa. Laihdutustuloksen ero oli tilastollisesti merkitsevä. Vhh-ruokavalio oli yhtä tehokas sekä diabeetikoilla että terveillä. Ryhmien välille ei muodostunut eroa mitatuissa veriarvoissa.
Tutkimus julkaistaan Diabetic Medicine -lehdessä. http://www.blackwell-synergy.com/doi/abs/10.1111/j.1464-5491.2007.02290.x
http://www.ravitsemusjaterveys.fi/vhh-laihdutti-paremmin-kuin-suositusten.html
Churchill-sairaalan diabeteskeskuksessa Iso-Britannian Oxfordissa tutkittiin vähähiilihydraattisen ruokavalion vaikutusta laihdutustulokseen ja veriarvoihin sekä terveillä henkilöillä että tyypin 2 diabeetikoilla.
13 diabeetikkoa ja 13 tervettä henkilöä, ylipainoisia keski-ikäisiä, jaettiin satunnaisesti kolmen kuukauden ajaksi kahdelle eri ruokavaliolle ja heitä seurattiin kuukausittain.
Toinen ryhmä noudatti vähähiilihydraattista (vhh) ruokavaliota ja heidän hiilihydraattien saantinsa päivässä oli korkeintaan 40 grammaa.
Toinen ryhmä puolestaan noudatti Iso-Britannian diabetesliiton suosittelemaa ruokavaliota, joka vastaa läheisesti myös suomalaisia ravitsemussuosituksia.
Vhh-ruokavaliota noudattaneet laihtuivat keskimäärin 6,9 kiloa, kun taas suositusten mukaista ruokavaliota noudattaneet laihtuivat keskimäärin 2,1 kiloa. Laihdutustuloksen ero oli tilastollisesti merkitsevä. Vhh-ruokavalio oli yhtä tehokas sekä diabeetikoilla että terveillä. Ryhmien välille ei muodostunut eroa mitatuissa veriarvoissa.
Tutkimus julkaistaan Diabetic Medicine -lehdessä. http://www.blackwell-synergy.com/doi/abs/10.1111/j.1464-5491.2007.02290.x
http://www.ravitsemusjaterveys.fi/vhh-laihdutti-paremmin-kuin-suositusten.html
Vastaukset 26
Vanhimmat
että vaikka vhh:lla laihtui paremmin (vanha tieto), veriarvot eivät muuttuneet? Eli pysyivätkö diabeetikoiden verensokerit samanlaisina sekä vhh- että "normi"laihdutuksen jälkeen?
Todella mielenkiintoista.
Tiivistelmän perusteella veren sokeriarvoista mitattiin pelkästään HbA1c. Jos olen oikein käsittänyt, niin se ei muutu kovin nopeasti, ja tämä tutkimus oli melko lyhytkestoinen.
Kieltämättä olisi mielenkiintoista nähdä erot paastosokerissa tai esimerkkivuorokauden aterianjälkeisissä sokeri- ja insuliiniarvoissa.
vaivaudutaan tutkimaan diabeetikkojen vs ei-diabeetikkojen elämää vhh- tai normidieetillä, kyllä silloin varmasti kiinnitetään huomio myös verensokeriin.
Jos pitkäaikaisverensokeri ei muuttunut kummallakaan ryhmällä, voidaan päätellä, että edes isomman määrän laihduttavana vhh ei vaikuta sen suotuisammin verensokeriarvoihin kuin normidieetin parin kilon laihdutus.
Mikä olikaan tutkimuksen tulkinta? Vhh:n tehokkaammasta laihdutustehosta lyhyellä aikavälillä olikin jo tutkittua tietoa. (Kumma kyllä, painonpudotuksessa lyhytkin tutkimusaika riittää.)
Miksi ihmeessä sinun on niin vaikea hyväksyä, että vhh-ruokavalio todellakin parantaa veren sokeriarvoja? Eihän se *sinulta* ole pois, ellei sitten vhh-ruokavalion yleistymisestä seuraa sinulle jotakin taloudellista tai aatteellista harmia.
"Jos pitkäaikaisverensokeri ei muuttunut kummallakaan ryhmällä"
Tiivistelmässä ei sanottu, etteikö se olisi muuttunut. Ehkei muutos ryhmien välillä ollut tilastollisesti merkitsevä, kun aika oli aika lyhyt, porukka pieni ja vain osa oli diabeetikkoja. Eikä tuo mitattu ole todellakaan ainoa sokerarvo. Aterianjälkeinen vs laskee roimasti heti ensimmäisestä ateriasta lähitien. Tämän voi jokainen diabeetikko helposti itse todeta mittaamalla.
Muualla tutkittua:
HbA1c 7,5 % -> 6,5 %
http://www.nutritionandmetabolism.com/content/2/1/34
HbA1c 8 % -> 6.6 %.
http://www.nutritionandmetabolism.com/content/3/1/22
Viimeaikaiset tutkimukset ovat osoittaneet, että vähähiilihydraattinen ruokavalio parantaa sokeriaineenvaihduntaa sekä terveillä ihmisillä että kakkostyypin diabeetikoilla.
Koska vähähiilihydraattinen ruokavalio laskee verensokeria ja insuliinia, sitä pitäisi harkita korkeaan verensokeriin, korkeaan insuliiniin sekä insuliiniresistenssiin liittyvien sairauksien hoidossa.
http://www.ajcn.org/cgi/content/full/86/2/276
nimenomaan ei vähentänyt. Yritän etsiä kokotekstiä.
Sikäli mielenkiintoista, että lehden aihealue sisällysluetteloiden perusteella käsittelee diabeteksen hoitoa laidasta laitaan. Tämä artikkeli on vain "pisara meressä".
Ehkä muotoilin muutoksen huonosti. Tarkoitus oli sanoa, ettei veriarvoissa ollut merkittäviä muutoksia, vaikka painossa oli. Siis tässä tutkimuksessa.
miksi tuuletat tutkimuksella, jossa sanotaan:
"Conclusions The diet was equally effective in those with and without diabetes."
Ts. Dieetti laihdutti yhtä hyvin diabeetikot kuin ei-diabeetikot. Eikä puhettakaan sokeriarvojen parantumisesta.
"Ehkei muutos ryhmien välillä ollut tilastollisesti merkitsevä, kun aika oli aika lyhyt, porukka pieni ja vain osa oli diabeetikkoja."
- Kumma kyllä, toisinpäin tämä toimii kiistatta :).
En tuuleta pelkästään tällä tutkimuksella. Säännöllisesti tulee uutta tutkittua tietoa vhh-ruokavalion eduista. Jokainen yksittäinen tutkimus tuo osansa siihen.
että Britanniassa ei ole ruisleipää, käristetään perunat rasvassa ja täysjyväpasta- ja riisi ovat tuntematon käsite? Vihannekset ovat siellä lähes aina ylikypsennettyjä, salaatti harvinainen.
Älä tule tänne sanomaan, että Britannian suositukset käyvät yksi yhteen Suomen Diabetesliiton suositusten kanssa!
Jos olet joskus edes vilkaissut ruisleipäpakkauksesi tuoteselostetta niin suomen suosituin ruisleipä sisältää 36% ruista ja sitten on lisätty vehnäjauhoja.
missä kerrotaan Brittien suosituksen olevan sitä mitä kirjoitit?
Ihan sama kuin väittäisi että suomalaiset lihovat noudattamalla KTLn suosituksia.
Meillä se suosituin leipä korvaa vaalean leivän. Ruisleiväksi on sitten ruisleipää.
Tuossa:
http://uk.sitestat.com/diabetes/website-uk/s?About_us.Our_Views.Care_recommendations.Nutritional_guidelines_in_diabetes_care.nutrition_guidelines.pdf&ns_type=pdf&ns_url=http://www.diabetes.org.uk/Documents/Professionals/nutrition_guidelines.pdf
voin valaista, että vaikka paino tippui tilastollisesti merkittävästi enemmän vhh-ryhmässä, veren rasva-arvoissa ja veren pitkäaikaissokereissa ei saatu esiin merkittäviä eroja eri ryhmien välillä. Siis suuremmasta painonlaskusta huolimatta.
Johtopäätöksenä tutkijat esittivät, että vhh voi olla turvallinen lyhytaikaisesti painonpudotukseen käytettynä sekä diabeetikoilla että ei-diabeetikoilla.
Tämän tutkimuksen perusteella väitteet verensokeri- ja kolesteroliarvojen paranemisesta vhh:lla versus diabeetikoille suositeltu ruokavalio voidaan heittää romukoppaan.
"Tämän tutkimuksen perusteella väitteet verensokeri- ja kolesteroliarvojen paranemisesta vhh:lla versus diabeetikoille suositeltu ruokavalio voidaan heittää romukoppaan."
Aika helposti allekirjoitat oman aatteesi pelkästään yhden tutkimuksen perusteella, vaikka useat muut tutkimukset ja katsausartikkelit osoittavat päinvastaista. Sinulla taitaa olla enemmän valmista asennetta kuin avointa tiedonhalua.
