olen mielestäni melko pitkä ja normaalipainoinen nainen, 174/68. olen huomannut, että lyhyillä ja usein vähintäänkin lievästi ylipainoisilla naisilla on kova vienti. pitkät naiset saavat jäädä nuolemaan näppejään. miksi? reilusti lyhyemmät miehet saattavat kyllä tulla iskemään minua, mutta pitkät miehet todella harvoin. tuntuu melkein epäoikeudenmukaiselta, jos alle 160 cm pitkällä naisella on 190 cm pitkä mies. säästäkää niitä korstoja meille pidemmillekin, hehheh :D vaikutan varmaan pinnalliselta, kun parisuhteen kannalta niinkin merkityksettömästä asiasta (?) kuin pituudesta tulin tänne kirjoittamaan. haluaisin vain tietää, mitä miehet ajattelevat erityisesti pitkistä naisista. pelottaako heissä jokin? olisi ihanaa tuntea itsensä naiselliseksi miehen rinnalla. ei lyhyen miehen kainaloon voi käpertyä söpösti :D ei kai tässä auta muu kuin rohkaistua ja yrittää itse iskeä niitä hujoppimiehiä ;) tai edes samanpituisia miehiä :D
pelkäävätkö miehet
pitkiä naisia?
261108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
just sellanen sopiva kainaloon kiepautettavaksi... Ongelma varmaan on siinä et, pitkät tytöt joskus häpeää sitä pituuttaan ja ne kulkee hartiat lysyssä ja pää painuksissa, kun taas pienet tytöt tekee kaikkensa pituuden takia.
Tee sie sama ja oo ylpeä kehostas. Mie ainaki voisin ihastuu :D
et edes ole hirveän pitkä, itse olen 178 cm. Tosin mut jotenkin mielletään pienemmäksi kun olen niin hoikka. Jos oisin yhtä levee kuin pitkäkin, niin taatusti oisin pelottava... :)
Olen seurustellut itseäni lyhyempien ja pidempien ja samankokoisten kanssa. Nyt on 185 senttinen mies ja siitä tykkään kaikkein eniten. Musta on kiva olla suunnilleen samalla korkeudella, ei tule niskat kipeäksi pussatessa.
Jostain syystä itseäni lyhyemmät miehet olisi halunneet että oisin käyttänyt vielä tosi korkeita korkoja, mut itsestäni olis ollut vähän omituista olla selvästi miestä pidempi.
Ainut mies joka jaksoi taivastella pituuttani oli kummallista kyllä 193- senttinen... kai se oli niin tottunut siihen että lyhyet naiset ahdistelee. Mä en ole ikinä ymmärtänyt mistä siinä on kyse et joku sulka päässä 150-senttinen haluaa ehdottomasti kaksimetrisen miehen? Halutaanko siinä pidemmät geenit pennuille vai mistä on kyse? Ainakin noin visuaalisesti ajatellen lyhyt nainen näyttää entistä lyhyemmältä keskimääräistä pidemmän miehen kanssa.
mieki tykkään suudella niin ettei niskat tartte olla ties miten päin, ja sit pikkutytöt aina alkaa kirkua kun ne nostaa pussatakseen...
pelkää, enkä koskaan ole edes tuota pituusasiaa sen kummemmin mietiskellyt, se kun ei kuulu mun prioriteettilistaan millään tavalla.
Et sinä ole edes hirmu pitkä, mutta toki korkeat korot antaa senttejä lisää ja kyllä silloin on monia miehiä korkeammalla.
Ei muuta kuin rohkeasti vain juttusille, jos joku mies sua kiinnostaa, mä voin sanoa, että se mies on varmasti iloinen aloitteellisuudestasi, itsekin olisin.
apua, karkuun kirahvia. Ethän pysty harppomaan perään kovin nopeasti, olet toivottavasti sen verran honkkeli?
kirahvithan ovat lempeitä lehdensyöjiä?! Suotta kirmaat karkusille...
haluaa yleensä sellasen kivan pienen taskuprinsessan :)
Mutta ei se pituus ole este millekkään, en tiedä...mikä siinä hankaa, tuu syllii niin testataan =)
Ihan naisena kommentosin ett nuo mitathan olis leidin monen unelmamitat. Olen usein kuullut miesten sanovat naisista, etta "muuten kaunis, mutta lyhyt". En kuitenkaan usein ole kuullut tosinp.
Vosiko tuo kompleksi johtua jostain muusta kuin pituudesta. Itse sita miettii usein jotain tiettyy juttua joka omassa ulkon. vaivaa, ja jota toset tuskin huomaa. Jos olet liian kaunis miesten lahestyy...??
Lyhyen naisen on helpompi näyttää hyvältä. Oli sitten hoikka, normaali tai vähän pyöreäkin, tulee vaikutelma pienuudesta. Pitkällä naisella pienehkökin ylipaino taas voi tuoda (ainakin hoikille miehille) vaikutelman naisen suuremmuudesta, mikä monelle miehelle on epäkiihottavaa.
Lyhyellä naisella kaikki menee läpi, kun se on söpöä.
nykyinen nyt vaan sattuu olemaan sellainen "teletappi", mutta pituus / lyhyys ei ole koskaan ollut mulla mitenkään ratkaiseva.
kyl mulla on aina vientiä riittänyt, ei se oo pituudesta kii.
Toki mäkin olen vähän nirso. Miehen alamitta on joku 183-184cm mikä mulle kelpaa. No joo, jos muuten on huipputyyppi niin 181cm menis vielä jotenkuten :P Nykynen äijä on 190 et saan käpertyä isoon kainaloon.
Mä koen ylemmyydentuntoa. Kun laitan 5cm korkkarit jalkaan ja menen baariin niin olen jo perusjamppaa ylempänä. Musta tuntuu että jotkut miehet kokee kateutta. Esimerkiksi salilla musta tuntuu että moni hiirulainen katsoo mua niin että on epistä, miksi nainen saa olla noin pitkä ja tavallaan "raamikas" kun itselle ei niitä senttejä ole kertynyt, hartiat on lysyt jne.
siinä sun ihanteen rajamailla, mut mä tein aikanaan sellasen vedon, et siirsin muutaman sentin yläpäästä alapäähän, niin molemmat on sit hyvästi 18xxxx. Eihän mulla sit oo mitään hätää, ku oon myös huipputyyppi ;)
Erittäin harvoin jossakin näkee itseä pidemmän naisen ja kyllä se korkeus jo lievää kunnioitusta herättää. Sit en enää varmaan näkis, jos laittasin korkkarit jalkaan :D
Keskimäärin pitkät on pitkien kanssa ja lyhyemmät lyhyempien kanssa...
Joten todennäköisyyksien mukaan löydät vielä sen "hujoppisi".
Ja sinunkaltaistasi juuri etsin ...teitä on niin vähän vai etsinkö vääristä paikoista?
Oi miten mukava suudella kun ei tarvitse olla niskat väärällään ..kummallakaan.
Oikeesti pitkä nainen saa minulta kyllä pointsit, 174 on ihanne - saat laittaa vielä korkkarit jalkaasi ja silti olisimme oikein sopusuhtainen pari - huokaus!! ....lyhyisiin enimmäkseen pitää tyytyä....
Minkäikäinen olet ja millä suunnalla...??
;)
etelä-savo - etelä-karjala -alueelta 20 v. :)
Voi Sinnuu,
elä huoli, löydät kyllä prinssisi...
Anna ajan kulua ihan rauhassa ja mieti tarkkaan sittenkin kenen kanssa alat.
Olet niin nuori vielä.
..sanoo 17v avioliitossa elänyt eronnut mies ihan toiselta puolen suomea.
että pelkää. haluaisitko että pelkäisi??
pituus on vain plussaa. Teidät suht pitkät huomataan parhaiten, eli kanna vain ilolla oma kroppasi ja sen kaikki sentit. Sisus se lopulta merkkaa.
Eikös kaikki muotigurut, formulakuskit, tomcruiset jne. ole aika pätkiä, ja heillä on päätä pidemmät kaunottaret kainalossaan, eikä niille miehille silti naureskella.
Kaiken lisäksi sun tilanne paranee koko ajan: keskipituus kasvaa reippaassa tahdissa, ja sitä myöten sun unelmahujoppien määrä myös. :)
sen sanoit, on mukava tuntea olonsa miehiseksi ja napata se pikkuinen muija kainaloon :-) Oikeesti solidaarisessa maailmassa pitkät miehet ottais pitkät naiset ja niin edelleen mut eipä tää maailma oo muutenkaan mikään 'oikeuden' multihuipentuma.
Jos sä oot 174/68 ja mä 177/84 ja mulla on sentään valaan vatsa niin musta sä et kyl oo mitenkään normaalipainoinen. Ja mulla on kuitenki sentään jonkun verran habaakin.
tuossa on kyseessä aivan normaalipainoinen nainen. Veikkaisin että hänen painoindeksinsä on joku 23.
Ja naisellakin voi olla lihasta...Lihas painaa enemmän kuin valasvatsa.
se vaan kuullostaa pikkasen paljolta et nainen painaa melkein 70 kiloa. Mä painoin joskus intin jälkeen 70 kiloo ja en ollu silloinkaan mikään laiha poika, ja oon sentään 5 sentiii tota ap:tä pidempi. Onks sulla jotain tieteellistä näyttöä siitä et valaanvatsalla ja lihaksella on eri ominaispaino, kyllä tuo munkin kumpu tuntuu hyvinkin kiinteältä kun sitä koskee. Taitaa olla kiinteempi kuin monen miehen hauis :-)
tietämätön elämästä.
