MITEN KÄY SUURPERHEIDEN

Nimetön

Miten käy suurperheiden autoilun kun se iso tila-auto on pakon sanelema juttu jos aikoo liikkua korvesta jonnekkin ja kun konehuoneessa on se kutonen(chevy transport tai chrysler voyager) niin onko kellään tietoa paljonko se perheen liikuttelu tulee jatkossa enempi vuodessa maksamaan?

19

2868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uouoi

      Ajoneuvovero muuttuu päästöperusteiseksi 2010. Osta vaikka Renault Grand Scenic disuna, mahtuu porukkaa kyytiin ja hinta tippuu aikaisemmasta.

      • *Kansalainen*

        Ei se muutu päästöperusteiseksi vaan hiilidioksidipäästöperusteiseksi.


    • valintaan, niin hyvin käy

      esim. 7 hengen diesel Corolla Verson hinta tippuu 3 tonnia. Tulee ihan varmasti halvemmaksi kuin Voyager. Tulisi halvemmaksi jo 10tkm ajoilla verrattuna 3.3l V6 voyageriin, vaikka ei mitään verouudistusta olisi tullut.

      • Grand Espace

        ...nyt on kyse isoista tila-autoista!

        Niin. Nimimerkin mukaisella Grand Espacella olen nyt ajanut jonkin aikaa ja kulutus esim. viikonlopun lomareissulla (1000 km) oli vain 7.0 litraa/100 km! Auto oli täynnä porukkaa ja matkatavaroita.

        Moottori on siis 2.2 dCi. Näitä löytyy vähän käytettyinä runsaasti Keski-Euroopasa! Ei muuta.


      • bensana jos saat sen vielä ...
        Grand Espace kirjoitti:

        ...nyt on kyse isoista tila-autoista!

        Niin. Nimimerkin mukaisella Grand Espacella olen nyt ajanut jonkin aikaa ja kulutus esim. viikonlopun lomareissulla (1000 km) oli vain 7.0 litraa/100 km! Auto oli täynnä porukkaa ja matkatavaroita.

        Moottori on siis 2.2 dCi. Näitä löytyy vähän käytettyinä runsaasti Keski-Euroopasa! Ei muuta.

        Ford Galaxy -fiksu vaihtoehto


    • Grand Picasso

      Ostat vain Citroenin Grand Picasson, siinä on oikeasti kunnon tilat, isompikin perhe mahtuu kyytiin, toisin kuin Corolla Versoon. Hinta tippui reilut kolme tonnia. Autoverotuksen muutos auttaa myös suurperheitä, kun ostaa oikean auton.

      • Kukaan ei

        Osta mitään ranskista jos vähänkin autoista tietää, vaikka olis kuinka edullinen.


      • Rellulla mennään

        Ehkä keskustelun aloittaja tarkoitti kysymyksellään sitä että kun pihassa on tila-auto joka luokkaa 10 vuotta vanha (jolla valitettavasti vaan täytyy ajella). Sitä ei liene aikomus vaihtaa ???

        Niin mikä mahtaa olla veron osuus ko autosta. Jos nykyään maksetaan veroa se noin 120 euroa / vuosi niin olikohan se jatkossa max 200 euroa vuodessa ?


      • yhtään parempi?
        Kukaan ei kirjoitti:

        Osta mitään ranskista jos vähänkin autoista tietää, vaikka olis kuinka edullinen.

        Meinaatko tosissaan, että nämä amerikan autot olisivat yhtään parempia mitä Ranskalaiset? Kyllä esim. toi Voyager on laadultaan kyseenalaisempaa mitä Ranskan kärryt.


      • Grand Espace
        Rellulla mennään kirjoitti:

        Ehkä keskustelun aloittaja tarkoitti kysymyksellään sitä että kun pihassa on tila-auto joka luokkaa 10 vuotta vanha (jolla valitettavasti vaan täytyy ajella). Sitä ei liene aikomus vaihtaa ???