Jos sanon "tämän tutkimuksen" perusteella, tarkoitan vain kyseistä tutkimusta, en muita. Tehtäväni ei liene asettaa tutkimusta vertailuun muiden kanssa. Huomaa, että sinä nostit tämän tutkimuksen tarkasteluun, en minä. Ja ota huomioon myös nimenomaan vhh-laisten taholta tulleet väitteet veriarvojen dramaattisesta paranemisesta.
Silmäilin myös muita kyseisen lehden diabetesartikkeleita, siellä ei todellakaan noussut esiin vhh:n ylivoimaisuus.
Aika helposti teet muuten päätelmiä ihmisestä.
"Ja ota huomioon myös nimenomaan vhh-laisten taholta tulleet väitteet veriarvojen dramaattisesta paranemisesta."
Veriarvojen paranemisesta on paljon tutkittua tietoa. Laitan nyt vielä kerran muutaman vihjeen mutta jatkossa jätän tuollaiset vihjailut enemmän omaan arvoonsa.
http://www.ajcn.org/cgi/content/full/86/2/276
http://archinte.ama-assn.org/cgi/content/full/166/3/285
http://jama.ama-assn.org/cgi/content/abstract/297/9/969
"Silmäilin myös muita kyseisen lehden diabetesartikkeleita, siellä ei todellakaan noussut esiin vhh:n ylivoimaisuus."
Jos muissa artikkeleissa ei käsitellä vhh-ruokavaliota, niin havaintosi ei ole kovin yllättävä.
artikkeleja kyseisestä lehdestä, ihan hakutoiminnolla, mutta en oikein voi niitä tänne kopioida. Abstraktit ehkä. Tai en tiedä, viitsinkö vaivautua.
Etkö mitenkään pysty ymmärtämään, että puhuin vain ja ainoastaan tuosta alkuperäisestä tutkimuksesta, jonka nostit esille ja sen johtopäätöksistä? En muista.
Ei tarvitse koko abstrakteja kopioida, mutta laita vaikka linkit kuhunkin.
myöhemmin viikolla. Lähden pariksi päiväksi reissuun.
kuin vastata asiallisiin kysymyksiin. Miten saataisiin palstatrolli johonkin reissuun ettei olisi täällä 24/7 päivystämässä. Onko hän kenties jossain hoitokodissa ja lääkityksen alaisena?
Vhh on kuuluisa siitä että siinä paino putoaa ensi alkuun nopeasti koska hiilihydraatteihin sitoutunutta vettä vähenee kehosta.
Pitkässä juoksussa tilanne näyttää hieman toisenlaiset kasvot laihdutustulosten osalta.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dna00004
Pitkän aikavälin muutokset luulisi tässä olevan ratkaisevia, koska täällä vhh:ta toitotetaan nimenomaan eliniän kestävänä ravitsemusmenetelmänä.
Milloin julkaiset antamani linkin kotisivuillasi? Selkeästi ja yksiselitteisesti kerrottu tutkimustulos ja lähteet originaaleihin tutkimuksiin jutun lopussa. Mikä voisi parempi linkki julkaistavaksi? Vai onko siinä jotain mitä et haluaisi päivänvaloon?
Linkkisi käsittelee tutkimusta vuodelta 2005. Siihen aikaan en vielä kirjoitellut ja nyt olen toistaiseksi uutisoinut lähinnä uusia tutkimuksia. Tänä vuonnahan julkaistiin aika lailla vastaava laihdutusruokavalioita vertaileva tutkimus, mutta siinä oli kaksi kertaa yhtä paljon koehenkilöitä ja siksi parempi todistusvoima. Siinä Atkins oli eniten laihduttava ja terveellisin vaihtoehto.
http://www.ravitsemusjaterveys.fi/suuri-laihdutustutkimus.html
Valitettavasti mistään ruokavaliosta ei ole olemassa todella pitkäaikaista tutkimusnäyttöä, käytännön syistä.
Laskee se HbA1c melko pienelläkin hiilarien vähennyksellä, kunhan aikaa annetaan:
Long-term effects of a diet loosely restricting carbohydrates on HbA1c levels, BMI and tapering of sulfonylureas in type 2 diabetes: A 2-year follow-up study
http://dx.doi.org/10.1016/j.diabres.2007.09.009
millä tahansa järkevällä ruokavalion tarkkailulla kahdessa vuodessa, jopa aiemmin.
kun sitä joku on palstalla kysellyt.
trollaattori trollaa ja työntelee samalla rollaattoriaan kohti hoitajien huonetta.