Kai äijät kuvittelee et 175cm nainen painaa automaattisesti 52 kg kun mallitkin painaa. Mut niillä mitoilla ei ole mitään tekemistä tosielämän kanssa. Jos nainen ei ole aivan langanlaiha ja linnunluinen niin 70kg ei ole paino eikä mikään.
Naisen ja miehen pituus-painosuhde on tuskin niin erilainen.
naista ja ei tuo pituutesi mun mielestä vielä pitkä ole.
Just siinä rajoilla,koska olen itse saman mittainen.
On ollut lyhyttä ja pitkää naista suhteissa,eikä pituus ole ollut haittaava asia.
Jos ihan aikuisten oikeasti naisen pituutta ajattelen,niin paras naisen pituus minulle on 165cm. Muutaman sentin lisäys tai puuttuminen ei haittaa.
Ihan oikeasti lyhyemmillä tapaamillani naisilla ei ole ollut minkäänlaisia näyttämisenhalua,vaikka ovat olleet omasta mielestään niin lyhyitä.
Ovat olleet ylpeitä pituudestaan ja käyttäytyvät sen mukaisesti.
Pidemmät taas potevat "pakko löytää pidempi mies" neuroosia tai ryhti on muuten ollut huono.
Se kaikki hrijastuu jo kauas ulkoisesta olemuksesta.
Naisen lyhyys on kaunista,mut ei tässä mitään taskukokoa etsitä.
Mulle on oikeastaan ihan sama onko nainen pidempi vai ei,jos muuten kemiat pelaa täysillä yhteen.
Naisen paino tai oikeastaan koko suhteessa minuun on se tärkein ratkaiseva tekijä.
Saa olla iso,mut ei liian iso.Kohtuus kaikessa ja omaa terveyttä siinä ajattelen;)
Olen ehkä muiden mielestä isokokoinen.Omasta mielestä hieman iso,mut ei lähellekään niin raamikas kuin Halme tai vastaava,siis rakenteeltaan.
Kaikki on niin suhteellista,mut pieni ja pyöreä (n.165/85) nainen saa sydämeni jumputtamaan ylikierroksia:)
Sitä seuraavaa etsies taitaa mennä kauuuuan täällä karulla rannikolla:/
itse olen 172/58 ja olen monesti saanut kuulevani olevani pikkuinen?! En tiedä johtuuko paino-pituus suhteesta vai mistä. Monet ovat yllättyneet, kun olen kertonut pituuteni. Tosin 172 ei kyllä ole vielä paljon.
Joku jännä harha siinä pituus/paino suhteessa kai on, sillä kaveriani, joka on 165/65 luullaan monesti pienemmäksi kuin minua...
siis minua luulevat lyhemmäksi. Mulle yks mies sanoi kerran, et nainen saa olla tosi pitkä, jos se vaan on hoikka. On kuulema todella uljas näky! :)
Kauneus on AINA katsojan silmässä...
Minä haeskelen sellaista n. 40:stä kumppania eron jälkeen - monenlaista ja kokoista on vastaan tullut.... kaikki naiset mielestänsä kauniita ja hyvännäköisiä - itseasiassa nainen on kaunis silloin kun hänellä on itsevarmuus kohdallaan - pukeutuu hyvin ja asiallisesti - seksistiset asut halventavat...vinkkivinkki!!
Oikea rakkaus kestää muutaman makkaran vyötäröllä jos niitä sattuu olemaan ...eiväthän ne merkitse mitään vain ihminen merkitsee ja aidot tunteet.
Jos pelkkiä painoindeksejä katselee niin pitää muistaa, että toiset vaan ovat leveärakenteisia isoluisia - toiset hennompia....
Jokaiselle naistyypille löytyy yleensä vastine miehistä eli se pari kyllä löytää toisensa ennen pitkää jos vähänkään yrittää edistää löytymistä kulkemalla sopivissa paikoissa.
Sitten suosittelen lukemaan kirjan "Mars ja Venus - seurustelun taito" ..löytyy kirjastoista.
Vanhat seurusteluarvot ja taidot kunniaan, seksismin sijaan.. tähän on teillä naisilla suurin valta - älkää suostuko seksiin niin pian.. Jos kumppani ei voi odottaa - ei sellaista kannata katsella.
Miehenä tulee näemmä hirveitä ongelmia kun tällaisten liian pian sänkytouhuihin haluavien naisten kanssa ei sitten haluakaan suhdetta jatkaa ..syytellään vaikka millä nimillä sillä perusteella että kun seksiäkin oli...
Voi elämän kevät!! ..siis nainen halua sänkyyn ja kun sitten menee vain ensi-ihastuksen huumassa ..huuma haihtuu ja opittuani toisen tuntemaan - halusin lopettaa suhteen... sepäs ei naiselle olekaan sitten enää helppo paikka, ok - ymmärrän mutta miettikää nyt hyvänen aika kuinka pian alatte ja mihin ja miksi..
:)