        Niin mikä mahtaa olla veron osuus ko autosta. Jos nykyään maksetaan veroa se noin 120 euroa / vuosi niin olikohan se jatkossa max 200 euroa vuodessa ?

        Eli itselläni on nyt tuo vanhalta nimeltään "dieselvero" 650 euron luokkaa vuodessa, niin odotan että 1.1.2010 alkaen se on huomattavasti pienempi. Renoon 2.2 on päästöjen osalta "keskiluokkaa".

        Esim. hyrsleri vojatsulla, jos se on noita isoja V6 bensoja, niin jatkossa käyttömaksu saattaa olla lähellä maksimi-rajaa, olikos se 600 euroa/vuosi!


    • mielenkiintoinen
      • Joo.

        Pakotetaan kansa pieniin autoihin niin perheet pysyy pieninä ja valtio säästää myös lapsilisissä.

        Katainen ja Niinistö ajoivat vaalikiertueella Fiat Puntolla,eivät vaan kertoneet etukäteen äänestäjille että niin tekevät kohta he itsekin.


      • CO2:n vaikutus

        auton käyttöveroon ,itse olen onkinut tiedon että autoni käyttövero nousee 127 € - 190 € .
        2,2 l pensaruisku 120 kw = 219 CO/2 .


    • kukaan nyt

      enää muutenkaan ostaisi tuollaista bensarosvoa, osta diesel.

      • perheen kakkosauto

        Niin diisselillä kun hurnyttelee niin taloudellisesti ajatellen täytyy ajella 15-20tkm.

        JOs ajatellaan että koko perhe liikkuu vuodessa 10 -15 tkm isolla autolla niin kannattaa vaan saastuttaa bentsiini moottorilla. Kun taas perheen toinen auto jolla mennään vaikka 30 - 40 tkm vuodessa on järkevä olla diisseli. tosin tämä nyky käytäntö tekee sen että kohta diisselit (käytetyt) ovat melkki kalliita hankkia verrattuna bentseeni autoon joka on kohta lainsuojaton.... eiköhän ne verot nouse jatkossakin ja samalla bemtsan hinta. Ehkä sitten 10 vuoden päästä verotellaan taasen diisseleitä enemmän kun halutaan myydä bentsa moottoriautoja...


    • assss

      joutuvat lapsiperheet maksamaan jos meinaavat autoilla.
      Tämä uusi laki on tätä kannalta katsottuna jokin tuhkamunien tekele. Mitähän tuppikullejakin ne kloppipojat joille on annettu valtaa päättää oikein ovat?

    • nettomaksaja

      Suurperhe pumppaa niin paljon lapsilisiä ettei se autoilu siihen kyllä kaadu. Kumma kun nuo suurperheelliset on myös niitä suurimpia napisijoita aina ja niille pitäisi valtion muiden sitten kaikki kustantaa?

      Eikö se suurperhe ole vähän niin kuin oma valinta? Jos siitä koituu pikkuisen kuluja jossain kohden niin ne täytyy vaan kestää, enpä ole missään nähnyt suurperheellisen valittavan kun meillä pitää kymmenen hengen katsoa telkkaria samalla hinnalla kuin sinkkutaloudessa.

      On sitten pihassa chevy sekä chrysler? voi voi kannattiko lähteä isottelemaan ihan urakalla?

    • kaksi

      pientä autoa, tulee halvemmaksi.

    • Anonyymi

      Maalla asuva,humvee h2 on perheauto,5 mahtuu väljästi ei olkapäät kolise.Käyttömaksua ei ole,joten kulutusta ei lasketa,turvallinen neliveto joka säähän!Kulutus vain 17l/100km,esim keuruu-lahti-keuruu !Kyllä kelpaa!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2356
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      183
      1954
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      172
      1801
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      118
      1616
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1555
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      114
      1370
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1155
    8. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      166
      1106
    9. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1103
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      59
      1045
    Aihe