LASTEN EUROVIISUT??

halukas

olen nuori tyttö ja tahtoisimme ystäväni kanssa mennä lasteneuroviisuihin. onko suomi siinä mukana, että olisiko minulla ja ystävälläni edes mahdollisuutta päästä?

8

3400

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yutta

      Lasten Eurovision laulukilpailu

      Lasten Eurovision laulukilpailu on EBU:n järjestämä Eurovision laulukilpailu, jossa kutakin maata edustaa 10-15-vuotias lapsi. Kappale pitää olla esittäjien säveltämä ja sanoittama. Se käydään pääosin samalla tavalla kuin perinteiset Euroviisut. Useimmissa osallistuvissa maissa käydään esikarsintakilpailut, joissa valitaan maan edustaja Euroopan-laajuisesti lähetettävään loppukilpailuun. Suomi ei ole osallistunut kertaakaan Lasten Eurovision laulukilpailuihin.

      Lasten Eurovision laulukilpailun juuret ovat Tanskassa vuosina 2000 ja 2001 järjestetyssä ohjelmassa MGP nordic, joka oli lasten versio Euroviisujen karsinnasta. Vuonna 2002 kilpailu laajeni naapurimaihin kun mukaan otettiin lauluja myös Ruotsista ja Norjasta, kolme kustakin maasta. Euroopanlaajuiseksi se laajeni seuraavana vuonna, kun EBU otti suosiota saaneen ohjelmaidean järjestääkseen.

      Tiedot kopioitu Wikipediasta sieltä löytyy myös lisää tietoo ku laitat hakusenaks "Eurovision Junior"

    • JunnuviisuHeppu

      Englanninkielisessä Wikipediassa luki että kaikki Pohjoismaat osallistuisivat todennäköisesti vuoteen 2010 mennessä.Mä lähetän kuitenkin adressin niistä Junnuviisuista varmuuden vuoks.Siitä on nyt suomenkielinenkin Wikipedia-sivu.

    • Anonyymi

      Olen myös nuori tyttö, ja haluaisin ehdottomasti edustaa Suomea Lasten Euroviisuissa 2023 ystäväni kanssa. Pyydän, jos Suomi voisi osallistua Lasten Euroviisuihin. Itse en koe, että osallistuminen aiheuttaisi paineita nuorille. Jos kokee, että se aiheuttaa paineita, niin jättäisi osallistumatta. Toivon, että Suomi osallistuu Lasten Euroviisuihin 2023🙏

      • Anonyymi

        Ne oli jo Nizzassa. Ranska voitti kotikisansa. Ensi vuonna varmaan voisi olla Suomen aika. Virokin osallistui( harmi ettei heillä mennyt hyvin). Voisi olla mukava kokemus!


    • Anonyymi

      Lasten Euroviisut, haluaisin osallistua ystäväni kanssa, mutta ei todennäköisesti onnistu. Olisin todella kiitollinen, jos Suomen osallistumista edes harkittaisiin🙏 Olemme ystäväni kanssa suuria Euroviisu- faneja, ja toivoisimme että voisimme olla osa Lasten Euroviisuja 2023.

    • Anonyymi

      Mulla on aikalailla sama tilanne mutta en tiedä miten suomi saataisiin lasten euroviisuihin ja kelle pitäis valittaa?!
      Kun suomi ei oo ees ollu siellä vielä!

      • Anonyymi

        Ja tätä keskustelua näköjään on käyty jo 2007🤦‍♀️


    • Anonyymi

      Miksi kaikki loput ovat tänä vuonna kirjoittaneet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7918
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3792
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1220
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1093
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1023
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      802
    9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      800
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe