MITEN KÄY SUURPERHEIDEN

Nimetön

Miten käy suurperheiden autoilun kun se iso tila-auto on pakon sanelema juttu jos aikoo liikkua korvesta jonnekkin ja kun konehuoneessa on se kutonen(chevy transport tai chrysler voyager) niin onko kellään tietoa paljonko se perheen liikuttelu tulee jatkossa enempi vuodessa maksamaan?

19

2941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uouoi

      Ajoneuvovero muuttuu päästöperusteiseksi 2010. Osta vaikka Renault Grand Scenic disuna, mahtuu porukkaa kyytiin ja hinta tippuu aikaisemmasta.

      • *Kansalainen*

        Ei se muutu päästöperusteiseksi vaan hiilidioksidipäästöperusteiseksi.


    • valintaan, niin hyvin käy

      esim. 7 hengen diesel Corolla Verson hinta tippuu 3 tonnia. Tulee ihan varmasti halvemmaksi kuin Voyager. Tulisi halvemmaksi jo 10tkm ajoilla verrattuna 3.3l V6 voyageriin, vaikka ei mitään verouudistusta olisi tullut.

      • Grand Espace

        ...nyt on kyse isoista tila-autoista!

        Niin. Nimimerkin mukaisella Grand Espacella olen nyt ajanut jonkin aikaa ja kulutus esim. viikonlopun lomareissulla (1000 km) oli vain 7.0 litraa/100 km! Auto oli täynnä porukkaa ja matkatavaroita.

        Moottori on siis 2.2 dCi. Näitä löytyy vähän käytettyinä runsaasti Keski-Euroopasa! Ei muuta.


      • bensana jos saat sen vielä ...
        Grand Espace kirjoitti:

        ...nyt on kyse isoista tila-autoista!

        Niin. Nimimerkin mukaisella Grand Espacella olen nyt ajanut jonkin aikaa ja kulutus esim. viikonlopun lomareissulla (1000 km) oli vain 7.0 litraa/100 km! Auto oli täynnä porukkaa ja matkatavaroita.

        Moottori on siis 2.2 dCi. Näitä löytyy vähän käytettyinä runsaasti Keski-Euroopasa! Ei muuta.

        Ford Galaxy -fiksu vaihtoehto


    • Grand Picasso

      Ostat vain Citroenin Grand Picasson, siinä on oikeasti kunnon tilat, isompikin perhe mahtuu kyytiin, toisin kuin Corolla Versoon. Hinta tippui reilut kolme tonnia. Autoverotuksen muutos auttaa myös suurperheitä, kun ostaa oikean auton.

      • Kukaan ei

        Osta mitään ranskista jos vähänkin autoista tietää, vaikka olis kuinka edullinen.


      • Rellulla mennään

        Ehkä keskustelun aloittaja tarkoitti kysymyksellään sitä että kun pihassa on tila-auto joka luokkaa 10 vuotta vanha (jolla valitettavasti vaan täytyy ajella). Sitä ei liene aikomus vaihtaa ???

        Niin mikä mahtaa olla veron osuus ko autosta. Jos nykyään maksetaan veroa se noin 120 euroa / vuosi niin olikohan se jatkossa max 200 euroa vuodessa ?


      • yhtään parempi?
        Kukaan ei kirjoitti:

        Osta mitään ranskista jos vähänkin autoista tietää, vaikka olis kuinka edullinen.

        Meinaatko tosissaan, että nämä amerikan autot olisivat yhtään parempia mitä Ranskalaiset? Kyllä esim. toi Voyager on laadultaan kyseenalaisempaa mitä Ranskan kärryt.


      • Grand Espace
        Rellulla mennään kirjoitti:

        Ehkä keskustelun aloittaja tarkoitti kysymyksellään sitä että kun pihassa on tila-auto joka luokkaa 10 vuotta vanha (jolla valitettavasti vaan täytyy ajella). Sitä ei liene aikomus vaihtaa ???

        Niin mikä mahtaa olla veron osuus ko autosta. Jos nykyään maksetaan veroa se noin 120 euroa / vuosi niin olikohan se jatkossa max 200 euroa vuodessa ?

        Eli itselläni on nyt tuo vanhalta nimeltään "dieselvero" 650 euron luokkaa vuodessa, niin odotan että 1.1.2010 alkaen se on huomattavasti pienempi. Renoon 2.2 on päästöjen osalta "keskiluokkaa".

        Esim. hyrsleri vojatsulla, jos se on noita isoja V6 bensoja, niin jatkossa käyttömaksu saattaa olla lähellä maksimi-rajaa, olikos se 600 euroa/vuosi!


    • mielenkiintoinen
      • Joo.

        Pakotetaan kansa pieniin autoihin niin perheet pysyy pieninä ja valtio säästää myös lapsilisissä.

        Katainen ja Niinistö ajoivat vaalikiertueella Fiat Puntolla,eivät vaan kertoneet etukäteen äänestäjille että niin tekevät kohta he itsekin.


      • CO2:n vaikutus

        auton käyttöveroon ,itse olen onkinut tiedon että autoni käyttövero nousee 127 € - 190 € .
        2,2 l pensaruisku 120 kw = 219 CO/2 .


    • kukaan nyt

      enää muutenkaan ostaisi tuollaista bensarosvoa, osta diesel.

      • perheen kakkosauto

        Niin diisselillä kun hurnyttelee niin taloudellisesti ajatellen täytyy ajella 15-20tkm.

        JOs ajatellaan että koko perhe liikkuu vuodessa 10 -15 tkm isolla autolla niin kannattaa vaan saastuttaa bentsiini moottorilla. Kun taas perheen toinen auto jolla mennään vaikka 30 - 40 tkm vuodessa on järkevä olla diisseli. tosin tämä nyky käytäntö tekee sen että kohta diisselit (käytetyt) ovat melkki kalliita hankkia verrattuna bentseeni autoon joka on kohta lainsuojaton.... eiköhän ne verot nouse jatkossakin ja samalla bemtsan hinta. Ehkä sitten 10 vuoden päästä verotellaan taasen diisseleitä enemmän kun halutaan myydä bentsa moottoriautoja...


    • assss

      joutuvat lapsiperheet maksamaan jos meinaavat autoilla.
      Tämä uusi laki on tätä kannalta katsottuna jokin tuhkamunien tekele. Mitähän tuppikullejakin ne kloppipojat joille on annettu valtaa päättää oikein ovat?

    • nettomaksaja

      Suurperhe pumppaa niin paljon lapsilisiä ettei se autoilu siihen kyllä kaadu. Kumma kun nuo suurperheelliset on myös niitä suurimpia napisijoita aina ja niille pitäisi valtion muiden sitten kaikki kustantaa?

      Eikö se suurperhe ole vähän niin kuin oma valinta? Jos siitä koituu pikkuisen kuluja jossain kohden niin ne täytyy vaan kestää, enpä ole missään nähnyt suurperheellisen valittavan kun meillä pitää kymmenen hengen katsoa telkkaria samalla hinnalla kuin sinkkutaloudessa.

      On sitten pihassa chevy sekä chrysler? voi voi kannattiko lähteä isottelemaan ihan urakalla?

    • kaksi

      pientä autoa, tulee halvemmaksi.

    • Anonyymi

      Maalla asuva,humvee h2 on perheauto,5 mahtuu väljästi ei olkapäät kolise.Käyttömaksua ei ole,joten kulutusta ei lasketa,turvallinen neliveto joka säähän!Kulutus vain 17l/100km,esim keuruu-lahti-keuruu !Kyllä kelpaa!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      103
      2088
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      57
      1251
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1127
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      1023
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      978
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      969
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      962
    Aihe